İş Hayatında Başarı İçin Altın Kurallar

Gerek kadın olsun gerek erkek herkes iş hayatında yollarını arar. Gün geçtikçe iyi bir kariyere sahip olmanın önemi daha fazla arttı. Pahalılaşan günlük yaşam, her geçen gün artan giderler insanların daha fazla çalışarak daha fazla kazanmaya çalışmasına sebep oluyor. Bizde bunu düşünerek yazımızda sizlere iş hayatında başarının altın kuralları hakkında bilgi vereceğiz.

Sosyal Çevrenizin Geniş Olması Çok Önemli

Kariyer grupları genellikle insanların sevdikleri kişilerle çalışmaktan hoşlandığını söylüyor. Ortak paylaşımlarınızın olduğu ve iyi anlaştığınız kişiler sizlere işlerinizi büyütme konusunda yeni kapılar açabilir. Bu yüzden olabildiğince sosyal çevrenizi genişletin ve yeni eğlenceli arkadaşlıklar kurmaya çalışın. Bunun için buluşmalarına, toplantılara ve basın toplantılarına katılarak sosyal çevrenizi daha fazla genişletebilirsiniz.

Gelişiminize Önem Verin

Her geçen gün teknolojide büyük değişimler yaşanıyor. Bu yüzden iş hayatının gereksinimlerinde ve kurallarında da değişiklikler oluyor. Artık Skype üzerinden yurtdışıyla görüntülü veya sesli konuşabiliyor, akıllı telefonlarımız üzerinden gelen maillerimize cevap verebiliyoruz. Yabancı dil olarak İngilizce ise sadece İngiltere veya Amerika’da konuşulmuyor. Artık dünya dili olarak kabul görüyor. Bu yüzden yabancı dilinizi geliştirmelisiniz. Aynı zamanda da teknolojinin yakın takipçisi olmanız gerekiyor. Bu sizlerin iş hayatınızda fark yaratmanızda etkili olacaktır.

Kariyer Gelişim Kitaplarını Takip Edin

İş hayatınızda motivasyonunuzu yükseltmek ve merdivenlerini tırmanmak istiyorsanız kariyer gelişim kitapları bu konuda sizlere yardımcı olacaktır. Alanında uzman olan kişilerin veya başarılı olan kişilerin hayat hikayelerini okumak size de ilham verecektir. Bu kitapların diğer bir önemli özelliği ise içinizde bulunan başarılı insanı ortaya çıkarmasıdır. Şuan piyasada birçok kariyer gelişim ve kişisel gelişim kitapları bulunuyor.

Ofis Programlarını Bilin

İş verenler iş başvurularını incelediği zaman kişinin ofis programlarını bilmesine önem veriyor. Excel, Word, Power Point gibi programlar iş dünyasında çok önemlidir. Eğer sunum yapacaksanız sunumunuzun etkileyici olması için Power Point, dökümanlar hazırlayacaksanız Word, yazışmaları takip etmeniz gerekiyorsa Outlook ve analiz raporları hazırlamanız gerekiyorsa Excel bilmeniz gerekir. Bunun için eğitim videolarını takip edebilirsiniz ve çeşitli kurslara gidebilirsiniz.

Kendinize Zaman Ayırın

Özellikle büyük şehirlerde yoğun iş hayatı yüzünden insanların büyük bir çoğunluğu kendine zaman ayırmayı ve dinlenmeyi unutuyor. Gün içerisinde çok konuşuyor, koşuşturuyor ve kahve içiyoruz. Biraz kendimize bakmaya ve dinlenmeye gerçekten ihtiyacımız var. Örneğin önemli bir sunum yapmadan önce güzel bir uyku ve sıkı bir kahvaltı bize yardımcı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

  1. İş Hayatında Başarı İçin Altın Kurallar için yorumda bulun

    İş Hayatında Başarı İçin Altın Kurallar için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İş Hayatında Başarı İçin Altın Kurallar için ilk yorumu yapabilirsin.