Para Harcamanızı Önleyecek Alışkanlıklar

harcamanızı önleyecek alışkanlıklar sayesine hem birikim yapabilir hem de ay sonuna doğru zorlanmazsınız.

Bazı alışkanlıklar sayesinde rahat bir şekilde birikim yapabilirsiniz. Aynı zamanda ay sonuna doğru maddi olarak sıkışıyorsanız maaş gününüzü rahat bir şekilde getirebilirsiniz. harcamanızı önleyecek alışkanlıklar hayatınızı daha rahat geçirmenizi sağlayacaktır. Yazımızda sizlere bu alışkanlıklar hakkında bilgi vereceğiz. Bu alışkanlıkları bütün hayatınıza uygulamaya öze göstermelisiniz.

Aylık Bütçenizi Belirleyin

harcamanızı önleyecek olan alışkanlıklara ilk olarak aylık bütçenizi belirleyerek başlayın. Bunun için neye ne kadar bütçe ayırabileceğinizi hesaplayın. Örneğin mutfak masrafınıza veya aylık dışarıda olduğunuz zaman ne kadar harcayacağınızı en başından hesaplamanız gerekir. Gerçekten kazanmak istiyorsanız bütçe kontrolünüzü iyi yapmanız gerekir. Bütçe kontrolünüzü yaparken bütün bütçenizi geçiminiz üzerine hesaplamayın. Kendinizi geliştirmek için de bütçe ayırın. İsraf konusunda kendinize bir sınırlama koyduğunuz sürece rahatlıkla geçinebilirsiniz.

Acil durum Planınız Her Zaman Cebinizde Olsun

Her an başınıza bir aksilik gelebilir. Bunu düşünerek kendinize bir acil durum planı hazırlayın. Herhangi bir hastalık veya araç arızalanması için kendinize ufak bir fon ayırın. Acil durum planı ne kadar önemli bir şey olsa da birçok kişi bunu yapmıyor. Aslında aylık gelirinizin yüzde 10’unu bile bunun için ayırsanız size yardımcı olacaktır. Herhangi bir zorluk yaşamasanız bile bu ayırdığınızı parayı birikim olarak değerlendirebilirsiniz.

Tutumlu Davranın

Gereksiz bir şekilde yaptığınız harcamalar sizlere anlık olarak mutluluk veriyor olsa bile totalde bu mutlulukları hesapladığınız zaman çok fazla harcama yaptığınızı görebilirsiniz. Bu yüzden müsriflikten uzak durarak tutumlu davranmaya çalışın. Örneğin bir kıyafeti sadece bir kere giyebilecekseniz bu kıyafeti almayın. Bu konuda kendinize sınırlamalar koyarak sadece ihtiyacınız olan ve kullanabileceğiniz kadar eşya almaya özen gösterin.

Kazandığınız Parayı Bir Anda Harcamayın

Bütün bir ay çalışarak kazandığınız parayı bir anda harcamamaya özen gösterin. Tabii, kazandığınız parayı özgürce harcamak sizin de hakkınız. Fakat hesapsız bir şekilde paranızı harcarsanız ay sonunu zor getirirsiniz. Bu yüzden en başta da belirttiğimiz gibi ay başından bütçenizi iyi bir şekilde yaparak ilerleyin.

Kredi Kartı Harcamalarınıza Dikkat Edin

Belki de en önemli konulardan birisi kredi kartı kullanımıdır. Ay sonunda gelen ekstrenize baktığınızda şok geçirmemek adına en başında kredi kartı harcamalarınıza dikkat etmelisiniz. Bu şekilde boşuna faiz ödemez bunun yerine birikim yapabilirsiniz. Eğer peşin ödeyebilecek durumunuz varsa taksitlendirme işlemi yapmamaya dikkat edin.

Bir Cevap Yazın

  1. Para Harcamanızı Önleyecek Alışkanlıklar için yorumda bulun

    Para Harcamanızı Önleyecek Alışkanlıklar için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Para Harcamanızı Önleyecek Alışkanlıklar için ilk yorumu yapabilirsin.