Adım Adım İşyeri Açmak

İşyeri açmak bir anda yapabileceğiniz bir şey değildir. Yavaş yavaş ve kararlı adımlarla ilerlemelisiniz. Yazımızda sizlere işyeri açmak için uygulamanız gereken adımlar hakkında bilgi vereceğiz.

Araştırma Yapın

Büyük ihtimal bir iş fikri düşündüğünüz o yüzden işyeri açma planları yapıyorsunuz. Bu evrede ilk olarak araştırma yapmalısınız. İşyerinizi açmadan önce doğrulamak için denetlemeler yapmanız gerekecek. Fikrinizin başarılı olma ihtimali olup olmadığını araştırmanız gerekiyor. Küçük bir işletme kuracaksanız için bir sorunu çözmeniz gerekecektir. Yani pazarın istediği bir şeyi çözmeniz gerekir.

Mutlaka Plan Yapın

İş fikrinizin gerçekleşmesini istiyorsanız bir plan yapmanız gerekir. Yapacağınız iş planı işinizin kuruluş aşamasından başlamalı ve büyüme aşamasına kadar ilerlemelidir. İyi bir iş planı oluşturmak kurulan bütün yeni işletmeler için zorunluluktur diyebiliriz. Eğer bir finansal kuruluştan destek almak istiyorsanız zaten mutlaka iş planınızı yapmanız gerekiyor. beklenen iş planları genellikle uzun soluklu planlar olmalıdır.

Finansal Planlama Yapın

Küçük çaplı bir işletme kurmak sizin için ilk başta çok masraflı olmayacaktır. Fakat kar etmeye başlamadan önce oluşacak giderlerinizi hesaplamalı ve ona göre finansal bir plan çıkarmalısınız. Kurmayı planladığınız işletmeniz için neler lazım olduğunu listeleyin ve nereye ne kadar harcayacağınıza karar verin. Ek olarak kendinizi en az 12 ay boyunca oluşacak masraflara hazırlamanız gerekmektedir.

İş Yapısı Geliştirin

Kuracağınız işletme ortaklık, tek mülkiyet veya limited şirketi olabilir. İlk başlarda bir işletme yapısı seçebilir sonrasında ise işletmeniz büyüdükçe iş yapınızı geliştirebilirsiniz. İşletmenizin yapısını doğru seçtiğinizden emin olmak için bu konudaki danışmanlara danışabilir veya avukatlarla görüşebilirsiniz.

İşletmeniz İçin Düşündüğünüz Adı Alın Ve Kaydedin

İşletmenize seçtiğiniz ad neredeyse işletmenizin bütün alanlarında rol oynayacaktır.  Bu yüzden iyi bir işletme adı seçmeye dikkat etmeniz gerekir. İşletmenizin adını seçme evresinde bütün olasılıkları düşünmeye çalışın.

Gerekli Lisans ve İzinleri Alın

Evrak işlemleri işlerinizi başlattığınız zaman sürecin bir parçası olacaktır. İşlemleri başlatma evresinde işyeriniz için gerekli olan lisansları ve izinleri iyi bir şekilde araştırın ve bunları eksiksiz olarak alın.

Kullanacağınız Muhasebe Sistemini Seçin

Bir işletmenin muhasebe tutması verimli çalışmasını da sağlayacaktır. Muhasebe sistemi kurmanız muhasebe defterinizi tutmak, bütçe yönetimi yapmak fiyat ve oranları ayarlamak, vergilerinizi dosyalamak ve başkalarıyla iş yapmak için gereklidir. Muhasebe sisteminizi kendiniz kurabilir veya bu iş ile ilgilenen firmalardan yardım alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

  1. Adım Adım İşyeri Açmak için yorumda bulun

    Adım Adım İşyeri Açmak için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Adım Adım İşyeri Açmak için ilk yorumu yapabilirsin.