Yunanistan Asgari Ücreti Ne Kadar

Türk kültürüne benzer ögelere sahip olan Yunanistan, özellikle ülkemizin Ege bölgesindeki yaşam tarzını ve iklimini görebilmektedir. Yunanistan birçok önemli kültürün kesişmesi olan Balkan Yarımadasında yer alır. Başkenti Atina olan Yunanistan’ın para birimi ise Euro’dur.

Son verilere göre Yunanistan’ın nüfusu 10,72 milyondur. Yunanistan’da çalışmak isteyenlerin en merak ettikleri konuların başında Yunanistan asgari ücretlerinin ne kadar olduğu gelmektedir. Bilindiği üzere Dünya çapında gerçekleşen ekonomik krizlerden en çok etkilenen ülkeler arasında Yunanistan’da vardı. Peki, günümüzde asgari ücretlerle çalışan bir kişi Yunanistan’da rahat bir şekilde geçinebilir mi? Bu yazıda sizler için Yunanistan asgari ücreti ve Yunanistan’da çalışma koşullarına değineceğiz.

Yunanistan Asgari Ücret Ne Kadar?

Bu yıl Yunanistan asgari ücreti, 683,76 Euro olarak belirlenmiştir. Uzun yıllar asgari ücretlerde herhangi bir değişim yapmayan Yunanistan’ın uzun yıllar asgari ücreti 650 Euro şeklindeydi. Yapılan son zamlarla, asgari ücretlerle çalışan kişilere müjde olmuştur.

Yunanistan Asgari Ücreti Ne Kadar

Yunanistan’da Çalışma Koşulları

Yunanistan’da çalışma koşulları birçok Dünya ülkelerine göre oldukça rahattır. Özellikle çalışma saatleri Yunanistan’da esnek olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu durumlar ekonomik sorunlara neden olabilmektedir.

Yunanistan’da siesta olarak adlandırılan dinlenme saatleri oldukça meşhurdur. Ülkede çalışma saatleri erken başlamaktadır ve öğlen dinlenme saatleri bulunmaktadır. Yunanistan’da birçok sektör bu uygulamayı sürdürse de genellikle siesta saatleri değişim göstermektedir. Yunanistan’ın esnek çalışma saatleri, rahat ve keyifli bir çalışma hayatı isteyenler için birebirdir. Tabi buna paralel olarak alacağınız maaşlar da yaşam koşulları çerçevesinde göz önünde bulundurmanız gerekir.

Yunanistan’da Hayat Şartları Nasıl?

Yunanistan’ın Başkenti Atina’da ortalama olarak ev kiraları 150 Euro ile 350 Euro arasında değişkenlik göstermektedir. Genellikle temel ihtiyaçlar ucuz bir şekildedir. Kalabalık olmayan bir ailenin mutfak giderleri ve temel ihtiyaçları ortalama 200 Euro civarında olmaktadır. Yani, Yunanistan’da yaşam maliyetleri sanıldığı kadar yüksek maliyetli değildir. Başkent Atina’nın dışındaki şehirlerde ise giderler daha ucuz olduğunu söyleyebiliriz.

Birçok ülkeye göre Yunanistan’da alkol fiyatları da oldukça uygun fiyatlıdır. Birçok kişi Yunanistan’ı ziyaret ettiklerinde alkol benzeri tekel ürünleriyle dönmektedir. Fatura maliyetleri ise yaklaşık olarak 100 Euro civarındadır. Elbette bu giderler yaşadığınız şehre göre artacaktır veya azalacaktır.

Kısacası bu giderler göz önünde bulundurulduğunda ortalama olarak 700 Euro maaş alan bir kişi Yunanistan’da rahatlıkla geçinebilir. Asgari maaş ücreti 683,76 Euro olduğundan dolayı asgari ücret ile çalışanların rahat bir yaşam sürdürebilmeleri için harcamalarına dikkat etmelerinde fayda vardır.

Bir Cevap Yazın

  1. Yunanistan Asgari Ücreti Ne Kadar için yorumda bulun

    Yunanistan Asgari Ücreti Ne Kadar için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yunanistan Asgari Ücreti Ne Kadar için ilk yorumu yapabilirsin.