Azerbaycan Asgari Ücreti Ne Kadar

Azerbaycan Türkiye ile sınırları içerisinde bulunan ve 1918 yıllarında bağımsızlığını kazanmış bir ülkedir. Azerbaycan’da 59 eyalet ve 75 şehir bulunur. Azerbaycan’ın nüfusu yaklaşık olarak 9.9 milyon civarındadır.

Azerbaycan doğal gaz ve petrol kaynaklarına sahip bir ülkedir. Bu nedenle Azerbaycan’da kişi başına düşen milli gelir  yüksek seviyelerdedir. Buna bağlı olarak Azerbaycan’da asgari ücretler de yüksektir. Tarihi yapıları ve güzel coğrafyası ile her yıl binlerce turist alan Azerbaycan, çevre ülkelerinden de oldukça işçi göçü almaktadır. Peki, Azerbaycan’da asgari ücret ve yaşam koşulları nasıldır?

Azerbaycan son zamanlarda gittikçe gelişen bir ülke haline geldi. Sahip olduğu doğalgaz ve petrol rezervlerinin satışa açılmasıyla ekonomik anlamda kalkınmış ve daha rahat bir yaşam koşulu sağlamaktadır. Bu anlamda enerji ekonomisinde katkı sağlayan sektörlerin başında gelir. Azerbaycan’ın birimi Manat’tır. Manat, Türk para birimine göre daha değerlidir. Azerbaycan’da yaşam koşulları kültürel bakımından Türkiye ile benzer özelliklere sahiptir ve yaşam Türkiye’den daha ucuzdur.

Azerbaycan Asgari Ücret

Bu yılın rakamları dikkate alınarak Azerbaycan’ın asgari ücreti 650 Manat civarındadır. Bu ücreti Türk parasına çevirdiğimizde yaklaşık 2000 TL civarında olmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken Azerbaycan’da hayat koşullarının Türkiye’ye göre daha ucuz olmasıdır. Yani asgari ücretlerin TL karşılığı olarak daha ucuz olarak görünse de günlük yaşamda tüketilen ürünlerin maliyetleri daha düşüktür. Bu nedenle Azerbaycan’daki asgari ücretleri kendi içerisinde değerlendirmek gerekir. Bu ücretler ile Azerbaycan’da yaşam standartlarına göre oldukça iyi bir seviyededir.

Azerbaycan Asgari Ücret

Azerbaycan Çalışma Şartları

Azerbaycan’da çalışma koşulları Türkiye ile benzerlik göstermektedir. Mesai saatlerinin başlangıcı sabah 8’de başlar akşam 5’te sona erer. Ülke genelinde Gence ve Bakü şehirleri iş olanakları açısından daha zengindir. Diğer şehirlerde iş olanakları daha zayıftır. Azerbaycan’ın asgari ücret seviyeleri göz önüne bulundurulduğunda bir kişinin fatura ve kira masrafları oldukça cüzi rakamlara denk gelir. Bu nedenle 650 Manat bir kişinin rahatça yaşamasını sağlamaktadır. Bununla birlikte işveren firmaların birçoğu işçilerine asgari ücretin üzerinde maaşlar vermektedir. Azerbaycan özellikle enerji alanlarında çalışma fırsatları sunan bir ülkedir. Bu sayede yurtdışından bu sektörlere çeşitli yatırımlar yapılmaktadır. Dolayısıyla Azerbaycan en çok bu alanlarda işçi göçü almaktadır.

Sizlere bu yazıda Azerbaycan’ın asgari ücretlerini ve yaşam koşullarından bahsettik. Uygun yaşam koşullarından dolayı Türkiye’den Azerbaycan’a giden birçok işçi bulunmaktadır. Sizlerde bu düşüncedeyseniz rahatlıkla Azerbaycan’a gidip çalışma fırsatlarından yararlanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

  1. Azerbaycan Asgari Ücreti Ne Kadar için yorumda bulun

    Azerbaycan Asgari Ücreti Ne Kadar için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Azerbaycan Asgari Ücreti Ne Kadar için ilk yorumu yapabilirsin.