Borsada yatırım yapmadan önce bilmeniz gerekenler

Teknolojinin dijital dünyaya entegre edilmesiyle birlikte pek çok sektör internet ortamında da kendine yeni bir yer edinmiştir. Yatırım türlerinden biri olan borsa da, dijitalleşmenin sağladığı kolaylıklarla artık internet erişiminin olduğu her yerden ulaşılır hale gelmiştir. Sanılanın aksine borsa, son yıllarda tercih edilmeye başlanan bir yatırım türü değildir. Dijitalleşmenin henüz insan yaşamına dahil olmadığı zamanlarda da borsa üzerinden yatırım yapmak mümkündü. Ancak oldukça zahmetli ve uğraştırıcı bir şekilde yapılırdı. Günümüzde ise dijitalleşme, yatırımcıları bu zahmetten kurtararak işlemleri kolay ve kısa sürede yapma fırsatı sunmaktadır.

Borsa Nedir?

Borsa genel bir ifadeyle, halka arz olmuş şirketlerin hisselerine ortak olarak yatırım yapılabilmesi anlamına gelir. Alıcı ve satıcıları bir araya getiren bu platform, yatırımcıların mevcut sermayelerini değerlendirebilecekleri avantajlı bir platformdur. Borsanın dijital dünyaya geçmesiyle birlikte yatırımcılar, sermayelerini değerlendirmek adına artık aracı kurumlara veya bankalara gitmek zorunda kalmamaktadır. Bunun yerine cep telefonları veya bilgisayarları üzerinden istedikleri menkul değere yatırım yapmaları oldukça kolaydır. Ayrıca borsa; fiyatlarda adalet, finansal işlemlerde şeffaflık ve güvenilirlik sunar. Bu nedenle borsa üzerinden yatırım yapmak mevcut sermayeden kar elde etmek için güvenilir ve etkili bir piyasadır.

Borsa Bir Oyun Mudur?

Borsada yatırım yapmak, tercih edilen aracı bankalar üzerinden tek tıkla şirket hisselerine alım-satım emri vererek kolaylıkla yapılabilir. Ancak borsanın erişimi eskiye göre artık çok daha kolay olduğundan, borsada henüz yatırım yapmamış biri adına oyun olarak gözükebilir. Ancak borsa kesinlikle bir oyun veya bahis aracı değildir. Borsada oyun oynanmaz, aksine finansal teknikler yardımıyla yatırım yapılır. Borsayı oyun olarak gören kişiler gerçek bir yatırımcı olmayıp, tüm sermayelerini kaybetmeleri oldukça muhtemeldir. Bu nedenle borsada yatırım yapmadan önce ilk olarak bu işin bir oyun olmadığı ve önemli finansal bilgi birikimi gerektirdiği dikkate alınmalıdır.

Borsada Nasıl Yatırım Yapılır?

Borsa üzerinden yatırım yapmaya başlamadan önce ilk olarak aracı bir banka seçimi yapılmalıdır. Bu seçim yapılırken bankaların işlem komisyon bedelinin ne kadar olduğu incelenmelidir. Düşük komisyon bedeline sahip bankaları seçmek, düşük maliyetten dolayı karı daha çok artıracaktır. Bu nedenle aracı banka seçimi yaparken düşük komisyon bedeline sahip bankalar seçilmelidir.

Aracı firmanın seçilmesinin ardından borsada yatırım yapabilmek için yatırım yapılacak şirketlerin araştırması yapılmalıdır. Mevcut sermaye ve şirketlerin hisse fiyatlarına göre bir yatırım planı oluşturulabilir. Borsada hisse alarak yatırım yapmak demek o şirketin tüm faaliyetlerine de yatırım yapmak anlamına gelir. Bu nedenle, yapılan yatırımdan kar elde edebilmek için yatırım yapılacak şirketin faaliyetleri çok iyi analiz edilmelidir. Örneğin; şirket raporları ve geçmiş dönemlerde yayınlanan şirket verileri dikkatle incelenmelidir. Bu noktada ise temel ve teknik analize ihtiyaç duyulur. Bu analizler aynı zamanda doğru zamanda yatırım yapılabilmesi açısından da oldukça önemlidir. Aksi takdirde yapılan yatırımlardan istenilen verimin alınması mümkün olmayacaktır.

Borsanın Önemi Nedir?

Borsa, serbest piyasanın en önemli unsurlarından biridir. Çünkü, borsada yatırım yapabilmek için illa yüksek meblağlarda sermayeye ihtiyaç yoktur. Pek çok yatırımcının parasını değerlendirmesini sağlayarak, istenilen şirketlere aracı olunmasını sağlar. Borsa, yatırımcının kar elde etmesini ve sermaye kazanmasını sağlayarak ekonomik gelişme adına oldukça önemli bir unsurdur. Ayrıca borsada yatırım yapmak, yalnızca bireysel kazanç getirisi sağlamaz. Borsada yatırım yapmak yatırım yapılan şirketlere katkı sağladığı gibi ülke ekonomisinin gelişmesine de katkı sağlar. Bu nedenle borsada yatırım yapmak pek çok yönden oldukça önemlidir.

Borsada Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Borsada yatırım yapmak, sermayeden yüzde yüz kazanç sağlamak anlamına gelmez. Yatırım, bireysel bir işlem olduğundan kazanç getirisinin mümkün olduğu gibi kayıpların da yaşanması oldukça mümkündür. Yetersiz finansal bilgi ve duygusal dürtülere kapılıp sabırsız davranmak tüm sermayenin kaybedilmesine yol açabilir. Bu nedenle her anlamda yatırıma hazır olunması gerekir.

Borsada yatırım yaparken kar oranını arttırabilmek için piyasaya ve dinamiklere hakim olunması gerekir. Piyasa grafiklerini okuyabilmek, şirket verileri ve finansal raporları analiz edebilmek yatırımdaki karı belirleyen önemli etkenlerdir. Ayrıca borsada yatırım yaparken zamanı doğru bir şekilde kullanmaya da dikkat edilmelidir. Acele kararlar vermeyip, yatırımın doğru bütçeyle ve doğru zamanda yapılmasına önem verilmelidir. Bunun yanında her zaman sermayenin tamamıyla yatırım yapılmamalı ve mevcut sermayenin korunması hedeflenmelidir.  Son olarak borsaya kote şirketlerle ilgili güncel gelişmeler ve son dakika haberleri için birçok haber kaynağını takip etmeniz gerekir.

Bir Cevap Yazın

  1. Borsada yatırım yapmadan önce bilmeniz gerekenler için yorumda bulun

    Borsada yatırım yapmadan önce bilmeniz gerekenler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Borsada yatırım yapmadan önce bilmeniz gerekenler için ilk yorumu yapabilirsin.