Bireysel Emeklilik ve Katkı Payı

Erken emeklilik hayali kuran ve sürekli olarak emeklilik ile ilgili yenilikleri takip eden kişiler için müjdeli haber geldi diyebiliriz.2016 yılı itibari ile sistemi üzerinde farklı gelişmeler yaşandı ve bu değişikliklerin bireysel emekliliğe doğrudan etki ettiği görüldü. Bu gelişmelerin en önemlileri arasında, asgari ücretin yükselmesi ve buna istinaden bireysel emeklilikte devlet katkı payının da artmasıydı.

Bireysel Emeklilik Yenilikleri

Tamamen Farklılaşıyor

Habertürk Gazetesi’nde görev yapan Rahmi Ak, yapmış olduğu bir haberde bireysel emekliliğin tamamen değişeceğini ve yeni düzenlemelerin büyük farklılık yaratacağını belirtti. Bu konuda henüz resmi açıklama yapılmamış olsa da, öne sürülen yeniliklerin büyük ölçüde gerçekleşmesi bekleniyor. Habere göre karşısında ayrılan fon, sürekli olarak enflasyona bağlı nedenlerden ötürü eriyor. 2015 yılında enflasyon verileri yüzde 8.81 seviyelerindeyken, bireysel emeklilik getirileri ise yaklaşık olarak yüzde 2.12 kadar getiri sağladı ve bu konuda yüzde 7’lik bir değer kaybı yaşandı. Bu değer kayıplarının göz önünde bulundurulması nedeniyle bireysel emeklilik fonları ihale yöntemi ile her sene düzenli olarak şirketlere devredilecek. Bu sayede bireysel emeklilik fonundan değer kaybı yaşanması yerine, getiri sağlanmaya çalışılacak. Ancak fon gelirlerinden hiçbir şirketin memnun olmadığı ve yüzde 25’lik devlet katkısının bile buhar olduğu söylentiler arasında yer alıyor.

Devletin 25’lik Katkısı Devamlılığını Sürdürecek

Bireysel emeklilik sistemi üzerinde yapılan yenilikler doğrultusunda yüzde 25’lik devlet katkısının sonlanabilme ihtimali ve ilerleyen yıllarda ise gündeme gelmemesi bekleniyordu. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, yapmış olduğu açıklamada yüzde 25’lik katkının devamlılığını sürdüreceğini belirtti. Haliyle bu konuda gelişmeleri merak eden kişiler bu haberi duyduklarına sevinmiş oldular. Öte yandan bireysel emeklilik sisteminde üst katkı sınırının artışı, yaşanan gelişmeler arasında önemli olan bir diğer noktaydı. 1 Ocak 2013 tarihinden önce bireysel emeklilik sistemine dahil olanlar, bireysel emeklilik sisteminde 3 yılı doldurmalarından ötürü hesaplarındaki devlet katkısının yüzde 15’ini alabilecekken, 2013 yılından önce katılanlar ise katılma sürelerine göre değerlendirmeye alınacak.

Kimler Hesaplarından Ne Kadar Devlet Katkı Payı Alabilecek?

Daha önce de belirtiğimiz gibi 3 ila 6 yıl arasında sisteme dahil olanlar yüzde 15’lik katkı paylarını hesaptan çekebilecekler. Bununla birlikte 6 ila 10 yıl arasında sistem içerisinde yer alan kişiler ise hesaplarındaki devlet katkı payının yüzde 35’ini alabilecekler. 10 yıl ve üzeri kadar bir süredir sistem içerisinde bulunan kişiler hesaplarından devlet katkı payının yüzde 60’nı çekebilecekler. Öte yandan bireysel emeklilik süresinin dolması, ölüm veya benzeri durumlar nedeniyle süre sonlanırsa, bu durumda katılımcılar katkı payının yüzde 100’ünü çekebilecekler.

Bir Cevap Yazın

  1. Bireysel Emeklilik Bireysel Emeklilik ve Katkı Payı için yorumda bulun

    Bireysel Emeklilik ve Katkı Payı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bireysel Emeklilik ve Katkı Payı için ilk yorumu yapabilirsin.