Firma Nasıl Kurulur, Firma Kurma Masrafları Nelerdir?

Firma kurma işlemleri konusunda öncelikle olarak firma türünün seçimi önem arz etmektedir. Bu seçime bağlı olarak şahıs, limited ve anonim şirket gibi gruplar bulunmaktadır. Bu firma yapılarının kendilerine has farkları mevcuttur.

Kişiler, ihtiyaçlarına yönelik olarak uygun şirket yapısını seçerek kurulumunu gerçekleştirebilir. Belirtilen seçim işlemleri ise tamamen kurucunun sermaye, ihtiyaç ve isteklerine yönelik olarak değişmektedir. Bu yazımızda şahıs firması nasıl kurulur, masraflar nelerdir, firma tiplerine göre kurulum aşamaları gibi bir çok bilgiyi bulabilirsiniz.

 

Firma Nasıl Kurulur? Masrafları Nelerdir?

Firma kurulumları için işlemler ortama olarak 2-3 gün içerisinde gerçekleşmektedir. Firma yapısının devamlılığını sağlamak için kafi derecede gelir elde edene kadar finansal ihtiyaçları karşılayabilecek sermaye büyüklüğü gerekmektedir. Bu sermaye büyüklükleri, firma yapısına göre değişkenlik göstermektedir.

Anonim şirket yapısı için minimum sermayenin 50.000 Türk Lirası olması gerekmektedir. Limited şirket yapısı için bu miktar 10.000 Türk Lirası olarak dikkate alınabilir. Firma kurulumu esnasında çeşitli yatırımların yapılması ve giderlerin olması söz konusu olacağı için mali anlamda sıkıntı yaşamamak adına sermaye miktarlarının daha fazla tutulması önemlidir.

Sermayenin 10.000 Türk Lirası dolaylarında olduğu bir firma kurulumu için mali müşavir ve kira ücretleri dışarıda tutulduğunda masrafların ortalama 1500- 2000 Türk Lirası civarlarında tutacağı söylenebilir. Şahıs firması kurulumu esnasında tüm doküman, imza sirküleri ve mali müşavir hizmetleri için toplam masraf bedeli 800 ile 1.000 Türk Lirası arasında değişmektedir.

 

Şahıs Şirketi Kurulumu

Bireysel anlamda kurulabilecek firma tipi, şahıs şirketi olarak tanımlanmaktadır. Anonim veya limited firma yapısından daha küçük ölçekteki firma tipidir. Şahıs şirketinin kurulum prosesi, anonim veya limited firma işlemlerine nazaran daha hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Limited şirketlere ve Anonim şirketlere göre açılış süreçleri, ihtiyaç duyulan evraklar diğerlerinden azdır. Diğer şirket yapılarına göre kurulum işlemleri için daha az maliyet harcanmaktadır.

Firma sahibi haricinde başka bir ortak bulunmadığından dolayı süreç çok daha kolay işlemektedir. Kurulumu yapılan firmanın tüm yetki ve mükellefiyeti, sahibinin sorumluluğundadır. Şahıs firma yapısında, muhasebeci ve mali müşavir ücretleri düşüktür. Defter onay ücretleri daha düşüktür ve vergi konusunda artışlar kademeli olarak ilerlemektedir.

tli evrakların elde edilmesi ve ilgili vergi dairesine sunulması gereklidir. Bu işlemler, şahsen yapılabileceği gibi vekaleten mali müşavir tarafından da gerçekleştirilebilir. Firma kurulumu için kimlik, ikametgah, imza sirküleri, kira kontrat fotokopisi veya tapu fotokopisi gibi evraklar gerekmektedir.

 

Limited Şirketi Kurulumu

En az bir kişi tarafından ve en az 10.000 Türk Lirası sermaye büyüklüğü ile kurulabilen bu şirket yapısı, ltd şirket nasıl kurulur sorusunun yanıtıdır. Türkçe dilinde tanımlanması gereken firma unvanında ”Limited Şirketi” ifadesinin bulunması ve faaliyet alanın belirtilmesi gerekmektedir. Limited şirket yapısı, yasal olarak kabul edilebilen her çeşit mali amaç için kurulabilir. Ancak, bu şirket yapıları sigorta ve banka faaliyetlerinde kullanılamaz.

Tüzel ya da gerçek şahıslarca kurulan limited şirketler için ortak sayısı asgari 1 ve azami 50 kişiden oluşabilir. Şahıs şirketinin kurulum sürecine göre biraz daha uzun bir proses mevcuttur. Gereken evraklar ise; noter tasdikli sözleşme, mali müşavire verilen vekalet yazısı, imza beyanı, planlanan işlem hacminin 4 ‘te 1’lik kısmının bankaya yatırıldığına dair dekont ve gerekli defterlerin onay için hazırlanması olarak sıralanabilir.

 

Anonim Şirketi Kurulumu

Gelecekte gerçekleştirilecek yüksek düzeyde finansal faaliyetlerin ilerletilebilmesi için kurulan ve yönetimi çoğunluk kararına dayalı firma yapısına genel olarak ”Anonim Şirket” denilmektedir. Aksi tanımlanmadığı süre boyunca, anonim şirket nasıl kurulur sorusunun cevabı, asgari 1 ortak ve asgari 50.000 Türk Lirası sermaye ile kurulabilmesidir.

Firma kurulumu sürecinde, firmanın faaliyet gösterdiği alanın belirtilmesi ve firma unvanında ”anonim şirket” ifadesinin bulunması gerekmektedir. Tüzel ya da gerçek şahıslar tarafından kurulabilir.

Anonim şirket kurulumu prosesi için çeşitli belgeler gerekmektedir. Bu belgeler; kurulum için başvuru dilekçesi, kuruluş bildiriminin yapıldığı form, kimlik, vergi bilgileri, noter onaylı firma sözleşmesi, imza beyanı, kurucu imzalarının bulunduğu beyanname, sermaye miktarının 4/10’nun bankaya yatırıldığını gösteren dekont ve ticaret odası kaydı olarak sıralanabilir.

Bir Cevap Yazın

  1. Firma Nasıl Kurulur, Firma Kurma Masrafları Nelerdir? için yorumda bulun

    Firma Nasıl Kurulur, Firma Kurma Masrafları Nelerdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Firma Nasıl Kurulur, Firma Kurma Masrafları Nelerdir? için ilk yorumu yapabilirsin.