Para biriktirmenin en kolay yolları

Hayallerine ulaşmak için biriktirmeye başlayan insanlar çoğu zaman beklenenden erken havlu atar. Hal böyle olunca para biriktirmek için kişileri motive edecek bazı kaynaklara ihtiyaç duyan insanlar, teknolojiden de faydalanarak bu amaçlarına ulaşabiliyorlar.

İşte biriktirmek için başvurabileceğiniz bazı yöntemler.

Geleneksel yöntemler

Her ay kenara belli bir miktarda yığmak isteyen birçok insan, geleneksel yöntemlere başvurmayı tercih edebiliyor.

  • Cebinizdeki tüm bozuklukları her günün sonunda odanızdaki bir kavanozun içine boşaltın. Daha sonra belli aralıklarla biriken tüm parayı tasarruf için açtığınız banka hesabına yatırın.
  • Birikim için açtığınız banka hesabına her ay belli bir miktarda otomatik ödeme yapılması için talimat verin. İnsanlar yıllardan beri para biriktirmek için bu yöntemi tercih ediyor, ancak disiplin gerektirdiği için belirleyeceğiniz hedef rakamı özenle seçmeniz gerek.

Bütçeyi belirleyin

Tatile mi çıkmak istiyorsunuz? Araba veya ev mi alacaksınız? Hedefiniz neyse, biriktirmek istediğiniz para miktarını da buna göre belirleyin. Aylık bazda kenara yığmak istediğiniz para genelde maaşınızın yüzde 10’u kadar olacaktır.

Bu esnada giderleri kısmak, faturaları kontrol altına almak da birikim yapma esnasında çok önemli bir rol oynar. Giderleri mümkün olan en seviyeye indirdikçe maaşınızın yüzde 15-20’sini kenara ayırma bandına yükselebilirsiniz.

Önceliklerinizi belirleyin

Evet, önceliklerinizi belirleyerek tasarruf edebilmeniz de mümkün. Spotify üyeliğinizi ele alın mesela. Aylık 14 TL gibi bir gider olsa dahi, bu miktarı neden kenara ayırmayasınız ki? Bu esnada Spotify yerine ücretsiz alternatifleri araştırabilir, bir süre müzik dinleme ihtiyacınızı YouTube üzerinden karşılayabilirsiniz.

Bu örnekler çoğaltılabilir. Ayda 2 kez sinemaya gidiyorsanız bunu bire düşürmek de bir çözüm yolu olabilir. Sigarayı bırakmak, kafe ve restoranlara daha az gitmek de.

Fazladan para nasıl bulunur?

Halihazırda çalıştığınız işten kazandığınız para birikim yapmak için yeterli değilse başvurabileceğiniz birkaç yöntem var.

  • İşvereninizden maaşınıza zam yapmasını isteyebilirsiniz. Çoğu işveren her sene düzenli olarak zam vermeyi ihmal eder, hatırlatmanızda fayda olacaktır.
  • Mesaiye kalarak ek gelir elde edebilirsiniz. Özellikle genç ve bekarsanız fazla çalışıp para kazanmak gayet ideal bir seçimdir.

Bir Cevap Yazın

  1. Para biriktirmenin en kolay yolları için yorumda bulun

    Para biriktirmenin en kolay yolları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Para biriktirmenin en kolay yolları için ilk yorumu yapabilirsin.