Bulgaristan Asgari Ücreti Ne Kadar

Bulgaristan Türkiye’nin komşusu olan ve Avrupa’da yer alan bir ülkedir. Bulgaristan yüzölçümü bakımından Avrupa’nın en büyük 16. ülkesidir. Bulgaristan’ın resmi dili Bulgarca’dır. Başkenti ise Sofya’dır. Avrupa Birliği üyesi olan Bulgaristan, diğer Avrupa ülkelerine göre turistik açıdan pek rağbet görmemektedir. Ekonomik bakımından da diğer Avrupa ülkelerine göre orta seviyeli bir ülke olması nedeniyle ekonomik tatil yapmak isteyenler için güzel bir rotadır. Ekonomik bakımından orta seviyeli bir ülke olduğu için Bulgaristan asgari ücret düzeyleri aynı şekilde orta seviyedir. Bulgaristan’ın para birimi Leva’dır. Ülkedeki yaşam standartları asgari ücretlerle ters orantılıdır.

Bulgaristan Asgari Ücret

Bulgaristan asgari ücret ile geçinen çalışanların sayısı azdır. Bunun nedeni işverenler çalışanlarının çoğuna asgari ücretin üzerinde maaşlar vermektedir. Buna karşın özellikle kırsal kesimlerde asgari ücretlerle geçinen çalışan sayısı oldukça fazladır. Ülkede 1 Leva 0,51 Euro’ya karşılık gelmektedir. Buna ek olarak 1 Leva yaklaşık 5 Türk Lirasına denk gelmektedir. Bulgaristan asgari ücreti 608,27 Leva olarak belirlenmiştir. Asgari ücret Euro olarak ise 311,89.

Bulgaristan

Bulgaristan Yaşam Şartları

Bulgaristan Avrupa Birliği ülkeleri arasında asgari ücretlerin en düşük olduğu ülkelerden biridir. Bu bakımdan bir kişinin bir saatlik çalışma ücreti 1.87 Euro’dur. Özellikle pandemi ile mücadele edilen bu zamanlarda işverenler asgari ücretlerini dondurulmasını önermiştir fakat ülkenin Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bu teklifi reddetmiştir ve asgari ücrete zam yapılmasını teklif edilmiştir. Ülkede yaşayanlar asgari ücretlerle ortalama bir şekilde geçinebilmektedir fakat bir birikim yapabilmeleri söz konusu değildir.

Bulgaristan Çalışma Saatleri

Bulgaristan asgari ücretleri ülkenin gelişimleri doğru orantılı olarak sürekli artış göstermiştir. Bulgaristan’da ortama çalışma saatleri yine Avrupa Birliği ülkelerine göre daha fazladır ve bu saat haftada 40 saate kadar çıkmıştır. Buna göre insanlar bir günde 8 saat ve üzeri çalışmaktadır.

Bulgaristan’da asgari ücretlerin düşük olmasına ters oranla temel gıda ürünleri oldukça ucuzdur. Örneğin bir paket yumurta 2.20 Leva, 1 kilo biftek 14 Leva ve bir paket sigara 6 Leva’dır. Bu fiyatlar ortalama olup marketlere ve şehirlere göre farklılık göstermektedir. Bu bakımdan Bulgaristan’da yaşam koşullarının asgari ücrete oranla ortalama bir seviyededir. Fakat diğer Avrupa Birliği ülkelerine göre daha düşük görülmektedir.

Bir Cevap Yazın

  1. Bulgaristan Asgari Ücreti Ne Kadar için yorumda bulun

    Bulgaristan Asgari Ücreti Ne Kadar için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bulgaristan Asgari Ücreti Ne Kadar için ilk yorumu yapabilirsin.