Bir Krize Hazır Olmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Her an bir kriz oluşabilir ve siz herhangi bir felakete hazır olmak için beklememelisiniz. Bir krize hazır olmak için yapabileceğiniz basit kurallar vardır. Bunları yaptığınız sürece kriz sizi minimum düzeyde etkileyecektir.

Bir kriz hem korkunç hem de diğerlerine göre benzersizdir. Yapılan bazı araştırmalar her an bir krizin olabileceğine işaret ediyor. Fakat ekonomi profesörü olan kişiler bile genellikle neyin yanlış gittiği konusunda önceden tahmin yürütmekte zorlanır. Çünkü işlerin ters gitmesini sağlayan birçok olasılık vardır.

Olaşabilecek bir sonraki kriz büyük ihtimalle birçok yatırımcı için sürpriz bir şekilde ilerleyecektir. Fakat en kötüsü için şimdiden hazır olmanız size avantaj sağlar.

Haftalarca Geçinebileceğiniz Nakit Biriktirin

Bankaların veya ATM’lerin çalışamayacak duruma gelmesi halinde nakit sizlerin ihtiyaçlarınıza çözüm bulacaktır. kartınızın veya banka kartınızın işe yaramadığı durumlarda paraya erişebileceğiniz bir yol bulmanız gerekecektir. Fakat bu tarz bir durumda yeterli miktarda nakde sahip değilseniz sorun yaşayabilirsiniz. Bu yüzden birkaç hafta hatta ay geçinebileceğiniz nakiti hazır halde bulundurun. Biriktirdiğiniz nakit para sayesinde kriz dönemlerini hafif bir şekilde atlatabilirsiniz.

Olası Bir Daralmada ABD Doları En İyi Çözümdür

ABD Doları günümüzde global bir birimi olarak kabul edilmektedir ve uzun bir süre böyle kabul edileceğe benziyor. Bu ara biriminin neredeyse dünyanın her yerinde geçerli olduğunu söyleyebiliriz. Olası bir kriz halinde yerel paranızın bir değeri değil de yalnızca adı kalırsa sizin için iyi bir kurtarıcı olacaktır. Bu yüzden krize hazır olmak için yerel paranızın yanı sıra dolar biriktirmeye de dikkat etmelisiniz.

İşlemlerinizde Farklı Bankaları Kullanın

Dünyanda her ülkede olmasa da belirli ülkelerde mevduat hesaplarının sigorta kapsamında olduğunu görüyoruz. Ülkemizde ise bir kişinin birden fazla bankada yer alan mevduat hesapları her banka için ayrı hesaplanır. Bu paralar 100 bin Türk Lirası’na kadar sigorta kapsamındadır. Bu yüzden hesaplarınızda yer alan paranın 100 bin TL’ye kadar olan kısımlarını farklı bankalara yatırabilirsiniz. Bu sayede paranız sigorta kapsamına alınır.

Her Zaman Altın Bulundurun

Altın, herhangi bir kriz döneminde yatırımcıların demir atabileceği güvenli bir liman görevi görür. Bu evrede kabul etmemiz gerekir ki altın gerçekten iyi bir sigortadır. Diğer varlıklarda olduğu gibi aşağı doğru hareket etmez. Özellikle kriz dönemlerinde kesinlikle böyle bir şey yaşamazsınız. Bu yüzden pörtföyünüzde her zaman altına yer vermeye çalışın.

Bir Cevap Yazın

  1. Bir Krize Hazır Olmak İçin Bilmeniz Gerekenler için yorumda bulun

    Bir Krize Hazır Olmak İçin Bilmeniz Gerekenler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bir Krize Hazır Olmak İçin Bilmeniz Gerekenler için ilk yorumu yapabilirsin.