Sigara İçmeyerek Tasarruf Edin

Sigara insan sağlığı açısından zararlı bir maddedir. Sağlığa zararının yanına birde sigaranın cebinize birçok zararı bulunmaktadır. Günlerce çalışıp didinip kazanmış olduğunuz parayı sigaraya veriyorsunuz. Hem paranız gidiyor hem de sağlığınız.  Mantıklı bir şekilde hesap yapmanın tam sırası. İlk öce elinize bir kâğıt ve bir kalem almalısınız. Daha sonra ise hesaba koyulmalısınız. Şimdi ortalamalara bakıldığı zaman bir sigaranın fiyatı 10 TL dır. Bu 10 TL olan sigaradan günde bir paket içilse yıllık sigaraya olan gideriniz 3650 TL olmaktadır. Bu sadece günlük sigara tüketen bir bireyin yıllık gideridir. Böyle olduğu zaman asgari ücret alan bir bireyseniz bir yıl boyunca 2-3 ayınızı sigaraya veriyor oluyorsunuz. Sigaraya vereceğiniz paranızı biriktirebilirsiniz.  Bu birikimlerle hayatın tadını çıkartabilirsiniz.

Sigara İçmeyerek Tasarruf Edin

Genç yaşta bir bireyseniz ve şuanda sigara içiyorsanız sigara paranızı biriktirerek geleceğinize dair yön verebilirsiniz. Sigaranın vermiş olduğu zararı şuanda genç olduğunuz için anlayamayabilirsiniz. Ancak ilerleyen zamanlarla evlilik çağına geldiğiniz dönemlerde bir ev geçindirme hükmünüz olduğu zaman kazancınızı yetiştiremeyeceksiniz. Çocuklarınızın eğitim masraflarına, evinizin aylık giderlerine ve eşinizin ihtiyaçlarını karşılayamayacak hale geleceksiniz. Fakat şimdiden sigara içmeyerek yapar ve evliliğinizi bu birikimle yaparsanız hiçbir zaman sorunlarla karşılaşmayacaksınız. İlerleyen yaşlarda da sigaranın zararlarından dolayı sağlık problemleri yaşamayacaksınız. Sigarayı bıraktığınız zaman ailenizle her yaz tatile gidebilirsiniz ve böylelikle bir yılın yorgunluğunu atmış olacaksınız. Evinizin giderlerini karşılayabilirsiniz. Böylelikle zorluk çekmeyeceksiniz. Teknolojiyi yakından takip eden biriyseniz son model bir bilgisayar veya telefon satın alabilirsiniz.

En azından paranızın gitmiş olduğu bir yer var ve dumana vermiyor oluyorsunuz. Sigara içmeyerek ve sigara parasını biriktirerek yıl boyunca 16 adet çeyrek sahibi oluyorsunuz. Bu kadar mükemmellikler varken neden hala sigara içmeyi seçiyorsunuz? İradenizle savaşabilirsiniz. Savaşınızın sonunda ise mutlaka zaferi kazanacaksınız. Sağlıklı dinç bir görünüm elde edersiniz. Cildiniz gençleşir ve güzelleşir. Ayrıca şunu da hesaba kattığımız zaman bir paket sigaranın içerisinde 20 adet sigara bulunmaktadır. Bir adet sigarayı içme süresi 5dk olsa 20 adet sigarayı içmek için 1 saatinizi harcıyor oluyorsunuz. Bu bir saatinizi boşa harcamak yerine spor yapabilirsiniz veya dostlarınızla vakit geçirebilirsiniz. Günde bir saat spor yaptığınız zaman gün boyu daha enerjik ve pozitif olursunuz. Kısacası gerçekten paranızın birikmesini ve sağlığınızın yerinde olmasını istiyorsanız sigaradan uzak durun ve bırakmak için çaba sarf edin.

Bir Cevap Yazın

  1. Sigara Sigara İçmeyerek Tasarruf Edin için yorumda bulun

    Sigara İçmeyerek Tasarruf Edin için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sigara İçmeyerek Tasarruf Edin için ilk yorumu yapabilirsin.