Küçük Fakat Uzun Vadede Fark Yaratacak Tasarruf Önerileri

Hepimiz rahat bir yaşam sürmenin hayalini kursak da geleceğimizi garanti altına alabilmemizin ve çocuklarımıza daha lüks bir yaşam sunabilmemizin yolu, tasarruf etmekten geçiyor. Bizim için önemsiz gibi görünen, ufak tasarruflar ise bir araya geldiğinde ciddi anlamda para biriktirebilmemize olanak tanıyorlar.

Bu yüzden de ufak demeden bir an önce tasarrufa koyulmamız, hayatımızı düzene koyabilmemiz adına lüzumsuz masraflarımızı kısmamız gerekiyor.

Peki, uzun vadede fark yaratacak tasarruflar neler? İşte, herkesin bilmesi gereken küçük ancak etkili tasarruf önerileri listemiz:

  •  İndirimleri takip edin!

Çoğumuz gıda ve giyim alışverişlerimizi en ekonomik bir şekilde gerçekleştirebilmek için uygun fiyatlı markaları tercih etsek de bu markalar bile zaman zaman ürünlerinde indirime gidiyorlar.

Bu indirimleri takip etmek ise en az %30 gibi ciddi bir oranda kar elde edebilmemize olanak tanıyor.

Örneğin kışın giyeceğiniz kıyafetlerin alışverişini yazın, yazlık kıyafet ve ayakkabı alışverişinizi kışın yaptığınız takdirde 1000 liralık dönemlik kıyafet harcamalarınızı 500 TL gibi yarı yarıya bir fiyata tamamlayabilme şansınız bulunuyor.

  • Gündüzleri lamba yakmaktan kaçının

Oldukça ufak bir detay gibi görünen gündüz saatlerinde lamba tüketimi, maalesef ki elektrik faturalarımıza büyük meblağlar şeklinde yansıyor.

Özellikle çalışma odanızda ve salonlarınızda gündüzleri güneş ışığından mümkün olduğunca yararlanarak ve enerji tasarruflu ampuller kullanarak, elektrik faturalarınızın bir miktar da olsa daha az gelmesini sağlayabilirsiniz.

  • Su ve elektrik tüketimi az olan çamaşır ve bulaşık makinesi kullanın

Elektronik bir cihaz alırken, ne kadar elektrik tükettiğini öğrenmeniz, ilerleyen aşamada bütçenize pozitif bir şekilde yansıyabilir.

Özellikle temizliğe son derece düşkün bir insansanız, çamaşır ve bulaşık makinenizi sürekli olarak çalıştırma ihtiyacı duyuyorsanız, su ve elektrik tüketimi tasarruflu ürünler satın almayı tercih edebilirsiniz.

  • Evinizin dış cephesine mutlaka mantolama yaptırın

Doğalgaz faturalarınız mahallenizdeki diğer komşularınıza ve arkadaşlarınıza nazaran daha yüksek geliyorsa bunun nedeni evinizin ısı yalıtımına yani mantolomaya sahip olmaması olabilir.

Evinize yaptırdığınız sağlam bir mantoloma yani ısı yalıtımı ile doğalgaz faturanızın en az %20 oranında düşmesini sağlayabilirsiniz.

  • Elektrikli fırınlar yerine mikrodalga fırınlar kullanın

Eski model elektrikli fırınlar, özellikle hamarat bir insansanız, faturanızın kabarık gelmesinin ardında yatan bir neden olabilir.

Mikrodalga bir fırın alarak, uzun vadede kar elde edebilir, hem yemeklerinizin daha lezzetli olmasını hem de ödemeniz gereken fatura miktarının daha düşük olmasını garantileyebilirsiniz.

Şimdiden bol şans diliyoruz.

 

 

Bir Cevap Yazın

  1. Küçük Fakat Uzun Vadede Fark Yaratacak Tasarruf Önerileri için yorumda bulun

    Küçük Fakat Uzun Vadede Fark Yaratacak Tasarruf Önerileri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Küçük Fakat Uzun Vadede Fark Yaratacak Tasarruf Önerileri için ilk yorumu yapabilirsin.