Japonya Asgari Ücreti Ne Kadar

Asya’nın doğusunda bir ada ülkesi olan Japonya, Büyük Okyanusta yer almaktadır. Endonezya ülkesinden sonra en kalabalık ikinci ada ülkesi olan Japonya coğrafi açıdan dağlık bir alana sahiptir. Bu dağlık alanda aktif yanardağlar bulunmaktadır. Yaklaşık 130 milyonluk ülke, dünya nüfus sıralamasında en kalabalık 11. sırada yer almaktadır.

Birleşmiş Milletler, G8, G20, SEAN Plus Mekanizmaları ve OECD gibi sistemlerinin üyesidir. Dünyanın 4. büyük ekonomisine sahip olan Japonya, ayrıca ithalat ve ihracat alanlarında da dünyanın önde gelen ülkeler arasındadır. Bu nedenle Japonya asgari ücret oldukça yüksektir. Japonya’da çalışanlar vasıflı ve eğitimlidir. Ülke yükseköğrenim konusunda en yüksek vatandaş oranlarına sahiptir.

Japonya Asgari Ücret

Japonya yenilikçi ve hızlı gelişen teknolojilerle dünyanın önde gelen ülkeler arasındadır. Japonya’nın birimi YEN’dir. Şuan 1 TL 13,13 YEN etmektedir. Japonya’da çalışanlar saatlik asgari ücret olarak 950 YEN kazanmaktadır. Bu da 72,37 TL’ye karşılık gelmektedir. Çalışma saatleri baz alındığında günlük olarak 7650 YEN bir kazanç elde edilirsiniz. Çalışanlar günlük olarak 8 saatte haftada 40 saat çalışmaktadır. Bu çalışma dilimlerine göre yaklaşık 150.000 YEN aylık maaş alabilmektedir. Bu ücretler çalışanların vasıflarına göre değişkenlik göstermektedir. Çalışanların eğitimine ve deneyimine göre fiyatlar değişkenlik gösterir.

Japonya

Japonya Yaşam Şartları

Doğu Asya’nın en güzel ülkelerinde biri olan Japonya’da, ulaşım açısından pratik imkanlar sunmaktadır. Ulaşım maliyetleri en büyük gider kalemleri arasında yer almaktadır. Yaşam açısında ise genel olarak pahalı bir ülkedir.

Market fiyatları oldukça uygundur. 1 LT süt 175 YEN iken ekmek fiyatları 180 YEN’dir. Et ve tavuk fiyatları da oldukça uygun fiyatlara satılmaktadır. Ülkenin en maliyetli alanlardan biri kira bedelleridir. Japonya’da çalışanlar asgari ücret aldıklarında rahatlık yaşam koşullarını idare ettirebilir. Maaş oranlarına göre eğitim durumları, sosyal yaşam imkanlarında farklılık gösterebilir.

Japonya Ekonomisi

Japonya 5 Trilyon dolarlık milli gelire sahiptir. Bu rakamlara bakıldığında dünyanın üçüncü büyük milli ekonomisine sahiptir. II. Dünya savaşı sonrası sıkıntılar çekmesine rağmen çok kısa bir sürede toparlanmıştır. Ekonomik açıdan hızla gelişen bir ülkedir. Endüstriyel alanlarda yaptıkları ataklarla güçlü bir ekonomiye kavuşmuştur. Hükümetin ve bürokrasinin yönlendirmesi ve koruması ile hızlı bir şekilde gelişen Japonya ekonomisi, endüstriyel sektörde yükselmiştir. Bu nedenle Japonya asgari ücretler yüksek seviyelerdedir. Her yeni yılın başında yenilenen oranlarla çalışanlara verilen maaşlar insanların deneyimine ve eğitim seviyelerine göre değişmektedir.

Bir Cevap Yazın

  1. Japonya Japonya Asgari Ücreti Ne Kadar için yorumda bulun

    Japonya Asgari Ücreti Ne Kadar için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Japonya Asgari Ücreti Ne Kadar için ilk yorumu yapabilirsin.