Borsa nedir, nasıl çalışır?

Kenardaki parasını yatırım yaparak değerlendirmek isteyenler için borsa yasal bir kumar oyunu gibi gözükebilir. “Bayanlar baylar, bahislerinizi oynayın! Aşağıda listelenen şirketlerden gözünüze kestirdiğiniz herhangi birinden hisse alın. Eğer fiyat yükselirse, kazanırsınız! Düşerse, kaybedersiniz!” 

Gerçekten de durum böyle mi? Borsa bu kadar basit bir çalışma mantığına mı sahip?

Pek sayılmaz. Ancak ne yazık ki birçok yeni ve küçük yatırımcının borsa hakkındaki genel kanısı bu yönde. Kısa vadeli yatırım yapan ve filler tepişirken ezilen çimenler haline gelen küçük yatırımcı, çoğu zaman zor günler için kenara ayırdığı parasını da kaybederek borsadan çıkmak zorunda kalıyor.

Oysa birazcık dikkat, grafik okuma ve tecrübeyle borsayı ciddi bir gelir kaynağı olarak kullanabilmek mümkün. Ancak bunun için borsayı ve çalışma mantığını iyi tanımanız gerekiyor. Bu sayede paranızı daha akıllıca yönetebilmeniz mümkündür.

Hisse nedir?

Borsada işlem gören her firma, yatırımcılarına hisse dağıtır. Bu hisseyi satan alan herhangi bir yatırımcı, ufak miktarda da olsa o firmaya ortak olur. Hem kazanca, hem de zarara ortak olan yatırımcı aynı zamanda bahsi geçen firmanın malvarlıklarına da ortaktır. Binalar, ekipmanlar, fabrikalar, patent hakları da buna dahildir.

Peki, firmalar neden hisse senedi dağıtırlar? Cevap çok basit: Paraya ihtiyaçları olduğu için. Maliyetlerini düşürmek ve yeni atılımlar yapmak isteyen firmaların önünde iki seçenek vardır: Kredi çekerek borç almak veya hisse senedi dağıtmak. Daha az maliyetli olduğu için ikinci şık tercih edilebilir. Böylece firmalar kredi faizi ödemek zorunda kalmazlar.

Senet nasıl alınır, satılır?

Borsada işlem yapabilmek için aracı kurumların hizmetlerinden faydalanmanız gerekiyor. Artık bankalar da bu hizmeti sağladığı için halihazırda müşterisi olduğunuz bankanın hisse senedi hesaplarını kullanabilmeniz mümkün.

Düşük puandan hissesini satın aldığınız bir firma kâra geçtiyse, bilançosu pozitif yöndeyse, sürekli büyüyüp gelişiyorsa doğal olarak hisse senedi de değerlenecektir. Doğru anın geldiğini düşündüğünüzde düşük alıp yüksekten sattığınız hisse senediyle cazip bir kâr oranı yakalayabilmeniz mümkün olacaktır. Dahası, uzun vadeli yatırım planı yaparsanız bu miktarı daha da üst seviyeye çıkarabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

  1. Borsa nedir, nasıl çalışır? için yorumda bulun

    Borsa nedir, nasıl çalışır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Borsa nedir, nasıl çalışır? için ilk yorumu yapabilirsin.