Faturalardan Tasarruf Etme Yöntemleri

Aylık bütçemizin büyük bir bölümünü ayırmak zorunda kaldığımız faturalardan birtakım yöntemler sayesinde tasarruf etmeye ve bu sayede bütçenizi gözetmeye ne dersiniz?

Şayet; ay sonunda karşılaştığınız elektrik, su, doğalgaz faturaları yüzünden ciddi anlamda maddi sıkıntı içerisine düşüyor; gıda maliyetlerinden ve sosyal aktivitelerinizden kısmak zorunda kalıyorsanız; bir an önce faturalardan tasarruf etme yöntemlerini öğrenebilir; az da olsa maddi açıdan ferahlayabilirsiniz.

Bu yazımızda kısaca faturalardan tasarruf etme yöntemlerine değinmek istiyoruz.

İşte; işinize yaracak en önemli faturalardan tasarruf etme yöntemleri listemiz:

Elektrik faturasından tasarruf etme yöntemleri

 • Yaz aylarında serinlemek, kış aylarında ise ısınmak için kullandığınız klimaların periyodik olarak bakımlarını yaptırdığınız takdirde klimanızın daha iyi bir şekilde çalışmasını sağlayabilir; bu sayede elektrik faturanızda en az %20 indirimle karşılaşabilirsiniz.
 • Bilgisayar, tablet, telefon vb. cihazlarınızı kullanmadığınız anlarda şarj cihazlarını prizde bırakmayarak, az da olsa elektrik faturasından tasarruf edebilirsiniz.
 • Akkor ampüllere nazaran en az %80 oranında tasarruf sağlayan led ampüller kullanmanın da bir başka elektrikten tasarruf yöntemi olduğunu söyleyebiliriz.
 • Eski elektrikli aletlerinizi tamir ederek, yaz aylarında perdelerinizi kapalı, kışın açık tutarak, güneş gören bir evde oturarak da elektrikten tasarruf edebilirsiniz.

Su faturasından tasarruf etme yöntemleri

 • Tasarruflu batarya ve klozetler olarak bilinen ve su faturasında yaklaşık olarak %80 tasarruf sağlayan fotoselli batarya kullanarak; su faturasında ciddi anlamda azalma ile karşılaşabilirsiniz.
 • Su faturasının kabarık gelmesinin en önemli nedenlerinden biri olan sürekli çamaşır makinesi kullanımını durdurarak da tasarruf edebilmeniz mümkün. Bunun için tüm kirli çamaşırlarınızı biriktirdikten sonra makineyi çalıştırmanızı, birkaç parça için çamaşır makinesi kullanmamanızı öneriyoruz.
 • Tuvaletlerde kullanılan rezervuarların birkaç damla olsa bile su akıtması; su faturasına olumsuz yansıyacağından rezervuardan su akmadığından emin olarak de su faturanızda en az %20’lik bir tasarruf elde edebilirsiniz.
 • Bulaşıklarınızı elde yıkamanın tasarruf etmenize yardımcı olacağını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz! Sanılanın aksine bulaşıkları bulaşık makinesinde yıkamak; en az 10 kat daha az su harcamanız anlamına geliyor.

Doğalgaz faturasından tasarruf etme yöntemleri

 • Gün boyunca tasarruf etmek adına doğalgaz kombisini kapatmanız; akşam saatlerinde kombiyi açtığınızda kombinin daha çok enerji harcaması anlamına geldiğinden; kombiyi kapatmak yerine derecesini düşürerek; doğalgaz faturasından tasarruf edebilirsiniz.
 • Mantolaması tamamlanmış bir evde oturduğunuz takdirde doğalgaz faturasında en az %40’a varan tasarruf sağlayabilirsiniz.
 • Evinizde bulunan peteklerin önünü, arkasını ve yanını eşyalarla kapatmayarak, evlerinizde sızdırmaz kenarlı ve çift camlı pencereler kullanarak da tasarruf elde edebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

 1. Ebru dedi ki:

  Merhabalar 😊 Yazınızda verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. 👏 Tasarruf etmenin bir yolu da sıfır bir kıyafet, ayakkabı, çanta ya da aksesuar almak yerine ikinci el almak. Bu konuda güven devreye giriyor. Genelde ikinci el kelimesini duyduğumuzda aklımıza defolu ürünler geliyor olabilir fakat bu algıyı yıkmak ve ikinci el kullanımını yaygınlaştırmak için titizlikle çalışan yerlerden alışveriş yapmak gerektiği kanısındayım. 🌿 Örneğin; Tarz2 💚 Bütçenizi sarsmadan tasarruflu alışveriş yapmak isterseniz ikinci el alışveriş için Tarz2’yi deneyebilirsiniz. 💚 Yazılarınızın devamının gelmesi dileklerimle. 😇