Para Biriktirmek İçin 6 Yöntem

İnsanın başına her an ne geleceği belli olmaz. Bu yüzden biriktirerek bir köşede bulundurmanın avantajı çok büyüktür. Ufak miktarlar bile olsa bazen ihtiyacınız olduğu zaman bu miktarlar işinize yarayabilir. Bazıları için para biriktirmek çok zordur. Bu kişiler için ne kadar zor olursa olsun para biriktirebilecekleri birkaç öneriyi yazımızda paylaşacağız.

Hem Alışveriş Yapın Hem Kazanın

Kullandığınız kredi kartı sizlere puan veya anında indirim gibi farklı avantajlar sunuyor mu? Para biriktirme evresinde en etkili olacak yöntemlerden birisi; sizin iyiliğinize düşünen bir kredi kartına sahip olmaktır. Bu kredi kartı sayesinde kozmetik, benzin ve gıda gibi alışverişlerinizde harcarken kazanma ihtimaliniz vardır.

Elektrik Faturanızı Minimuma İndirin

Elektrik faturalarınızın maliyeti her zaman olması gerekenden veya sizin hesapladığınızdan fazla mı geliyor? Belki de elektriğin pahalı olduğu saat dilimlerinde elektrikli eşyalarınızı çalıştırıyorsunuz. Bu konuda tasarruf etmek için bulaşık makinenizi gün içerisinde çalıştırmak yerine gece çalıştırmayı deneyebilirsiniz. Elektriğin uygun fiyatlı olduğu saat dilimlerinde elektronik eşyalarınızı çalıştırırsanız yıl içerisinde 200 TL hatta daha fazla kar edebilirsiniz.

Bir Kumbara Alın

Evet, yanlış duymadınız çocukluğunuzda olduğu gibi kumbara kullanın. Kumbaranızı ise salonunuza veya mutfağınıza yerleştirin. Kendinize kazancınıza göre her gün 5 – 10 TL kumbaranıza atma sözü verin ve bu sözünüzü tutmaya dikkat edin. Ay sonunda biriken parayla ise çocukluğunuzda yaptığınız gibi alın veya bankaya yatırın. Bu şekilde fark etmeden para biriktirme alışkanlığınız olacaktır.

Hesap Kontrolünüzü Elinizde Bulundurun

Kendinize bir defter alın ve her gün sonunda harcamalarınızı bu deftere yazarak kendinize minik notlar bırakın. Örneğin; dışarıda kahve içtiyseniz ve bu kahveye 10 TL verdiyseniz kendinize evinizde daha uygun fiyata daha keyifli bir şekilde kahve içebileceğinizi hatırlatın. Bu şekilde nelerden tasarruf etmeniz gerektiğini daha iyi bir şekilde görebilirsiniz. Bu notları isterseniz akıllı telefonunuzdaki bir uygulamada da kullanabilirsiniz.

Kredi Kartı Limitlerinizi Düşürün

Kredi kartı kullanımından dolayı oluşan borçlardan dolayı insanlar kredi kartı kullanmayı bırakmaktadır. Eğer siz kredi kartınızı hayatınızdan çıkaramıyorsanız limitlerini düşürme yoluna gidebilirsiniz. Unutmayın! Limitleriniz ne kadar yüksek olursa harcamalarınız da o kadar yüksek olacaktır.

Alışverişlerinizi Ucuz Yapmaya Dikkat Edin

Ucuz bir ürün varken kim pahalı ürünü almak ister ki? Bu yüzden bir şey almayı planlıyorsanız ilk başta araştırma yapın ve en ucuzunu tercih etmeye dikkat edin. Bunun için internet günümüzde en güzel ağdır. Çünkü neredeyse bütün ürünlerin en ucuzunu bulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

  1. Para Biriktirmek İçin 6 Yöntem için yorumda bulun

    Para Biriktirmek İçin 6 Yöntem için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Para Biriktirmek İçin 6 Yöntem için ilk yorumu yapabilirsin.