Evin Değerini Belirleyen Etkenler

Hangimiz satın almak üzere olduğumuz evin birden çok özelliği aynı anda taşımasını istemiyoruz ki? Maalesef ki bazı durumlarda maddi imkansızlıklar yüzünden beğendiğimiz ve hayalini kurduğumuz evi satın alamıyor; bu yüzden de daha ekonomik alternatiflere yöneliyoruz.

Bir yandan satın aldığımız evin tüm beklentilerimizi karşılamasını isterken bir yandan da talip olduğumuz evin uygun fiyatlı olmasını diliyoruz.

Bu yazımızda kısaca evin değerini belirleyen etkenlerden bahsetmek istedik. Yakın zamanda ev satın almayı ya da evinizi satmayı düşünüyorsanız; bu yazımızı mutlaka okumanızı öneriyoruz.

Peki; Evin değerini belirleyen unsurlar nelerdir?

  • Evin Konumu

Yıllarımızı geçireceğimiz evin alışveriş mağazalarına, otobüs duraklarına, toplu ulaşım araçlarına yakınlığı ve uzaklığı; evin değerini arttıran en önemli etmenler arasında yer alıyor.

Yani satın almayı düşündüğünüz evin konumu; onun fiyatını doğrudan yükselttiğinden, bazen evi ne kadar çok satın almak isteseniz de bu hayalinizden vazgeçmeniz gerekebiliyor.

  • Evin dış görünüşü

Mantolaması tamamlanmamış, yıkık dökük görünen, son boyanma tarihinin üzerinden epey bir zaman geçmiş olan evler; dışarıdan tamamen eksiksiz ve lüks görünen bir eve nazaran daha düşük fiyatlara satılıyor.

Şayet sizin için zamanınızın büyük bir bölümünü geçireceğiniz evinizin iç kısmı önemliyse bu etmeni göz önünde bulundurmadan daha uygun fiyatlı bir ev satın alabilirsiniz.

  • Evin ışık görüp görmemesi

Hangimiz; güneş görmeyen, odaları gece gündüz fark etmeksizin karanlık olan, iç bunaltıcı bir evde yaşamak isteriz ki?

Üstelik bu tarz evlerde yaşamak; ruhsal sağlımıza hiç ama hiç iyi gelmezken! Ev satın alırken, muhakkak ‘Güneş girmeyen eve doktor da girmez’ sözünü anımsamanızı öneriyoruz.

  • Banyo ve mutfağın kullanışlı olup olmaması

Özellikle bayanlar için oldukça önemli bir etmen olan mutfağın genişliği ve banyonun yeterince büyük olup olmaması; evin değerini belirleyen bir diğer etmen olarak karşımıza çıkıyor.

Dilediğiniz yemek masasını, derin dondurucuyu koyabileceğiniz genişlikte bir mutfak istiyorsanız; biraz da paraya kıymanız gerektiğini söyleyebiliriz.

  • Parkelerin durumu

Evinizdeki eşyalarınız her ne kadar güzel ve gösterişli olursa olsun; en sevdiğiniz halıların ve eşyalarınızın güzelliğinin gölgeye düşmemesi için alacağınız evin parkelerini de kontrol etmeniz gerekiyor.

Eskimiş, çatlamış ve kırılmış parkelerle dolu bir ev; yepyeni parkelerle döşenmiş bir eve göre daha ucuz fiyatlara satılıyor.

  • Evin fiziksel özellikleri

Oda, banyo, balkon sayısından tutun da evdeki ısıtma sistemi, binada asansör bulunup bulunmaması, binanın manzarası ve deprem yönetmeliğine uygun inşa edilip edilmediği vb. faktörler de evin fiyatını ciddi oranda etkiliyor.

  • Evin sahip olduğu sosyal olanaklar

Konut fiyatlarını belirleyen diğer faktörlerin ise evin çocuk parkı, havuz, otopark vb. sosyal olanaklara sahip olup olmaması olduğunu söyleyebiliriz.

Ev satın alırken yukarıda değindiğimiz tüm noktaları teker teker göz önünde bulundurmanızı öneriyor; şimdiden yeni evinizde sevdiklerinizle birlikte mutlu bir yaşam sürmenizi diliyoruz.

 

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir Cevap Yazın

  1. Evin Değerini Belirleyen Etkenler için yorumda bulun

    Evin Değerini Belirleyen Etkenler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Evin Değerini Belirleyen Etkenler için ilk yorumu yapabilirsin.