Para Sıkıntısı Çekenlerin Uygulayabileceği Yöntemler

Hayatımızı devam ettirebilmek için ihtiyaçlarımızı giderecek kadar paraya ihtiyacımız vardır. Fakat zaman zaman yaşanan sağlık veya işsizlik gibi problemler sıkıntısı çekmemize sebep olabilir. Aynı zamanda kendi hesap kontrolünüzü yapamadığınız için de para sıkıntısı çekiyor olabilirsiniz. Yazımızda sizlere bu konuda yardımcı olacak ve para sıkıntınızdan kurtulabileceğiniz birkaç öneri vereceğiz.

Borçlarınızı Biliyor Musunuz?

İnsanların sıkıntısı çekmesinin en büyük sebepleri arasında borçlarını iyi bir şekilde bilmediklerinin yer aldığını söyleyebiliriz. Bu yüzden borçlarınızın kontrolünü mutlaka kendiniz yapmalısınız. Kredi kartı borcu, varsa taksit borçlarınız veya dışarıdan aldığınız elden borçlarınız… Bunların hepsinin listesini yaparak ödeme zamanlarını ve toplam ne kadar ödeme yapacağınız not almalısınız. Bunun için bir defter veya akıllı telefonunuza yükleyebileceğiniz uygulamalardan yararlanabilirsiniz.

Gelir Gider Kontrolünüzü Sağlayın

Para sıkıntısı yaşamanızın nedenlerinden birisi de; gelir gider kontrolünüzü tam olarak sağlayamamanızdır. Bu sizin yapmanızı engellediği gibi borca da sokabilir. Özellikle geliriniz giderinize göre daha azsa her zaman eksi bakiyeye düşersiniz. Ay içerisinde nelere harcamalar yaptığınızı ve ne kadar harcama yaptığınızı not alın. Sonrasında bu harcamalarınızı yavaş yavaş kısma yoluna gidebilirsiniz.

Bir Ürün Almadan Önce Araştırın

Yaşanan en büyük problemlerden birisi de; insanların bir ürün almadan önce fiyat ve kalite araştırması yapmamasıdır. Eğer bir ayakkabıyı çok beğendiyseniz hemen almak zorunda değilsiniz. İlk olarak o ayakkabının daha ucuz fiyata satılıp satılmadığını internetten araştırmalısınız. Bu büyük veya küçük fark etmeden her alanda uygulamanız gereken bir işlemdir.

Marka Bağımlılığınız Varsa Bunu Yenmeye Çalışın

İnsanların zarar etmelerine yol açan şeylerden birisi de; marka bağımlılığıdır. Para verdiğiniz şey bir ürünün etiketi değil kalitesi olmalıdır. Bu yüzden marka bağımlılığınız varsa özellikle bu aşırı düzeydeyse bunu yenmeye çalışmalısınız. Bu şekilde aynı kalitede olan belki de daha kaliteli olan ürünleri uygun fiyatlara alabilirsiniz.

Dışarıdan Yemek Yememeye Çalışın

Zorunlu bir durum olmadığı takdirde dışarıdan yemek yemek sizlere daha pahalıya mal olacaktır. Dışarıdan bir gecede yediğiniz yemek belki de bir haftalık mutfak masrafınıza bedel olabilir. Özellikle her gün dışarıdan yemek yiyen kişilerin bu konuda ne kadar zarar ettiklerini az çok görebilirsiniz. Eğer mutfak alışkanlığınız yoksa ve yemek yapmayı bilmiyorsanız ufak ufak kolay tariflerden başlayarak bu alışkanlığı elde edebilirsiniz.

Markete Giderken Liste Yapın

Markete girdiğiniz zaman yüzlerce ürün olduğunu görebilirsiniz. Bu ürünlerin her biri de tüketicilerin dikkatini çeken ambalajlara sahiptir. Bu yüzden markete gittiğiniz zaman ihtiyacınız olmayan bir çok ürün aldığınızı görebilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaşmamak için liste yaparak gitmeyi tercih etmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

  1. Para Sıkıntısı Çekenlerin Uygulayabileceği Yöntemler için yorumda bulun

    Para Sıkıntısı Çekenlerin Uygulayabileceği Yöntemler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Para Sıkıntısı Çekenlerin Uygulayabileceği Yöntemler için ilk yorumu yapabilirsin.