Genç Girişimcilerin Okuması Gereken Kitaplar

Genç girişimcilerin yatırım yapmaya erkenden başlaması gerekir. Bunun için sizlere yol gösterecek bazı kitaplar vardır. Yazımızda genç girişimcilerin okuması gereken kitaplar hakkında bilgi vereceğiz.

1-Warren Buffet’dan Makaleler: Şirket Amerika’sı İçin Dersler – Warren Buffet

Warren Buffet, modern zamanların en büyük yatırımcısı olarak görülmektedir. Bu kitapta Warren Buffet şirket Amerika’sı ve hissedarlar konusunda deneyimlerini paylaşıyor. Genç yatırımcılar bu makaleler sayesinde hissedarlar ve şirket yönetimi konusunda bilgi sahibi olabilir. Kitapta yer alan konular; şirket yönetimi, finans, genel hisseler için alternatifler, yatırım, muhasebe, değer biçme, birleşmeler ve satın almalar, vergi meseleleri ve muhasebe politikaları üzerinedir.

2-Zengin Baba, Yoksul Baba – Robert Kriyosaki

Zengin Baba, Yoksul Baba, her genç girişimcinin mutlaka okuması gereken kitaplardan birisidir. Kitapta, üst sınıf insanların öğrenmek için çalıştıkları, alt sınıf insanların ise geçinmek için çalıştıkları savunuluyor. Kitapta ana konu olarak finansal okuryazarlığın önemine vurgu yapılmaktadır. Kitabın bir diğer değindiği nokta ise; muhasebenin önemidir. Muhasebenin öneminden bahsedildiği gibi muhasebe verilerinin yanlış hesaplanmasının doğurduğu sonuçlardan da bahsedilmektedir.

3-Akıllı Yatırımcı – Benjamin Graham

Bu kitap 1949 yılında yazılmıştır. Aynı zamanda bu kitap Warren Buffet’e göre yazılan en iyi girişimcilik kitabıdır. Kitabın ana savunduğu konu ise; senetlerinin temel analiz ile belirlenerek sahip olduğu öz değerlerinden daha aşağı fiyatlarda alınmasını sağlıyor. Kitapta da irdeleniyor.

3-Borsayı Yenmek – Peter Lynch

20’nci yüzyılın en başarılı olan yatırımcılarından ve koruma fonu yöneticilerinden birisi Peter Lynch’tir. Lynch, kariyerine Fidelity Investments isimli bir şirkette stajyer olarak başladı. Sonrasında ise 11 yıl içerisinde mal varlığını 18 milyon dolara çıkaran Magellan Fonu’nun yöneticiliğine getirildi. Magellan Fonu, 1990 yılında ise 1.000’den fazla hisseye sahip olan bir şirket konumuna geldi. Şirket değerini ise bu evrede 18 milyar dolara kadar çıkardı.

4-Düşün ve Zengin Ol – Napoleon Hill

Düşün ve Zengin Ol kitabı buhran döneminde yazılmıştır ve 30 milyona yakın satmıştır. Hill, hayatta olduğu sürece zengin insanların hayatlarında incelemeler yapmıştır. Sonrasında ise Hill, bireysel başarı hakkında yaptığı araştırmaları ve gözlemlerini 13 prensip şeklinde toplayarak kitabını yayınlamış. Kitap bolluk psikolojisi ve başarı hakkında değerli fikirler sunuyor.

5-Örnekler Kolay Ekonomi – Mahfi Eğilmez

Örneklerle Kolay Ekonomi kitabı kısmen ders kitabı şeklinde yapılmıştır. Bu kitapta ekonomide yer alan kavramları görürsünüz. Aynı zamanda kitapta bazı tespitlerde yer alıyor. Ekonomiyle ilgili en temel kavramları basit bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

  1. Genç Girişimcilerin Okuması Gereken Kitaplar için yorumda bulun

    Genç Girişimcilerin Okuması Gereken Kitaplar için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Genç Girişimcilerin Okuması Gereken Kitaplar için ilk yorumu yapabilirsin.