Polonya Asgari Ücreti Ne Kadar

Orta Avrupa’da yer alan Polonya, başkenti Varşova’dır. Polonya Avrupa Birliği’nin üyesi olmasına rağmen para birimi Euro değil Zlotidir. Son verilere göre Polonya’nın nüfusu 37,97 milyondur. Polonya’nın refah seviyesi yüksek ülkeler arasındadır.

Polonya, Avrupa’nın en büyük 10 ülkesi arasındadır. İşsizlik oranları % 4 seviyelerindedir. Polonya’da yaşamak ve çalışmak refah bir yaşam koşuluna sahip olmak için oldukça ideal bir ülkedir. Polonya asgari ücreti, oldukça yüksek seviyelerdedir. Bu yazımızda Polonya asgari ücreti ne kadar olduğunu ve Polonya’da hayat şartlarından bahsedeceğiz.

Polonya Asgari Ücret Ne Kadar?

Polonya, Avrupa Birliği’nde olmasına karşın kendi para birimini kullanmaktadır. Bu nedenle Polonya’da Zloti para birimi kullanılmaktadır. Polonya Bakanlar Kurulu toplanarak Polonya asgari ücretini belirlemiştir. Toplantı sonrasında yapılan son düzenlemede Polonya asgari ücreti % 15,6 artarak 3000 Polonya Zlotisi olarak açıklanmıştır. 3000 Polonya zlotisi şuanda güncel kurlarla birlikte yaklaşık 6981 Türk lirası eş değerdir. Ayrıca 3000 Polonya zlotisi 669 Euro denk gelmektedir.

Polonya’da ortalama maaşlar 4000 Polonya Zlotisidir. Bu ücret Başkent Varşova’nın yaşam standartlarına göre uygundur. Bunun dışında Polonya’nın diğer şehirlerinde ortalama ücretler daha düşüktür.

Polonya asgari ücreti

Polonya’da Hayat Şartları Nasıl?

Polonya’da işçi olarak çalışanların oranı düşüktür. Hükümet işçi sınıfına yaşam kalitesini arttırmayı hedeflemektedir. Bu bağlamda asgari ücreti bu kapsamda düzenlemektedir. Yapılan son düzenlemelerde işçilerin yaşam standartları artırılması için güncel enflasyon değerleri göz önünde bulundurulmuştur. Polonya’da yaşam maliyetleri, diğer Avrupa ülkelerine göre ucuzdur. Polonya’da ev kira maliyetleri, şehir merkezinde 1300 Zloti ile 2600 Zloti arasındadır. Bu nedenle şehir merkezinden uzaklaştıkça yaşam maliyetleri paralel olarak azalmaktadır. Asgari ücretlerle çalışan bir kişi Polonya’da şehir merkezi yerine küçük bir ilçede yaşaması elbette yaşam maliyetlerini azaltmaktadır.

Kısaca Polonya asgari ücreti ile çalışanlar, ev kiralarını ve temel ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilmektedir. Bunların dışında asgari ücretlerle çalışanlar, eğer bekar biriyse ek harcamalar ve birikim yapmak için yeterince olanağa sahiptir. Çocuklu aileler ise ebeveynlerin her ikisinin de çalışması durumunda yaşam standartları yüksek olmaktadır. Elbette bu değerlendirmeleri yaparken yaşadığınız şehir ve hangi sektörde çalıştığınızda göz önünde bulundurulması gerekir.

Polonya’da Çalışma Koşulları

Polonya’da çalışma koşulları, yasalar gereği haftalık olarak 40 saat olarak düzenlenmiştir. Günlük olarak 8 saat mesai ve hafta içi 5 gün çalışanlar, haftalık çalışma sürelerini tamamlamış olurlar. Fazla mesaiye kalanlar ise saatlik olarak ekstra ücret almaktadır.

Bir Cevap Yazın

  1. Polonya Asgari Ücreti Ne Kadar için yorumda bulun

    Polonya Asgari Ücreti Ne Kadar için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Polonya Asgari Ücreti Ne Kadar için ilk yorumu yapabilirsin.