Uluslararası Pazarlama ve Başarılı Olma Yolları

Uluslararası pazarlama, ev sahibi ülke dışında bir veya birden fazla ülkeye mal veya hizmet satışı olarak tanımlanmaktadır. Yerel pazardaki olumsuz etkileri en aza indirmek ve döviz kazanmak için uluslararası pazarlama yapmak durumunda kalırlar. Yerel hizmet veren firmalar, sürdürülebilir bir politika izlemek, küresel rekabette yer almak için küresel piyasalara açılırlar. Hem ülkeler hem de şirketler dış pazarlara açılmak avantajlıdır fakat riskleri de mevcuttur. İthalat ve ihracat süreçlerini ve işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebileceğiniz “Gotradego” platformu olarak uluslararası pazarlama ve nelerdir, yakından inceleyelim.

Uluslararası Pazarlama ve Doğru Hedef Kitle Analizi

Üretilen mal ve hizmetin doğru kişiye ulaşması gerekir. Hedef kitle, ürün ve hizmetin özelliklerini, fiyatını, dağıtım kanalını ve tutundurma çalışmalarını etkilemektedir. Pazarlama stratejileri hedef kitle üzerinde belirlenir. Uluslararası pazarlama ve doğru hedef kitle analizi nasıl yapılır, neden önemlidir?

Hedef kitle analizi ve belirleme sürecine yakından incelediğimizde;

Uluslararası pazarlama için pazarı demografik özelliklere göre bölerek incelemek gerekir. Bu sayede kimlerin, nerede ve hangi fiyattan alınabileceği belirlenir.

Üretilen ürün ve hizmetin fiyat etiketi ve müşterilerin alım gücü belirlenmelidir. Tüketicilerin gelir düzeyi, harcamaların çeşitleri ve alışkanlıkları belirlenmelidir. Alım gücü ülkelerde farklılık göstermektedir ve iyi analiz edilmelidir.

Uluslararası pazarlama için hedef kitlenin tutum, davranış ve ürettiklerinize karşı tepkilerini inceleyebilirsiniz. Alışkanlıklar, hobiler ve kişilik özellikleri, tüketici tercihlerinin anlaşılmasında önemli katkılar yapabilir.

Hedef kitleye hitap eden ürün ve hizmet üretilmeli, özelleştirilmeler yapılmalıdır. Ürün veya hizmetinizin kalitesi yüksek olsa dahi doğru hedef kitleye ulaşamadığında kazançlarınızda düşüşler olabilir. Uluslararası pazarlama için hedef kitle oldukça önemlidir. İade ve değişimlerin beklenenden fazla olması ve hedeflenen satış rakamlarının altında kalınması yanlış hedef kitle seçiminden kaynaklanmaktadır.

İlginizi çekebilir: Global Pazarlara Açılma Yolları

Uluslararası Pazarlama ve İzlenilecek Adımlar

Yerel piyasada varlık gösteren her ölçekteki şirket ve firma uluslararası pazarda deneyim ve tecrübe eksikliğinden başarısız olabiliyor. Başarılı uluslararası pazarlama ve izlenecek adımlar nelerdir, yakından inceleyelim.

Üretilen ürün veya hizmetin ihtiyaç duyulması ve istenmesi gerekir,

Üretilen birkaç ürünün standartlaştırılması gerekir. Global pazarda büyük firmaların en az bir tane standart ürünü vardır, geri kalan ürünlerini ülkelere göre lokalizasyon yaparlar,

Uluslararası pazarlama için hedeflenen ülkelerdeki maliyetler, giderler iyi hesaplanmalı, şirketin yararına bir politika uygulanmalıdır. Üretim maliyeti düşük olan ülkede üretim yaparak, hedef ülkeye gönderilmesi sağlanabilir.

Uluslararası pazarlama yapılması planlanan ülkedeki rakipler iyi analiz edilmeli, rekabet araştırılmalıdır.

GoTradeGo uluslararası pazarlara açılmak isteyen firmalar için tecrübeli ve alanında uzman dış ticaret uzmanları ile hizmet vermektedir. Tanıtım, pazarlama, gümrük, lojistik ve birçok dış ticaret işlemlerini ve süreçlerini GoTradeGo ile kolayca yönetebilirsiniz.

Uluslararası Pazarlama Stratejileri

Firmaların uluslararası pazarlara açılabilmesi için farklı stratejiler bulunmaktadır. Uluslararası pazarlama stratejileri nelerdir, uluslararası pazarlara nasıl girilebilir?

Bu stratejilerden ilki yurtiçindeki aracı firmalar aracılığıyla mallarını dış pazarlara ihraç edilmesine dolaylı ihracat, direkt olarak müşteriyle iletişime geçerek anlaşmaya varılmasına doğrudan ihracat denir.

Uluslararası şirket lisansör olarak, dışarıdaki bir başka firmaya patent ve markaları yanında üretim süreci ve teknik bilgi, ticari sırlar ve teknik hizmetlerinden yararlanama hakkını verdiği taktirde bir dış lisans anlaşması söz konusu olur.

Uluslararası pazarlama için yetersiz olan firmalar ortak yaparak diğer firmalar ile iş birlikteliği yapabilirler. Anlaşmalar detaylı olarak sözleşmelerde belirtilmelidir.

Uluslararası pazarlama firmalar için çok önemlidir. Küresel pazarda başarılı olmak ve müşteri bulmak için GoTradeGo platformunu kullanabilirsiniz. Maliyetlerinizi düşürerek profesyonel ve alanında uzman dış ticaret uzmanlarını kolaylıkla GoTradeGo üzerinden bulabilirsiniz. Dış ticaret uzmanı pazarlar ve müşteriler bularak kar etmenizi sağlar. Uluslararası pazarlama hakkında daha fazla bilgi almak için GoTradeGo platformunu inceleyebilirsiniz.

Dikkatinizi çekebilir: Uluslararası Ticaret Hakkında Öğrenmeniz Gereken 3 Şey

Bir Cevap Yazın

  1. Uluslararası Pazarlama ve Başarılı Olma Yolları için yorumda bulun

    Uluslararası Pazarlama ve Başarılı Olma Yolları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Uluslararası Pazarlama ve Başarılı Olma Yolları için ilk yorumu yapabilirsin.