CVV Ne Demek

Çevrimiçi olarak veya telefonla satın aldığınızda, genellikle bir kredi kartının CVV numarasını vermeniz istenir. Bir CVV veya kart doğrulama değeri, yüzlerce kez yazdığınız bir sayı olabilir, ancak bunun ne olduğunu ve perakendecilerin neden istediğini hiç merak ettiniz mi?

CVV, çevrimiçi veya telefon üzerinden alışveriş yaparken ekstra bir güvenlik katmanı ekleyen, kartınızdaki üç veya dört basamaklı sayıdır. Kartın fiziksel bir kopyasının elinizde olduğunu doğrulamaya yarar ve kart numaranızın bilgisayar korsanlarının ve kimlik hırsızlarının eline geçmesi durumunda sizi korumaya yardımcı olur.

Kredi Kartındaki CVV Nedir?

CVV, kredi kartı numaranıza ve son kullanma tarihine ek olarak kredi kartınızda veya banka kartınızda bulunan bir numaradır (ve PIN’inizle aynı değildir). Farklı ihraççıların onlar için biraz farklı isimleri ve yerleri vardır. Visa, Mastercard kredi kartları için CVV, kartınızın arkasında, imza kutusunun sağında bulunan üç haneli bir sayıdır.

Kartınızı şahsen sunduğunuzda, işlemi doğrulamak için kimliğinizi göstermeniz veya bir PIN girmeniz istenebilir. Ancak, çevrimiçi veya telefonda bir satın alma işlemi için birinin kimliğini doğrulamak o kadar kolay değildir. Bu nedenle kart çıkaranlar bu numaraları sahtekarlığa karşı başka bir engel olarak kullanmaya başladı.

Kartın olmadığı işlemlerde, yani çevrimiçi veya telefonda, tüccarlar artık kredi kartı numaranıza ve son kullanma tarihinize ek olarak bu numarayı da soruyor. Her zaman gerekli değildir. ancak (büyük olasılıkla) yasal kart sahibinden ödeme almalarını sağlamaya yardımcı olur. Bir hırsız kredi kartı numaranızı ve son kullanma tarihinizi çalabilirse ancak CVV’niz yoksa, satıcılardan CVV sağlamalarını gerektiren hiçbir şey satın alamazlar.

CVV Ne Demek

CVV’niz Sizi Kimlik Hırsızlığına Karşı Nasıl Korur?

CVV’ler, başka bir kimlik hırsızlığı koruması katmanı ekler ve yetkisiz işlemlerin önlenmesine yardımcı olabilir. Birçok büyük perakendeci, kredi kartı hesap numaranızı veritabanlarında saklarken, kredi kartı uyum standartları nedeniyle kart yetkilendirildikten sonra CVV veya CID’nizin saklanmasına izin verilmez.

Bu, kimlik hırsızları bir tüccarın sistemine girip kredi kartı numaranızı çalsalar veya bir şekilde kredi kartı numaranıza erişseler bile, bir çevrimiçi girişimde bulunurken koda sahip değillerse kart bilgilerinizi kullanamayabilecekleri anlamına gelir.

İşletmelerin şu anda bir CVV veya CID kodu talep etmeleri gerekmediğini ve hepsinin istemediğini unutmayın. Ayrıca, bazı perakendeciler, kimliğinizi doğrulamak için ilk satın alma işleminde bunu isteyecek, ancak daha sonra, web sitelerinde müşteri olarak oturum açtıysanız, sonraki satın alma işlemlerinde bunu talep etmeyecektir.

Bir Cevap Yazın

  1. CVV Ne Demek için yorumda bulun

    CVV Ne Demek için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak CVV Ne Demek için ilk yorumu yapabilirsin.