Çin Asgari Ücreti Ne Kadar

Çin nüfusu 1,398 milyar nüfusu ile dünyanın en kalabalık ülkesidir ve yüzölçümü bakımından ise dünyanın en büyük üçüncü ülkesidir. Başkenti Pekin olan ülkenin başlıca ekonomik sektörleri bilişim ve teknolojidir. Teknolojik ürünlerin satışları ülkenin en önemli ihracat pazarıdır. Bu anlamda hemen hemen her ülke Çin’in mallarını satın almaktadır. Çin’in yönetim şekli komünist tek partilidir. Buna rağmen ekonomisi dışa açıktır. Çalışma şartları oldukça ağırdır fakat birçok iş olanağı olduğu için göç etmek isteyenlerin sayısı fazladır. Peki, Çin asgari ücret ne kadardır?

Çin Asgari Ücret

Çin’de yaşam standartları her şehre göre farklılık göstermektedir. Çin’in para birimi Yuan’dır. Türk Lirasına göre değerlendirildiğinde 0.81 Liraya eş değerdir. Asgari ücret konusunda örneğin en gelişmiş şehirlerden biri olan Şangay’da asgari ücret 2665 Çin Yuanı’dır. Başkent Pekin’de asgari ücret ise yaklaşık 2300 Yuan’dır.

Çin asgari ücret düzeyleri 1. seviyeden 5. seviyeye kadar kademeli olarak belirlenmektedir. 1. seviyedeki asgari ücret alan çalışanlar deneyimli olduklarından dolayı en yüksek ücretleri almaktadır. Bununla birlikte yeni işe giren bir çalışan 5. seviyeden başlamaktadır. Bu anlamda Çin’de uygulanan asgari ücret politikaları oldukça adil bir sistemdir.

Çin

Çin’de Yaşam Şartları

Dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip olan Çin özellikle teknoloji alanında dünyada lider konumdadır. İmalat ve üretim konusunda gelişmiş bir ülke olan Çin, insanları oldukça üretkendir ve yaşam koşulları sürekli değişmektedir. Özellikle Çin’de başlayan ve daha sonra dünyaya yayılan korona virüs Çin ekonomisini ciddi bir şekilde etkilemiştir. Buna rağmen Çin ekonomisi sağlam bir yapıya sahip olduğu için ekonomisini yavaş yavaş toparlamıştır.

Çin asgari ücret düzeleri yaşanılan şehirlere göre farklılık göstermektedir. Bununla birlikte yaklaşık 1.3 milyarlık nüfusu olmasına rağmen işsizlik oranları oldukça düşük seviyelerdedir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Çin’in para birimi Yuan’dur ve 1 Yuan 0.15 Amerikan Dolarına denk gelmektedir.

Çin’de asgari ücretlerle geçinme düzeyi çalışanların yaşadıkları şehre bağlıdır. Örneğin Şangay şehrinde asgari ücretle geçinmek çok zordur. Buna karışın kırsal alanlarda özellikle kira fiyatları daha düşük olduğu için geçinmek daha kolaydır. Her yıl yaklaşık % 10 büyüyen bir ekonomiye sahip olan Çin’de iş bulmak çok zor değildir. Ülkenin en önemli sektörlerinden biri olan bilişim ve teknoloji alanlarında iş bulmak kolaydır. Ancak çalışanlar Çin’de yaşaması ve çalışabilmesi için en azından İngilizce bilmeleri gerekir. Ayrıca ilerleyen yıllarda mutlaka temel seviyede Çince bilmeleri gerekir.

Bir Cevap Yazın

  1. Çin Asgari Ücreti Ne Kadar için yorumda bulun

    Çin Asgari Ücreti Ne Kadar için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Çin Asgari Ücreti Ne Kadar için ilk yorumu yapabilirsin.