Almanya Asgari Ücreti Ne Kadar

Almanya’da asgari ücretler son dönemlerde merak edilen konular arasında yer almaktadır. Asgari ücretler yani işçilere verilen en düşük ücret bir ülkenin gelişmişlik düzeyini yansıtmaktadır. Asgari ücret hesaplamaları ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Özellikle Almanya’da Türk nüfusun yoğunluğunda dolayı Almanya’da asgari ücretler sıkça internette aranmaktadır.

Almanya’da işsizlik oranları oldukça düşük olduğu için vatandaşlarına oldukça yüksek yaşam koşulları sunmaktadır. Bu nedenle işçi ihtiyaçlarını dışarıdan göçler alarak gidermektedir. Türkiye bu işçi göçlerini veren bir ülkedir. Euro para birimi olan Almanya’nın asgari ücretleri Türk parasına çevrildiğinde oldukça yüksektir. Peki, Almanya asgari ücreti ne kadardır?

Almanya Asgari Ücreti

İşsizlik oranlarının oldukça düşük olmasından dolayı Almanya’da işçilere ödenen en düşük ücretler belirli aralıklarla değişmektedir ve zamlar uygulanmaktadır. Halkına oldukça yüksek yaşam koşulları sunan Almanya, işçi ve çalışanların haklarını dikkatlice takip etmektedir. Bu nedenle ülkede bulunan asgari ücret komisyonu ile hükümet belirli zamanlarda masaya oturmaktadır ve Almanya’daki asgari ücretleri konusunda görüşmeler yaparak uzlaşmaktadır. Bu ücretler hesaplanırken yıllık olarak paranın alım güçlerine göre dikkate alınmaktadır. Diğer yandan Almanya’da çalışma saatleri maksimum 38 saattir. Bu çalışma sürelerin az olması ve Almanya asgari ücretlerin diğer ülkelere göre yüksek olması nedeniyle işçi olarak çalışmak isteyenlerin sayısı çok fazladır.

Almanya’da en son birkaç yıl önce yapılan asgari ücret zamları sonrası asgari ücret saat başına 8,50 Euro’dan 9,40 Euro’ya çıkmıştır. Daha sonra hükümet ve asgari ücret komisyonlarının anlaşması sonrasında Almanya asgari ücreti 1 Ocak 2021 yılında yürürlüğe girmiştir. Komisyonun ve hükümetin anlaşmasına göre asgari ücret saat başına 9,40 Euro’dan 10,45 Euro’ya çıkmıştır. Böylece Almanya’da asgari ücretlerine yapılan zam yüzde 11,8 oranında gerçekleşmiştir.

Almanya Asgari Ücreti

Almanya’da Yaşam Maliyetleri

Almanya’da yaşam maliyetleri aylık olarak yaklaşık 720€ civarındadır. Bu diğer Avrupa ülkelerine göre karşılaştırıldığında çok uygun bir ücrettir. Yeme içme, kira, fatura, kıyafet ve eğlence maliyetleri Avrupa Birliği ülkelerinin ortalamasında kalmaktadır. Almanya’da maliyet açısında en yüksek harcamalardan bir tanesi ev kiralarıdır. Almanya’da yaşam maliyetlerinin en yüksek şehirleri arasında Münih ve Stuttgart gelmektedir. Örnek olarak Stuttgart’ta 1 kişinin bir aylık kira ücreti ortalama olarak 850€, Berlin’de ise 800€’dur. Ayrıca Bremen’de ise kira ücretleri sadece 570€’dan başlamaktadır. Almanya’nın doğusundaki bulunan şehirler (Berlin dışında) genel olarak yaşam maliyetleri daha uygundur.

Bir Cevap Yazın

  1. Almanya Asgari Ücreti Ne Kadar için yorumda bulun

    Almanya Asgari Ücreti Ne Kadar için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Almanya Asgari Ücreti Ne Kadar için ilk yorumu yapabilirsin.