Döviz Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Medyada her gün dolarımızın diğer para birimlerine karşı yükseldiğini veya düştüğünü hatırlatıyoruz, ancak çok azı hangi faktörlerin döviz fiyatlarını etkilediğini veya bunların borsayı nasıl etkileyebileceğini anlıyor, o yüzden açıklayacağız.

Döviz Fiyatlarını Ne Belirler?

Döviz fiyatları, basitçe, döviz piyasasında veya bilindiği üzere FX veya Forex piyasasında çeşitli para birimlerinin arz ve talebe veya alış ve satış miktarına göre belirlenir. Borsada hisse senedi alım satımı gibi, döviz piyasasında bir para biriminin fiyatı gün boyunca dalgalanacak ve para biriminin yükselip yükselmediğini belirleyen arz ve talep güçleri olacaktır. Daha fazla alıcı olduğunda para birimi yükselir ve daha fazla satıcı olduğunda para birimi düşer. Peki bu arz ve talebi yönlendiren nedir?

Döviz Fiyatlarını Etkileyen Beş Faktör

Faktör 1: Faiz Oranları

İlk olarak, bir ülkedeki faiz oranlarındaki artışlar, o para biriminin değer kazanmasına neden olacaktır. Bunu yapar çünkü daha yüksek bir faiz oranı, bireylerin nakit yatırım yapmaları için daha iyi teşvikler sağlar. Faiz oranlarındaki artış da ülkeye daha fazla yabancı sermaye çekecek ve bunun sonucunda para birimine olan talep artacak ve bu nedenle para biriminin değerinde artış görülecektir. Öte yandan, daha düşük faiz oranları, daha az çekici hale getiren daha düşük nakit yatırım getirisi anlamına gelir. Bu, yatırımcılar nakit parayı bir ülkeden diğer pazarlara kaydırdıkça para biriminin değerinin düşmesine neden olabilir.

Faktör 2: Enflasyon

İkinci faktör Enflasyondur: Daha düşük enflasyon seviyelerine sahip ülkeler, ekonomiye daha az para enjekte edildiğinden para biriminin değer kazanmasına neden olur. Enflasyon düşük olduğunda, mal ve hizmetlerin maliyeti oldukça yavaş artacaktır. Mal ve hizmetlerin fiyatları hızla artacağından, enflasyon yüksek olduğunda bunun tersi gerçekleşir. Artan enflasyon seviyeleri genellikle bir para biriminin değerinin düşmesine neden olur ve ekonomiye getirilen ekstra parayı hesaba katmak için genellikle daha yüksek faiz oranları eşlik eder.

Döviz Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Faktör 3: Ödemeler ve Borç Dengesi

Para birimi değerlerini etkileyecek üçüncü faktör, bir ülkenin ithalat ve ihracat arasındaki ödemeler ve borçlar dengesi ile borç ve yabancı yatırımlardır. Bir ülke, mal ve hizmet ihracatından elde ettiğinden daha fazla ithalata harcıyorsa, ekonomiden daha fazla para çıkıyor ve bu da genellikle para biriminin değer kaybetmesine neden oluyor. Ek olarak, daha yüksek miktarda borcu olan ülkelerin yabancı sermaye elde etme olasılıkları daha düşüktür, bu da enflasyon seviyelerini yükselterek ekonomiye daha fazla para enjekte etmek zorunda kalacakları anlamına gelir.

Faktör 4: Siyasi İstikrar

Dördüncü faktör siyasi istikrardır. Bir ülkenin siyasi istikrarı büyük ölçüde döviz fiyatlarını etkiler. İstikrarlı bir ekonomiye sahip bir hükümet, yatırımcılar için daha az risklidir ve nihayetinde fon yatırımı yapmak için daha arzu edilen bir yerdir. Güçlü ekonomik ve ticari politikalara sahip hükümetler, piyasadaki her türlü şüpheyi ve nihayetinde para biriminin gücünü ortadan kaldırır. Öte yandan, bir ekonomideki istikrarsızlık, o ülkeye fon yatırma riski arttıkça para biriminin değer kaybettiğini görecektir.

Faktör 5: Emtia Fiyatları

Para birimlerini etkileyen son faktör emtia fiyatlarıdır. Büyük hammadde ihracatçısı olan Avustralya gibi ülkeler, emtia fiyatlarındaki hareketlerden etkilenir. Emtia fiyatları yükseldiğinde, yoğun ihracat yapan ülkeler, mal karşılığında daha fazla para elde ettikleri için para birimlerinin yükseldiğini göreceklerdir. Çin gibi büyük emtia ithalatçısı olan ülkeler için bunun tersi geçerlidir. Daha yüksek ithalat maliyetleri, üretim maliyetinin yükselmesi ve kar marjlarının daralması anlamına gelir. İşte karşınızda, döviz fiyatlarını etkileyen beş faktör. Artık haberleri izlediğinizde, belirli bir ülkede neler olabileceğini ve para birimleri için iyi mi yoksa kötü mü olduğunu anlayabileceksiniz. Döviz fiyatlarının borsayı nasıl etkilediğini tartışırken bir sonraki raporum için bizi izlemeye devam edin, çünkü bu size hisse senetlerini nereden arayacağınız ve nelerden kaçınmanız gerektiği konusunda fikir verecektir.

Bir Cevap Yazın

  1. Döviz Fiyatlarını Etkileyen Faktörler için yorumda bulun

    Döviz Fiyatlarını Etkileyen Faktörler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Döviz Fiyatlarını Etkileyen Faktörler için ilk yorumu yapabilirsin.