Salma Tavuk Çiftliğinizi Kurup Para Kazanın

Salma tavukçuluk üretimi karlı bir iştir. Bununla birlikte, ticari işletmeye girmeden önce yapmanız gereken bazı önemli şeyler vardır. Projenizin büyüklüğüne, yani döngü başına tutmak istediğiniz kanatlı sayısına, şirketin konumuna, örneğin bir kümes hayvanı çiftliğine ve hedef pazarınıza karar vermelisiniz. Bu seçenekler, sahip olduğunuz toplam fon miktarından ve hedef sektörünüzün boyutlarından etkilenecektir. Çok fazla paranız yoksa, her zaman küçük başlayabilir ve işinizi büyütebilirsiniz.

Salma Tavukçuluk İçin Arazi, Konut ve Ekipman

İhtiyaç duyduğunuz barınak türü ve bu mülkün boyutu, kümes hayvanı çabanızın büyüklüğüne bağlı olacaktır. Salma tavukçuluk için iş yerinizi seçerken, mal, işçilik masrafları, güvenlik ve harika bir su kaynağı masrafı ile birlikte pazara yakın olma ihtiyacını dengelemeniz gerekir. Serbest dolaşan bir tavuk evi inşa etmeyi planladığınızda, bol miktarda saf hava hareketi olan iyi drene edilmiş bir yer seçmeniz gerekir. Doğru muhafaza uygun havalandırmaya ve doğru aydınlatmaya sahip olmalıdır. Yeterli hava değişiminin gerçekleşebilmesi için havalandırma gereklidir. Yıl boyunca yumurta yapmak istiyorsanız, kendi tesisinize yeterli aydınlatma kurmanız gerekecektir. Yemlikler, suluklar, aydınlatma sistemleri ve yuva kutuları gibi ekipmana sahip olmanız gerekir. Serbest dolaşan tavukların güzelce gelişebilmeleri için yeterli alana ihtiyaçları vardır. Şişirilmemelidirler. Aksi takdirde boğulabilirler ve bu da işinizde önemli bir kayba yol açar.

Her serbest dolaşan kümes hayvanı, metrekare başına 10 kanatlı anlamına gelen yaklaşık 0,1 metrekare taban alanına ihtiyaç duyar. Bu nedenle, serbest dolaşan kümes hayvanı kümesinin boyutu, yetiştirilecek hayvanların sayısına bağlı olacaktır. Barınağınız ahırlar, çadır tavuk kümesi veya prefabrik tavuk kümesi olabilir ve binanın maliyeti kullanılan malzemelere ve serbest dolaşan kümes hayvanlarının kümeslerinin büyüklüğüne bağlı olacaktır. Serbest dolaşan tavukların da yiyecek aramaları için meraya ihtiyaçları vardır.

Civciv Yetiştiriciliği

Serbest dolaşan tavuk kümes hayvancılığı işinize başlamanız en iyisi olacaktır. Tecrübe kazandıktan sonra, kendi civcivlerinizi yumurtadan çıkarabilirsiniz, bu da artık günlük civciv satın almanıza gerek kalmayacağı için masraflarınızı büyük ölçüde azaltacaktır. Günlük civcivlerinizi, güvenilir bir akredite kuluçkahaneden veya ana stokların iyi yönetildiği bir şirketten satın almalısınız.

Salma tavukçuluk işinde yeniyseniz, civcivlerini nereden aldıklarını öğrenmek için diğer çiftçilerden bilgi almalısınız. Serbest dolaşan kümes hayvanı işinizin başarısı, kısmen satın aldığınız günlük civcivlerin kalitesine bağlı olacaktır.

Tavuk Irkları

Pek çok farklı tavuk türü vardır ve seçilecek doğru cins, ihtiyaçlarınıza bağlı olacaktır. Et satmak, yumurta satmak veya hem et hem de yumurta satmak için serbest dolaşan tavuk işi yapabilirsiniz. Lohman tavuk ırkı hem et hem de yumurta için yetiştirilebilir. Yılda yaklaşık 250 yumurta üretirler. Ataks tavuk ırkı da hem et hem de yumurta üretimi için çift amaçlı bir ırktır.

İşe hemen koyulmak için www.tavuksatisi.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

  1. tavuk kümesi Salma Tavuk Çiftliğinizi Kurup Para Kazanın için yorumda bulun

    Salma Tavuk Çiftliğinizi Kurup Para Kazanın için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Salma Tavuk Çiftliğinizi Kurup Para Kazanın için ilk yorumu yapabilirsin.