En İyi Sayısal Meslekleri

Günümüzde Lise ve Üniversite, iş sahibi olmak için doğrudan açabilecek kurumlar olarak görülmektedir. Eğitim hayatımızın en büyük kısmı olan kariyer ve meslek seçimleriyle ilgili düşünceleriniz yoğunlaştığı bir dönem olarak  görülmektedir. Belli başlı düşünceler ve toplumsal baskılar meslek seçimlerini doğrudan etkili edebilmektedir. Bölüm ve alan seçimleri ile ilgi ve isteklerle birlikte karar verici olarak bu düşüncelere temelde vardır. Lisede yapılan alan seçimlerinde öğrenciler birçok farklı değişkeni düşünmeden yalnızca tek bir hedefin peşinde giderek alan seçmektedir.

Bununla birlikte değişken durumların farkında olan bir eğitmen sayesinde yapılacak alan seçimlerinde öğrenciler kariyer hedefleri seçimlerinde verimli olacaktır. Bölüm ve alan seçimlerinde etkili olan ekonomik ve toplumsal baskıların yansıması olarak sayısal odaklı mesleklere olan talepler gözlerden kaçmamaktadır. Sayısal meslek seçimleri genelde derslerin başarısı ve ilgi dışında maddi olarak daha rahat edebilmek için talep görür. Bu bölümler eğitmenler tarafından da desteklenir. Sayısal meslekler sadece bu alanı ilk baştan seçenler için değil, sözel meslekler gibi işe alımların daha düşük olması nedeniyle Türkçe-Matematik bölümlerindeki öğrenciler tarafından da tercih edilir. Sayısal bölümlere olan talepler maddi sorunları, öğrencilerin ilgilerinin olmadığı ve sevmedikleri bir alana yönelmelerine de yol açar. Bunlara rağmen sayısal meslekler dünyanın her tarafında işe alım noktasında ve hizmet sektörü bakımından popüler olmayı sürdürmektedir.

Sayısal Bölüm Okuyanlar Hangi Meslekte Çalışır?

Sayısal meslekler, daha çok Fen-Matematik bölümlerinde okuyan öğrencilerin tercih edeceği alanlardan oluşur. Lise zamanında alan seçimlerinde MF seçen öğrenciler ağırlıklı olarak sayısal dersleri görür. Üniversiteye geçtiği zaman gördüğü derslerin daha ilerlemiş aşamalarını görürler.

sayısal meslekler

Sayısal Bölüm için En İyi Meslekler Nelerdir?

 • Doktor
 • Mühendis
 • Mimar
 • Astronom/Gökbilimci
 • Bilgisayar Programcısı/Yazılımcı
 • Eczacı
 • Matematik Öğretmeni
 • Hemşire

Sayısal Meslekte Okumak İçin Neler Yapılmalı?

Sayısal bölümlerinde okuduktan sonra bir ve eğitim almak için Lise zamanında seçim yapmadan önce sayısal dersleriniz iyi olması gerekir. Bunun için MF alanını seçmeniz gerekir. MF alanında eğitim gören biri Fen ve Matematik derslerinde başarılı olması gerekir.

Sayısal Mesleklerin İş Olanakları Geniş Midir?

Sözel meslek bölümlerine göre sayısal bölümler daha fazla iş olanaklarına sahiptir. Ayrıca dünya genelinde sayısal ağırlıklı eğitim gören meslekler temel ihtiyaçlar olan; teknoloji, sağlık, çevre, sanayi ve savunma ve beslenme alanlarında işlevsel olarak kullanılır. Sayısal meslek bölümleri, ülkemizde de en çok tıp, sağlık, mühendislik ve mimarlık alanlarında iş olanağı sağlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

 1. En İyi Sayısal Meslekleri için yorumda bulun

  En İyi Sayısal Meslekleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak En İyi Sayısal Meslekleri için ilk yorumu yapabilirsin.