Önümüzdeki Yıllarda İş Fikirleri Üzerinde Etkili Olacak 3 Teknoloji

Geçmişe baktığımız zaman günümüzdeki iş fikirlerinin büyük oranda değişiklik gösterdiğini görüyoruz. Gelecekte de üzerinde büyük değişiklikler olacak. Hatta çok uzak bir tarihte değil ortalama 2020 yılında daha farklı işlerin gündeme geldiğini görebiliriz. İş fikirleri üzerinde etkili olacak bazı teknolojilerde vardır. Bunlar; Nesnelerin İnterneti (IoT) Yapay Zeka ve Robot Teknolojileri olarak açıklanmıştır. Yazımızda sizlere bu üç teknoloji hakkında bilgi vereceğiz.

Nesnelerin İnterneti (IoT)

Teknolojiyle ilgilenen birçok kişi için Nesnelerin İnterneti iş dönüşümlerinde en etkili olan etkenlerden birsi olacaktır. Nesnelerin İnterneti, aklınıza gelebilecek bütün eşyaların yani nesnelerin internet bağlantısı sayesinde diğer nesnelerle ve cihazlarla iletişim halinde olmasına denilmektedir. Bu konuda geliştirilen BigBelly adlı çöp konteynırı güneş enerjisiyle çalışıyor ve çöp tamamen dolduğu zaman temizlik görevlilerine haber veriyor. Nesnelerin interneti son zamanlarda daha fazla benimsenmeye başladı. Bu kadar benimsenmesinin sebeplerinden birisi ise; çok fazla para kazandırma potansiyeline sahip olan bir yenilik olmasıdır. Yapılan araştırmalar 2020 yılına kadar 20.4 milyar bağlantılı cihaz olduğunu göstermiştir.

Yapay Zeka

Yapay zekanın gelişim göstermesi Elon Musk gibi ünlü ve büyük girişimcilere göre korutucu bir hamle olarak görülüyor olsa da birçok şirketin bu konuda önemli yatırımlar yaptığını görebiliyoruz. İşlemci gücünün artış göstermesiyle beraber yapay zekalar insanların nasıl öğrendiklerini, anladıklarını, akıl yürüttüklerini ve karar verdiklerini kavramaya ve en yakın düzeyde taklit etmeye başlıyorlar. Araştırmalara göre 2021 yılına gelindiği zaman bu konunda bilişsel ve yapay istihbarat servisleri 46 milyar dolar civarında bir harcama yapacak. Günümüzde ise yapay zeka üzerine olan kişiler diğer iş fikirlerine göre daha fazla almaktadır.

Robot Teknolojileri

En etkili teknoloji trendleri arasında yer alması beklenen bir diğer teknoloji ise robot teknolojileridir. Günümüzde robot teknolojileri üzerinde yapılan çalışmalar sayesinde artık robotlar daha fazla işleve sahip olmaya başladılar. Hatta birçok durumda insanların yapamayacakları işleri yapmak için tasarlanıyorlar. Aynı zamanda tehlikeli görevler için kullanıldıklarını da söyleyebiliriz. 2020 yılına kadar robot teknolojilerine ortalama olarak 226 milyar dolar harcanması beklenmektedir. Özellikle askeriye ve tarım alanında kullanılması yaygınlaşmaya çalışılıyor.

Nesnelerin interneti, yapay zeka ve robot teknolojileri gibi gelişmelerin benimsenmesi ileride daha farklı bir pazarın bizleri beklediğini gösteriyor. Şimdiden bu teknolojilerin insan hayatını değiştirmeye başladığını söyleyebiliriz.

Bir Cevap Yazın

  1. Önümüzdeki Yıllarda İş Fikirleri Üzerinde Etkili Olacak 3 Teknoloji için yorumda bulun

    Önümüzdeki Yıllarda İş Fikirleri Üzerinde Etkili Olacak 3 Teknoloji için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Önümüzdeki Yıllarda İş Fikirleri Üzerinde Etkili Olacak 3 Teknoloji için ilk yorumu yapabilirsin.