Üniversitede Tasarruf Etmenin İyi Yolları

Üniversitede geçinmekte zorlanıyorsanız, yalnız değilsiniz. Artan öğrenim ücretleri ve yaşam giderleri, öğrencilerin bir bütçe üzerinde kalmasını giderek daha zor hale getiriyor. Üniversitede para biriktirmenin birçok harika yolu vardır. Okulda ve ötesinde akıllı harcamalar için bazı ‘yapılması ve yapılmaması gerekenler topladık. Aşağıdaki üniversitede para biriktirmek için en iyi ipuçlarımızı okuyun.

Üniversitede Tasarruf Etmek

  • Yeni ders kitapları almayın. Ders kitapları şaşırtıcı derecede pahalı olabilir. Kampüs kitapçısına gitmeden önce, bir öğrenci arkadaşınızdan veya üniversite kütüphanesinden kitap ödünç alıp alamayacağınıza bakın. Değilse, kullanılmış ders kitapları satın alın veya kiralayın.
  • Kredi kartlarına dikkat etmeyin. Bir kredi kartı almayı seçerseniz, kampanyalı olan kartları seçin ve her ay yalnızca tam olarak ödeyebileceğiniz kadarını alın. Bu, geleceğiniz için iyi bir kredi oluştururken gecikme ücretlerinden ve maliyetli kredi kartı borçlarından kaçınmanıza yardımcı olacaktır.
  • Akıllıca konut seçin. Yurtlarda yaşamak kampüs dışında yaşamaktan genellikle daha az maliyetlidir. Maliyeti bir oda arkadaşıyla bölerek konut bütçenizi daha da genişletin.

Üniversitede Tasarruf

  • Mümkünse abonelikleri kısaltın veya bölün. Netflix veya Exxen gibi hizmetler için abonelikleri oda arkadaşlarıyla veya aile üyeleriyle bölmek de üniversitede paradan tasarruf etmenize yardımcı olabilir. Daha da iyisi, Spotify gibi bazı hizmetler, istediğiniz içeriği satın almayı daha da ucuz hale getiren öğrenciye özel fiyatlar sunar. Mümkün olduğunda abonelik hizmetlerinin ücretsiz sürümlerini kullanın.
  • Çalışmalarınıza odaklanın! Birçok öğrenci derecelerini dört yıl içinde tamamlamaz ve her ek dönem başka bir büyük masraftır. Programa uymak için ders verme ve akademik danışmanlık gibi üniversite kaynaklarından yararlanın.
  • Stres yapmayın. Üniversitede nasıl tasarruf edileceğine dair herkese uyan tek bir yaklaşım yoktur. Hayatınızın herhangi bir aşamasında, özellikle de üniversitedeyken para biriktirmek biraz sağduyu ve disiplin gerektirir. Derecenizi öğrenmek ve kazanmak için üniversitede olduğunuzu unutmayın. Akademik ve bütçe hedeflerinize ulaşmak, yalnızca üniversite deneyiminizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda finansal geleceğinize doğru bir şekilde başlamanıza da yardımcı olur.
  • Öğrenim kredisi başvurularına dikkat edin. Üniversite öğrencileri maddi sıkıntılar çekmemek ve ailelerine yük olmamak için öğrenim kredilerine başvurmaktadır. Öğrenim kredileri son dönemlerde öğrencilere yüksek bedeller vermektedir. Ancak üniversite öğrencilerin mutlaka bunun mezun olduktan iki yıl sonra ödeyeceğini bilmesi gerekir. Bu nedenle başvuru yapmadan önce mutlaka iyi karar vermelidir. Eğer bu krediden yararlanacaksanız, mezun olmadan önce iş arayışlarına girmenizi tavsiye ederiz. Aksi halde borçlarınız katlanarak büyüyecektir.

Bir Cevap Yazın

  1. Üniversitede Tasarruf Etmenin İyi Yolları için yorumda bulun

    Üniversitede Tasarruf Etmenin İyi Yolları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Üniversitede Tasarruf Etmenin İyi Yolları için ilk yorumu yapabilirsin.