İş Bulamamanızın Nedenleri

İş bulamamanızın nedenleri hakkında bir fikriniz olmayabilir. Aslında bu nedenleri bilmeniz eksikliklerinizi tamamlamanıza yardımcı olacaktır.

Ülkemizde üniversite mezunları arasında bile işsizlik oranı çok fazladır. Aslında insanların iş bulamamasının gerek işveren gerekse iş arayan kişilerde yer alan nedenleri vardır. İş bulamamanızın nedenleri hakkında bilgi sahibi olduğunuz zaman bu nedenlere çözüm üreterek daha kolay bir şekilde iş bulabilirsiniz. Sizler için yazımızda iş bulamamanızın nedenleri hakkında bilgi vereceğiz.

Gençler talepleri karşılayamıyor

Gençlerin işsiz kalmasının en büyük sebepleri arasında iş verenlerin istedikleri yeteneklere sahip olmamaları geliyor. Her piyasanın elemanlarından beklentileri vardır. Fakat çoğu genç çalışmak istediği piyasanın gerektirdiği becerilere sahip değil.

Gençlerin bir iş için deneyimsiz ve yeterli eğitime sahip olmadığını herkes bilir. Fakat çalışmak istediği sektörde daha önce çalışmış olan kişiler ve üniversite mezunları bile istenilen işleri karşılamada problem yaşayabiliyor. Bu yüzden iş arayan birisinin gerçekten kendisini çok iyi geliştirmiş olması gerekiyor.

Aslında devlet bu soruna çözüm olması için çeşitli destek ve teşvikler veriyor. Fakat bu destek ve teşviklerde size aşağıda vereceğimiz sebeplerden dolayı bekleneni karşılayamıyor.

İşçi Maliyetinden Dolayı İşçi İstihdam Edilmiyor

Ülkemizde vergi ve devlet yasaları da işsizlik sorununun oluşmasındaki temel problemlerden birisidir. Gelir vergileri, asgari ücret, zorunlu mesai ödemeleri, işsizlik sigortası, sağlık hizmeti zorunluluğu gibi ödemeler düşünüldüğü zaman iş verenler işçi istihdam etmek istemiyor. Bu maliyetlerin çok yüksek olması bir iş yerinde üç işçinin yapması gereken bir işi tek işçiye yüklenmesinin de en büyük sebepleri arasındadır.

Bunlara ek olarak şirketlerin işçiyi işe aldıktan sonra çıkarmasını zorlaştıran yasalarda var. Bu yüzden iş verenler işe alacakları kişiden yeterince verim alamayacaklarını düşünerek işe almıyor.

Ekonominin Belirsiz Olması

Aslında bu sebep sadece ülkemizde değil bütün dünyada oluşan işsizliğin en büyük sebepleri arasındadır. İşverenler ekonominin belirsiz olması, dövizin sürekli hareketlenmesi ve her an kepenkleri indirme riski olduğu için eleman almamaya çalışıyorlar. Hatta birçok eleman çıkarması yaptı.

Direk Yüksek Maaş Beklentisi

İş bulamamanızın en büyük sebeplerinden birisi de direk yüksek maaşla işe girmeyi bekliyor olmanızdır. Fakat özellikle gençseniz ve tecrübeniz yoksa yüksek maaşla bir işe girmeniz çok zordur. Bu yüzden iş arayışınız sırasında maaş beklentinizi çok yüksek tutmayın. Bir işe girdiğiniz zaman gösterdiğiniz performansa göre zamanlar maaşınızda artış olacaktır.

Bir Cevap Yazın

  1. İş Bulamamanızın Nedenleri için yorumda bulun

    İş Bulamamanızın Nedenleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İş Bulamamanızın Nedenleri için ilk yorumu yapabilirsin.