Türkler Birikimden Korkuyor Mu?

Pek çoğumuz yatırımdan bahsedildiği zaman çekimser bir durum sergileyip geri adım atıyor. Peki, bu durumun nedenini siz hiç merak ettiniz mi? Bu makalemizde sizlere yatırım hakkında ki korkularınızdan kurtulmanıza yardımcı olmaya çalışacağız.

Türkler Birikimden Korkuyor Mu?

Türk birikim

Toplum olarak yatırım konusunda eksik sayılmaktayız. Yatırım dendiği zaman herkes bahaneler üretmeye başlıyor ve bu bahanelerin arkasına sığınıyor. Tabi herkes yatırım yapamaz çünkü kazancı az olan insanlar kıt kanaat geçinen insanlar yatırım yapamazlar. Bazıları ise yatırımı haksız ve helal olmayan kazanç olduğunu düşünmektedir. Türk toplumu olarak yatırım yapmamamızda ki baş sebep bilgisizliktir. Ne konuda yatırım yapılacağını veya bu yatırım işinin doğru olarak nasıl yapılması gerektiğini toplum olarak bilmiyoruz. Aslında sadece yatırım konusunda değil hakkında bilgi sahibi olmadığımız konusunda korkularımız var. En büyük alışkanlığımız altına yatırım yapmaktır. Kimi zaman ise bu yatırımı yastık altı şeklinde yapıyoruz. Altın yükseldiği zaman bozdurup paraya çeviriyoruz. En büyük yatırım alışkanlığımız bu şekilde yer almaktadır. Bir diğer yatırımımız ise gayrimenkul satın alıp yatırım yapmaktır. Ev kredisi çekip kiraya verecekleri olan parayı kredi çekmiş oldukları bankaya vererek yatırım yapmaktadırlar. Gayrimenkul yatırımını genelde rahat bir yaşam sürdürebilmek için ve ileride çocuklarımıza bırakma düşüncesiyle yapmaktayız. Peki ya sizce bu yapılan yatırım doğru bir yatırım şeklimidir?

Aslında yanlış bir yatırım türü değildir ancak farklı bir yatırım modeli uygulanarak daha karlı bir yatırım yapabiliriz. Birçok da görüldüğü üzere yatırım yapabilmeniz açısından sizleri bankaya altınlarınızı getirmeye ve onları değerlendirmeye davet ediyor. Siz ise bu durumu ‘’ acaba dolandırılacak mıyım?’’ gibi sorularla karşılaşarak geri adım atmaktasınız. Geçmişte böyle vakaların yaşanması sizleri haklı duruma çıkartıyor. Diğer bir sizi yatırım yapmaktan alı koyan konu ise borsa veya başka bir piyasada kar yapmaktan daha çok işlem masraflarıyla uğraşacağınızı düşünmenizdir. Aslında yatırım konusunda yastık altı yapmaktansa borsa ya yatırım yapılması en mantıklı yatırım şeklidir. Borsa hakkında araştırma yaparak bu yatırım şekline bir adım atabiliriz. Eğer ki borsa ve forex gibi piyasalar da işlem yapmak istiyorsanız iyi bir araştırma yapmalı ve müşteri yorumlarını okuyabilirsiniz. Bu sizin yanlış yapmanızı engelleyecektir. Eğer ki ne kadar çok araştırırsanız ne kadar çok okursanız yatırım konusunda hataları minimum seviyeye indireceksiniz. Size tavsiye edebileceğimiz öneriler ise bilgisizlikten uzak durmanız ve sürekli araştırma yapıp bir adım atmanızdır. Böylece birikimlerinizi daha iyi değerlendireceksiniz.

 

Bir Cevap Yazın

  1. birikim Türkler Birikimden Korkuyor Mu? için yorumda bulun

    Türkler Birikimden Korkuyor Mu? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Türkler Birikimden Korkuyor Mu? için ilk yorumu yapabilirsin.