Fizyoterapist Maaşları Ne Kadar?

Fizyoterapist, uzman hekimler tarafından hastaların durumuna göre koyulan tedavi programlarının uygulanmasını sağlamaktadır. Fizyoterapistlerin uyguladığı tedavi yöntemleri genellikle fizyoterapi ve rehabilitasyon programları şeklinde uygulanmaktadır. Sonradan meydana gelebilecek sakatlıklar, doğuştan gelen hastalıklar veya yaşlanmalara karşı farklı kas hastalıkları için hastalara uygun olan tedavileri yöntemleri uygulamaktadır.

Fizyoterapist Ne İş Yapar?

Fizyoterapistler, uzman doktorların verdiği tedavi programlarına göre hareket etmektedir. Genellikle hasta olan kişilerin tedavisini gerçekleştiren Fizyoterapistler, doğuştan gelen hastalıklar veya kaza sonucunda kişilerde görülen fonksiyon bozukluğu problemlerini gidermekte yardımcı olmaktadır. Bu uygulamaları yapmadan önce hastaların teşhisini yapan kişilere fizyoterapist denmez. Fizyoterapistler yalnızca uzman doktorların verdiği programa ve teşhislere yönelik tedavi uygulamaktadır.

Fizyoterapist Maaşları

Fizyoterapist Nasıl Olunur?

Fizyoterapist olabilmek ve ileride bu mesleği icra etmek isteyenler, üniversitelerin Rehabilitasyon ve Fizyoterapi bölümlerinden mezun olması gerekir.

Fizyoterapist Olma Şartları Nelerdir?

Fizyoterapist olabilmek için gerekli olan temel şartlar herhangi bir üniversitenin Rehabilitasyon ve Fizyoterapi bölümlerinden mezun olmak gerekir. Fizyoterapist olabilmek için kişilerde aranan önemli özellikler arasında el becerilerinin gelişmiş olması gerekir. Ayrıca insanların anlama özelliği olması ve yardımsever olması gerekir. Bunlarla birlikte Fen bilimleri, biyolojiyi ve fizik seven ve bu alanda başarılı olan kişilerin olması da aranan şartlar arasındadır. Sabırlı, dikkatli ve sorumluluk sahibi olmakta iş alımlarında etken olmaktadır.

Fizyoterapist’in Görevleri Nelerdir?

Fizyoterapistler için genellikle hastaya tedavi ve teşhis koyma yetkisi bulunduğu düşünülse de bu tamamen yanlış bir bilgidir. Fizyoterapistler, uzman doktorların koydukları tedavi ve teşhis programlarına göre hareket eder. Fizyoterapistlerin başlıca görevleri şunlardır;

 • Hastalara fiziksel tedavi seansları düzenlemektedir.
 • Hemşireler ve doktorlar ile birlikte hareket eder ve onların programlarına göre çalışmaktadır.
 • Fiziksel sıkıntı ve ağrılar olan yaşlı hastalara yardımcı olmaktadır.
 • Yapılacak olan hareketler ve egzersizler hakkında hastalara bilinçlendirmek ve onlara eğitim vermektedir.
 • Travma hastalığında bulunan kişiler yürüme konusunda destek olmaktadır. Hastaların tekrar yürüyebilmesi için koltuk değneği ve tekerlekli sandalye gibi ekipmanlarla yürüme konusunda yardımcı olmaktadır.
 • Hastaların denge, güç ve ruhsal sorunlarını gidermektedir. Morallerini yerinde tutmak için motive edici yönlendirmeler yapmaktadır.
 • Tedavide uygulanacak hareketleri en doğru şekilde hastalara göstermektedir ve onları teşvik edici davranmaktadır.
 • Tedavi öncesi ve sonrasında düzenli olarak raporlama ve ilgili kişilere sunmaktadır.

Fizyoterapist Maaşları Ne Kadar?

Günümüzde Fizyoterapistler ortalama olarak 3.600 TL maaş almaktadır. En düşük Fizyoterapist maaşları 2.500 TL, en yüksek Fizyoterapist maaşları ise 4.750 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Bir Cevap Yazın

 1. Fizyoterapist Maaşları Ne Kadar? için yorumda bulun

  Fizyoterapist Maaşları Ne Kadar? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Fizyoterapist Maaşları Ne Kadar? için ilk yorumu yapabilirsin.