Bitcoin Dışında Yatırım Yapılabilecek Kripto Paralar

Son zamanlarda oldukça popüler bir hale gelen Kripto paralar; henüz ülkemizdeki alışverişlerde ve para transferlerinde yoğun bir şekilde kullanılmasa da yurtdışında pek çok mağaza, restoran vb. alışveriş yapabileceğimiz adreslerde para olarak kullanılabiliyor.

En genel tanımıyla ‘sanal para birimi’ olarak ifade edebileceğimiz kripto paralar sayesinde yatırım yapabiliyor; kripto para borsasında alım-satım işlemlerimizi gerçekleştirebiliyoruz.

Hiçbir aracı kuruma ihtiyaç duymadan alıcı ve satıcıları bir araya getiren kripto para borsasında dijital paramız ile tıpkı dolar-euro ile işlem yapar gibi pek çok kripto para işlemi yapabiliyoruz.

Bu yazımızda ilk kripto para olma özelliği taşıyan Bitcoin dışında yatırım yapılabilecek diğer kripto para çeşitlerine kısaca değinmek istiyoruz.

İşte; Kripto para borsasının en çok tercih edilen, Bitcoin’e rakip olabilecek potansiyele sahip diğer sanal para birimleri:

  • Ethereum

Kripto para borsalarında en çok işlem gören dijital para birimlerinden biri olan Ethereum; 2014 yılında finanse edildikten sonra piyasadaki yerini alan ve tıpkı Bitcoin gibi blok zincir mantığı ile işleyen bir bilgi işlem platformu olma özelliği taşıyor.

Açık bir merkezi bulunmayan Ethereum; akıllı sözleşme işlevselliğine sahip olan bir kripto para olarak; genellikle para transfer ücretlerini ödemek amacıyla kullanılıyor.

  • IOTA

Etherum ve Bitcoin aksine blok zincir mantığına dayanmayan bir işleyişi bulunan IOTA; işlem ücreti olmayan, herhangi bir merkezi bulunmayan, Tangle teknolojisine sahip bir kripto para olarak karşımıza çıkıyor.

Kullanıcılarına hiçbir işlem ücreti ödemeden varlık transfer etme imkanı tanıyan IOTA; geleceğin en çok tercih edilen Kripto paralarından biri olacak gibi görünüyor.

  • Litecoin

Kripto para dünyasında Bitcoin’in ön güçlü rakiplerinden biri olarak ön plana çıkan LıteCoin; yeniçağın en önemli yatırım araçları arasında yer alıyor.

Gelecekteki öneminin daha da artması beklenen Lıtecoin; yatırımcılara oldukça az bir maliyetle dünya genelinde kolaylıkla para transferi yapabilme şansı tanıyor.

Eski bir Google çalışanı olan Charlie Lee tarafından ilk kez piyasaya sürülen Litecoin; gelişmiş depolama imkanı ile de dikkat çekmeyi başarıyor.

Yatırımcılarının kendi kişisel bilgisayarları ile bile sürekli olarak mining(madencilik) yapabilmelerine olanak tanıyan Lıtecoin; Bitcoin’den esinlenilerek geliştirilmiş bir dijital para birimi olarak da biliniyor.

Şu an günümüzde 130’un üzerinde olan kripto paralar arasında yıldızı en çok parlayanların IOTA, Litecoin ve Ethereum olduğunu söyleyebiliriz.

Geleceğin para birimi olarak kullanması beklenen kripto paralar ile şimdiden yatırım yapmaya başlayarak; sizler de geleceğinizi garanti altına alabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

  1. Bitcoin Dışında Yatırım Yapılabilecek Kripto Paralar için yorumda bulun

    Bitcoin Dışında Yatırım Yapılabilecek Kripto Paralar için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bitcoin Dışında Yatırım Yapılabilecek Kripto Paralar için ilk yorumu yapabilirsin.