Krizi Fırsata Çevirme Yolları

Herkesin iş hayatında kriz dönemleri olabilir. Fakat bu dönemlerde bazıları krize fırsata çevirme konusunda oldukça başarılı adımlar atar.

Hepimizin iş hayatı mükemmel ilerlemiyor. Birçoğumuzun kriz dönemleri olmuştur. Fakat bazı krizi fırsata çevirme yolları sayesinde insanlar bu durumdan kar edebiliyorlar. Bazı girişimciler öyle bir ruha sahiptir ki bu tarz zorluklar onları yıldıracağı yere güç verir. Başkaları bu durumlarda paniğe kapılırken bu kişiler sakinliğini korur ve kriz anını başarılı bir şekilde yönetir. Bu konuda Intel’in CEO’su olan Andy Grove “Krizler kötü şirketleri batırır. İyi şirketleri krizleri atlatır. Büyük şirketler ise krizler sayesinde gelişir.” Demektedir. Şimdi kriz anında bu durumu atlatmanız için sizlere bazı ipuçları vereceğiz.

Sakinliğinizi Koruyun

Bir ekonomik kriz anında genellikle işin başında olan kişiler bunalıma girer. Bu durumda bir kargaşa oluşmasına sebep olur. Fakat bu kriz aslında sizin piyasayı daha iyi tanımanıza yardımcı oluyor. Unutmayın yaşadığınız bütün felaketler bir fırsatı görmeniz içindir. Sizde bu kriz döneminde bir tecrübe edindiğinizi unutmayın. Bunu düşünerek ani karar vermekten çekinin ve serinkanlılığınızı koruyun. Ancak bu şekilde daha başarılı kararlar verebilirsiniz.

Farklı Bir Bakış Açısıyla Bakın

Genellikle herkes bazı şeyleri imkansız olarak görmeyi çok severler. Fakat gerçekten istediğiniz zaman ve çalıştığınız zaman iş dünyasında imkansız diye bir deyime yer olmadığını görebilirsiniz. Bu evrede işinize imkansız gözüyle bakarsanız başarmanız zordur. Fakat olabileceğini hissettiğiniz zaman büyük oranda başaracak ve planlarınızı bu çerçevede yapabileceksiniz. Bu yüzden kriz dönemlerini atlatabilmek için farklı bir bakış açısıyla bakmayı deneyin.

Öngörülü Davranmayı Öğrenin

Sadece kriz dönemlerinde değil ticaret hayatınızın bütününde öngörülü davranmayı bilmeniz gerekir. Günümüzde büyük şirketlere baktığımız zaman kurucuları her zaman piyasayı okumayı bilen öngörülü kişilerdir. Bazen yaptığınız planlar olmayabilir. Fakat doğru istatistikler size her zaman en doğru sonucu verecektir.

Tecrübeli Kişilere Saygı Duyun

Özellikle genç girişimcilerde kendinden önceki ticaretçileri dinlememek gibi bir anlayış var. Fakat bu kişiler tecrübeleri gereği kriz dönemleri iyi biliyor ve atlatılması konusunda gerekli bilgilere sahipler. Günümüz ticaret dünyası ne kadar değişmiş olursa olsun bazı şeyler değişmiyor. Bu konuda çevrenizden fikir alacağınız tecrübeli bir isim yoksa alanlarında iyi yerlere gelmiş olan kişilerin konuşmalarını dinleyebilirsiniz. Artık birçok şirket kurucusu kitap yazıyor ve tecrübelerini bu kitaplarda paylaşıyor. Bu kişilerin kitaplarını okuyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

  1. Krizi Fırsata Çevirme Yolları için yorumda bulun

    Krizi Fırsata Çevirme Yolları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Krizi Fırsata Çevirme Yolları için ilk yorumu yapabilirsin.