Borsa Açılış Kapanış Saatleri

Globalleşen dünyada bütün yatırım kaynakları borsa üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Her ülkenin kendine göre belirlediği bir işlem saat aralığı bulunuyor. Türkiye’de borsa açılış kapanış saatleri de işlem yapmak isteyenler için sabah 9:40 ile akşam 18:00 olarak düzenlenmiştir. Borsa üzerinde yapılan işlemlerin kontrolü ise 18:01 ile 18:10 arasında yapılmaktadır.

Borsa açılış kapanış saatleri düzenlenirken yazlık ve kışlık saat uygulamaları da dikkate alınmaktadır. Ülkemizde borsa işlemlerinin yapıldığı yer olarak Borsa İstanbul Piyasası kullanılmaktadır. Yapılmak istenilen işleme göre belirli saat aralıkları ayarlanmıştır. Borsa Pazartesi ile Cuma günleri arasında 5 iş günü hizmet vermektedir. Bunun dışında dini ve milli bayramlarda, resmi tatillerde ve çalışma saatleri dışında borsada işlem yapılmamaktadır.

Borsa’da İşlem Saatleri

Borsa piyasasında belirli işlemlerde yoğunluk yaşanmaması ve dünya piyasaları ile uyumun sağlanması için belirli işlemlerin belirli sürelerde gerçekleştirilmesi öngörülmüştür.

Buna göre borsada yapılacak işlemlerin süreleri şöyledir;

 • 09:40 – 09:55 Açılış seansı emir toplama
 • 09:55 – 10:00 Eşleştirme / fiyat belirleme
 • 10:00 – 13:55 Verilen emirlerin toplanması
 • 13:55 – 14:00 alım satıma göre işlem değeri belirleme
 • 14:00 – 18:00 Sürekli işlemler
 • 18:00 – 18:01 Kapanış
 • 18:01 – 18:05 arasında kapanış emirleri toplanır
 • 18:05 – 18:07 arasında toplanan alım satım emirleri eşleştirilir (işlem değeri belirlemek için)
 • 18:07 – 18:10 Eşleşme sonrası verilen emirlerin gerçekleşmesi

Borsa üzerinde işlem yapmak isteyenlerin bu süreleri ve yapılacak işlem aralıklarını bilmesi önemlidir. Çünkü süresi geçen bir işlemin yapılabilmesi için sonraki iş gününü beklemek gerekebilir.

Borsa’da Yapılan İşlemler Nelerdir?

Borsa’da yapılın işlemler hisse senetleri, tahvil ve bono alım satım işlemleridir. Borsa’ya her isteyen kurum ve kuruluşun girme şansı yoktur. Borsa’da hisselerini alım satım yapmak isteyen firma, kurum ve kuruluşlar bunun için yasal bir prosedürü tamamlamak zorundadır. Genel olarak borsada işlem gören firmaların Anonim Şirket olması gerekmektedir.

Borsada işlem yapmak isteyen (alım – satım) özel ve tüzel kişilerin de yasal olarak bu işlemleri yapmaya yetkili olmaları zorunludur. Bu kişi ve kurumların finans kuruluşlarında yatırım hesapları olmalıdır. Borsa’da bulunan kurum ve kuruluşları Sermaye Piyasası Kurulu takip etmektedir.

Borsa’da Emirler Nedir?

Borsa’nın alım satım işlemleri emirler ile gerçekleşmektedir. Borsada emir toplama referans değerlere göre yapılmaktadır. Borsada alım veya satım yapmak için emirler verilmektedir. Emir çeşitleri limit fiyatlı emirler, piyasa emirleri, piyasadan limite emirler, dengeleyici emirler, koşullu emirler, kotasyon emirleri, orta nokta emirleri, ağırlıklı ortalama fiyat emirleri, küsuratlı emirler ve açığa satış emri gibi emirler bulunmaktadır.

Kaynak: ekogundem.com.tr

Bir Cevap Yazın

 1. borsa açılış kapanış saatleri Borsa Açılış Kapanış Saatleri için yorumda bulun

  Borsa Açılış Kapanış Saatleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Borsa Açılış Kapanış Saatleri için ilk yorumu yapabilirsin.