Paranın Sahtesi Nasıl Anlaşılır?

Piyasada birçok dolandırıcı bulunmaktadır. Bu dolandırıcıların başlıca yapmış oldukları suçların ilki dolandırıcılığıdır. Sahte para üreterekten insanları kandırmaktadırlar. Birçok bilinçsiz vatandaşımız ise bu dolandırıcıların ağına düşmektedir. Bunun için ilk önce yapanız gereken paranızın temel özelliklerini bilmeniz olmalıdır.  Bizde sizleri bilinçlendirmek ve bu dolandırıcıların yapmış oldukları oyunun kurbanı olmamanız için siz okurlarımıza sahte paranın nasıl anlaşılacağı konusunda bilgiler topladık.

Paranın Sahtesi

İlk olarak gizlenmiş olan Atatürk resmini görmeniz gerekmektedir. Bunun içinde yapmanız gereken bir yöntem mevcut. Parayı ilk öce ışığa tutmanız gerekmektedir. Eğer gizli olan Atatürk resmini görmüyorsanız paranız sahtedir. Gizli Atatürk resmini görüyorsanız paranız gerçektir. Bu bilinen en eski yöntemlerden biridir. Ancak siz her zaman işinizi garantiye alıp paranıza sahip çıkmalısınız.

Sahte parayı ayırt edebilmeniz açısından ikinci yöntemde paranın kalitesidir. Asla banknotlar beyaz kâğıttan üretilmez. Banknotların kendi özel kâğıdı vardır.

Diğer bir sahte parayı ayırt etme özelliği ise kabartma kullanılmasıdır. Sahte parada kabartmalar mevcut değildir. Ancak gerçek banknotlarda yazılar kabartma baskı kullanılarak yapılmaktadır.

Banknotlarda emniyet şeridi mevcuttur. Bu emniyet şeridinin yapısı parlaktır. Parlak bir görüntünün üzerinde ise banknotun değeri ve TL yazısı yer almaktadır. Sahte banknotlarda emniyet şeridi bulunmamaktadır. Bu yazıları görmek içinse elinizdeki parayı ışığa tutmanız yeterlidir. Işığa tuttuğunuz zaman paranın değerini ve TL yazısını görmüş olacaksınız.

Parayı ışığa tutup baktığınız zaman üst bölümün sol kısmında görünen şekiller paranın arka kısmındaki şekillerle birleşerek paranın değerini vermiş olur.

Parayı ışığa tuttuğunuz zaman ortada yer alan yıldızın içerisinde de paranın değeri yazmaktadır. Telefonunuzun flaşını açarak resmini çektiğiniz zaman paranız 5tl ise yıldızın içerisinde de 5tl yazılarını görmüş olacaksınız.

Parmağınızla banknotun ön tarafına dokunduğunuz zaman filigranın sol üst köşesinde Braille alfabesinden faydalanaraktan yazılmış noktaları bulabilirsiniz.

Son olarak ise UV Işınları sayesinde paranızın sahte olup olmadığını anlamanız konusunda sizlere bilgilendirmeler yapacağız. UV ışınlarını paranızın emniyet şeridi üzerinde gezdirdiğiniz zaman paranız 5 ve 10 TL ise UV ışığının etkisiyle emniyet şeridinin mavi renkte parladığını görmüş olacaksınız. Paranız 20 ve 50 TL ise bu sefer de paranızın emniyet şeridinin üzerindeki parlaklık kırmızı renge dönüşecektir. Paranız 200tl değerindeyse de emniyet şeridi üzerinde sarı renkli bir parlama meydana gelmektedir. Bu maddeleri bilirseniz eğer dolandırıcılar tarafından asla kandırılamazsınız.

Bir Cevap Yazın

  1. Paranın Sahtesi Nasıl Anlaşılır? Paranın Sahtesi Nasıl Anlaşılır? için yorumda bulun

    Paranın Sahtesi Nasıl Anlaşılır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Paranın Sahtesi Nasıl Anlaşılır? için ilk yorumu yapabilirsin.