Borsayı Etkileyen Noktalar Nelerdir?

Yatırımcıları en çok etkileyen noktalardan biri, para borsası içerisinde meydana gelen değişimlerdir. Para borsasının sürekli olarak değişken olması ve borsa içerisinde yer alan yatırım araçlarının sürekli olarak değer kazanması veya kaybetmesi, haliyle yatırımcılar için büyük önem taşımaktadır. Bu değişimlerin ve borsanın sürekli dinamik olmasının belli başlı noktaları bulunmaktadır. Peki borsayı etkileyen noktalar nelerdir ve ne gibi unsurlar vardır?

Borsayı Etkileyen Noktalar Nelerdir?

 Borsayı Etkileyen Noktalar Nelerdir

Arz ve Talepteki Değişimler

Borsa içerisinde yer alan yatırım araçları, bu denli sık bir şekilde fiyat konusunda değer kaybı ya da değer artışı yaşıyorsa, bunun en büyük sebeplerinden biri arz ve taleptir. Arz ve talebin sürekli olarak değişim göstermesine karşın, fiyatlarda dalgalanma olmasının kaçınılmaz olduğunu söylemek doğru olacaktır. Borsayı etkileyen faktörler arasında, arz ve talep dengesinin çok büyük önem taşıdığı bilinmektedir. Para piyasalarına yoğunlaşarak yatırım yapmayı düşünen kişiler, arz ve talep dengesine önem vermedikleri takdirde büyük kayıplar yaşayabilmektedirler. Bu nedenle borsayı etkileyen en önemli unsurların başında arz ve talep meselesinin geldiğini unutmamak gerekmektedir.

Global Gelişmeler veya Krizler

Ülkemiz üzerinde siyasi anlamda birçok sorun ya da gelişmelerin yaşandığını görülmekteyken, bu gelişmelerin iç ya da dış kaynaklı olması herhangi bir önem taşımamaktadır. Bu durum tamamen ülkemiz ekonomisine etki etmektedir. Yaşanan her türlü olay ya da gelişme, para piyasalarında bazı değişimlerin olacağının habercisidir. Bu nedenle global gelişmeler, siyasi krizler ve benzeri olayların olduğu zamanlarda doğru yatırımlar yapmak gerekmektedir. Örnek olarak; geçtiğimiz aylarda ABD’de yaşanan kasırga nedeniyle yatırımcılar büyük endişe kapılmış ve haliyle büyük bir değer kaybı yaşamıştı. Bu örneği yine ülkemiz üzerinde yorarak veya yatırım yapacağınız bu gibi faktörleri göz önünde bulundurarak, borsalar üzerinden ciddi kazançlar sağlayabilirsiniz.

İşsizlik, İstihdam, ve Enflasyon Oranlarının Durumu

Ekonomi denildiği zaman hemen akla gelen faktörlerden sadece dördü olan, işsizlik enflasyon, ve istihdam gibi başlıklar, borsalar ve yatırımcılar için ciddi anlamda büyük önem taşımaktadır. Enflasyon oranındaki yükselme, fiyat konusunda dengesizleşmenin habercisiyken, işsizlik oranındaki artış ülke içerisinde huzursuzluğun artacağının habercisidir. Öte yandan işsizliğin artması, birikimin ve yatırımın çok daha zorlaşacağının göstergesidir. İstihdam ve işsizlikte aslında bağlantılı konular olduğu için, istihdamın genişletilememesi, yine işsizlikle aynı sorunların meydana gelmesine neden olacaktır. Faiz oranlarındaki yükselme ise yatırımcıların farklı kanallar aramasına sebebiyet verecektir. Tüm bu faktörleri göz önünde bulundurarak, borsa üzerinde doğru yatırımlar yapmanın söz konusu olduğunu söylemek mümkündür.

Bir Cevap Yazın

  1. Borsayı Etkileyen Noktalar Borsayı Etkileyen Noktalar Nelerdir? için yorumda bulun

    Borsayı Etkileyen Noktalar Nelerdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Borsayı Etkileyen Noktalar Nelerdir? için ilk yorumu yapabilirsin.