Net Değeriniz Ne?

Net değeriniz ne? Sorusuna cevap verirseniz, bu size finansal durumunuz hakkında birçok bilgi verecektir. Aynı zamanda net değer hesaplamakta çok kolaydır.

Bir insanın mevcut finansal durumu ve gelir durumu hakkında fikir sahibi olmak için kullanmanız gereken en güzel yöntemlerden birisi; net değer hesaplamadır. Siz bu zamana kadar bir net değer hesaplaması yapmamış olsanız bile net değer her zaman vardır. Bu konuda yapacağınız hesaplama sizlere değerinizin aslında ne olduğunu açıkça gösterecektir.

Net değeriniz ne? Sorusuna cevap bulmak için gerekli olan formülü de sizlere verelim. Net değer hesaplamak için; sahip olduğunuz bütün mal varlığınızdan (ev, araba, arsa, mevduat ve yatırım hesabınızdaki para) borcunuzu çıkardığınız zaman net değerinizi görmüş olursunuz.

Mal Varlığınız Borçlarınızı Aşmalıdır

Net değer teorik olarak, tüm mal varlığınızı nakde çevirdikten sonra bu nakitten borcunuzu çıkardığınız zaman kalacak olacak paradır. Eğer net karınız negatif seviyedeyse ki genellikle üniversite mezunlarının bu şekilde olur. Sigorta borcu, KYK borcu gibi borçlar mal varlığının borcu karşılamamasıdır. Bu durumda ise tüm mal varlığınızın borcunuzdan çıkarılması sizlere yine net değerinizi gösterecektir.

Negatif net değerinize örnek verecek olursak; eğer 100 TL’lik mal varlığınız varsa fakat 150 TL borcunuz varsa burada net değeriniz -50 TL olacaktır. Her zaman eksiye düşmek kötüdür. Fakat korkmanıza gerek yok. Daha yolun başındasınız bu durumu düzeltebilirsiniz.

Net değerin bu şekilde hesaplanması gerçek hayata uyguladığımız zaman aslında çokta sağlıklı değildir. Çünkü; en ufak bir krizde evinizi, arabanızı, arsanızı veya diğer mal varlıklarınızı satıp nakde çevirmezsiniz.  Bu durumda insanlar neden net değerini öğrenmeleri gerektiğini merak ediyorlar. Net değerin en önemli olduğu konu; finansal durumunuzu kontrol etme ve finans hareketlerinizi ortaya çıkarmaktır.

Net Değeriniz Hareket Halindedir

Net değeriniz sürekli hareket halindedir. Bu yüzden yapacağınız başarılı bir finans işleminde net değeriniz yükselebileceği gibi başarısız bir işlemde net değeriniz düşebilir. Örneğin bir mağazada kartınızdan çok fazla harcama yaparsanız borcunuz yükseleceği için ve hesabınızdaki nakit azalacağı için değeriniz düşecektir.

Bir diğer taraftan eğer tutumlu davranırsanız ve harcamalarınızda kısıtlamaya giderseniz ay sonunda elinizde normale göre daha fazla kalacağı için bu şekilde net değerinizde artacaktır. Ek olarak kredi kartı borcunuzu, kredi borcunuzu veya diğer borçlarınızı ödediğiniz zaman da net değerinizde yükselme olacaktır. Net değerin yükselmesi için borçların ödenmesi önemlidir.

Bir Cevap Yazın

  1. Net Değeriniz Ne? için yorumda bulun

    Net Değeriniz Ne? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Net Değeriniz Ne? için ilk yorumu yapabilirsin.