VİOP Kaldıraç Oranı Nedir? Nasıl Kullanılır?

kaldıraç  oranları yatırımcılar için cazip özellikler arasında yer almaktadır. Yazımızda sizlere kaldıraç sitemi ve nasıl kullanıldığı hakkında bilgi vereceğiz.

VİOP her geçen gün daha fazla ilgi görmeye başlıyor. Kuşkusuz bunun en temel nedenlerinden birisi kaldıraç oranlarıdır. Yatırımcılar kaldıraçlı yatırım sayesinde sermayesinin üzerinde yatırım yapabiliyor ve elde edilen kar oranı yükseliyor. Aslında piyasasında işlem yapan kişiler kaldıraçlı sisteme aşinadır. Yalnız kaldıraçlı işlem yapmak risklidir ve gerek Forex’te gerek VİOP’ta bu sistemi kullanacak olan kişiler dikkatli olması gerekiyor. Kaldıraçlı sistemde bilinçsizce işlem yapmak yüksek zarar etmenize sebep olabilir. Bu yüzden bu sistem hakkında bilgi sahibi olmalı ve dikkat etmelisiniz.

VİOP Kaldıraç Nedir?

Ülkemize kaldıraç sistemi ilk olarak ile beraber girdi. Fakat VİOP’ta çeşitli kaldıraç oranlarına sahip. Son zamanlarda VİOP’ta yapılan değişimlerle beraber oranlar daha cazip hale geldi.

Kaldıraç sistemi, sermayeniz üzerinde olan bir pozisyonun zararına da karına da ortak olma anlamına gelir. Örnek verecek olursak; 1.000 TL ile yapacağınız işlemi kaldıraç sistemi sayesinde 10 bin TL ile yapmış olursunuz. Bu sonuçta elde edeceğiniz kar oranında da artış olacaktır. Yani 10 TL kar edecekken 100 TL kar etmiş gibi olursunuz. Aynı zamanda bu şekilde zarar oranınızın artma ihtimali de vardır.

Yatırım yaparken ne kadar yüksek risk oranı varsa o kadar yüksek risk oranı da vardır. Bu yüzden üstlenebileceğiniz riski iyi bir şekilde hesaplamalısınız. Eğer hırslı bir şekilde işlem yaparsanız hızlı bir şekilde kaybedebilirsiniz.

VİOP’un kaldıraç sistemi 20 orana kadar yükselmektedir. Fakat verilen bu oran, borsanın belirlediği teminat miktarına ve kontrat fiyatına göre değişiklik gösterebilir. Kısacası her kontrat için farklı oranlar kullanılır.

VİOP Kaldıraç Oranları Nasıl Kullanılır?

Yazımızda sizlere belirttiğimiz gibi VİOP’ta yer alan kaldıraç oranları sizin yaptığınız kontrata göre değişiklik gösterir. Kaldıraç oranı pay sözleşmesi şeklinde veriliyorsa 1:10 kaldıraç verilir. Fakat döviz sözleşmelerinde oranlar daha yüksek olabilmektedir. Verilen bu oranlar kazancınızı artırma evresinde size yardımcı olacaktır.

VİOP’ta işlem yapmadan önce VİOP deneme hesabı kullanarak tecrübe sahibi olabilirsiniz. Kaldıraç oranı kullanmak riskli bir işlem olduğu için  bu deneme hesabını kazanmanız bilgi sahibi olmanız yolunda etkili olacaktır. VİOP’ta oranlar genellikle Borsa İstanbul tarafından belirlenir. Belirlenen kaldıraç oranları işlem yapılacağı zaman otomatik olarak devreye girer.

Bir Cevap Yazın

  1. VİOP Kaldıraç Oranı Nedir? Nasıl Kullanılır? için yorumda bulun

    VİOP Kaldıraç Oranı Nedir? Nasıl Kullanılır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak VİOP Kaldıraç Oranı Nedir? Nasıl Kullanılır? için ilk yorumu yapabilirsin.