SAKAL EKİMİ

Bir erkek için en önemli kozmetik unsurlardan birisi olan sakal, bazı durumlarda kişiyi tatmin etmeyebiliyor. Genetik yatkınlıktan ya da daha sonra oluşmuş bir hastalık veya hormonel kökenli olarak sakallar istenilen sıklıkta çıkmayabilir. Bu durumda sakal sahibi olmak isteyen kişiler sakal ekimi ile istedikleri gürlükte sakal elde edebilirler.

Sakalın olmaması saç dökülmesi veya yoğunluğuyla bağlantılı değildir ve aynı zamanda kişinin hayatını pratik anlamda etkilemez. Saç dökülmesi, stresle, beslenmeyle veya hormonel bozukluklarla dökülebilirken sakalda genelde böyle bir durum gözlenmez.

Sakal Eksikliğinin Bazı Nedenleri

  • Kişide sakal çıkmıyor olmasının ya da istenilen yoğunlukta olmamasının birkaç nedeni olabilir. Bunlarda ilki ve belki de en çok rastlananı genetik faktörlerden kaynaklanan sakal yoksunluğu ya da eksikliğidir. Bunun gibi bir durumda kişide yeteri kadar sakal olmayabilir; yalnızca bölgesel olarak uzayan sakallar, olmayan bölgeler ile birlikte kötü ve düzensiz bir görünüm sağlayabilir. Bu gibi durumlarda yalnızca çıkmayan bölgeye uygun kıl kökü nakledilmesi yeterlidir.
  • Bir başka sakal sorunu da sağlıklı sakal köklerinin herhangi bir nedenle zarar görmüş olmasıdır. Bu çoğunlukla kaza, yanık, gibi travmalar ya da bazı enfeksiyonlar sonrası gerçekleşir. Kıl kökleri tamamı ile zarar gördüğünden, sakal sahibi olmak için ekim yapılması gerekir.

Sakal Ekimi Nasıl Yapılır?

Sakal ekiminde de prosedür tıpkı saç ekimindeki gibidir. İlk ekim kliniğinde sağlık testi yapılır ve hasta operasyon için uygunsa önce donör bölge olara kullanılacak alan seçilir ki bu çoğunlukla ense bölgesidir. Bu bölgedeki kıl köklerinin yetersizliği sonucunda, bacak ve kol gibi diğer uzuvlardan alınan kıl kökleri de kullanılabilir ancak tavsiye edilmez. Saç ekiminden farklı olarak ekim açılarına son derece önem verilmelidir. Saç ekimlerinde yapılan birkaç hata çok göze batmasa da aynı durum sakal ekimleri için söylenemez. O nedenle profesyonel bir ekiple çalışmak gerekir.

Alınan saç kökleri bir kenarda kısa bir süreliğine depolanır. Bu süre kıl köklerinin ölmeyeceği kadar kısadır. Kıl kökleri manuel alınacağı gibi günümüzde daha çok bazı gereçler kullanılarak alınmakta ve nakledilmektedir. Bu gereçler birer ya da ikişer kıl kökü toplayabilir ve işlem son derece acısızdır. Sonrasında, donör bölgeden alınan ve depolanan kıl kökleri yüz hatlarına ve doğal sakal çıkma biçimine bakılarak tasarlanmış ekim alanına nakledilir. Her defasında bir kıl kökü uygun bölgeye yerleştirilir. Bu esnada kişinin bilinci açık ancak lokal anestezi uygulanmıştır. İşlem 3 ila 5 saat kadar sürebilir. Ancak bu ekim süresi çalışan sağlık elemanları, doktorlar ,ekim bölgesi vb. etmenler ile uzayıp kısalabilir. Ekimlerin çoğu tek bir seansta gerçekleştirilse de bazen doktorlar birden fazla seans önerebilmektedir.

Sakal Ekimi Sonrası Neler Yapmalı?

Sakal ekiminden sonra endişe duyulan en önemli nota, ekim yapılacak bölgenin enfeksiyon riski taşımasıdır. Bu nedenler doktorlar genellikler ekimden sonra birkaç gün boyunca günlük işlerden, özellikle de dış mekanlardan, uzak durmayı tavsiye etmektedir. Hijyenik ev ve ofis ortamlarında vakit geçirilebilir. Bir başka endişe duyulan kısım ise tıpkı saç ekiminde olduğu gibi ekim bölgesinin üstüne yatılmasıdır. Ekim bölgesi üzerine yatmak ya da başı öne eğik şekilde tutmak ekimi yeni yapılmış kıl köklerine zarar verebilirken aynı zamanda da bölgesel şişliklere neden olabilmektedir.

Ekim sonrası kesinlikle yıkama ya da tıraş yapılmamalıdır. Henüz yeni ekilmiş kıl kökleri çok hassas olacağından kolaylıkla zarar görebilir. İlk yıkama saç ekimindeki gibi klinikte, doktorlarca yapılır. Genellikle özel solüsyonlar ve bir püskürtme aracı ile yıkama yapıldıktan sonra doktor, ekim yaptıran kişiye yıkama şekli ve sıklığı hakkında bilgi verecektir. Sonraki yıkamaları kişi genellikle tek başına yapabilir.

Ekim yapıldıktan sonra devam eden yıkamalar ile birlikte 1 hafta içinde yüzdeki kabuklanmalar dökülmeye başlayacak ve yerini hafif pembe bir görüntüye bırakacaktır. Sonraki süreçte (genelde birkaç ay) pembelikler kaybolacak ve sakal normal görünümüne kavuşmaya

Bir Cevap Yazın

  1. SAKAL EKİMİ için yorumda bulun

    SAKAL EKİMİ için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak SAKAL EKİMİ için ilk yorumu yapabilirsin.