Sigorta Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sigorta, genellikle son ana bırakılmaktadır. yaptırılacağı zaman bilgisizlikten, yanlış yönlendirilmesinden veya zaman olmamasından dolayı insanlar ne yazık ki yanlış sigorta yaptırabiliyor ve bu durumdan bir hasar anında haberdar oluyor. Yazımızda sizlere sigorta yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi vereceğiz.

Bilgileri Doğru ve Tam Bir Şekilde Verin

Yaptıracağınız sigortanın sözleşmesi vereceğiniz beyana göre düzenleniyor. Yaptıracağınız poliçenin tam olarak uygulanabilmesi ve ihtiyaçlarınızı karşılayabilmesi için şirketine bilgilerinizi tam ve doğru bir şekilde vermelisiniz. Beyanınızı gerçeğe aykırı bir şekilde verdiğiniz takdirde sigorta şirketi sözleşmenizi ağır şartlarla yapma hakkına veya sigorta poliçenizi tamamen iptal etme hakkına sahiptir.

Poliçenizi Mutlaka Kontrol Edin

poliçesi, sigorta yaptıran kişi ile sigorta yapan şirket arasında imzalanan bir sözleşmedir. Bu sözleşmenin içerisinde iki tarafı da yakından ilgilendiren hükümler yer almaktadır. Bu yüzden size düşen hükümleri ve sigorta şirketini ilgilendiren bölümleri net olarak görme adına sigorta poliçenizi ve ekleri mutlaka okuyup incelemelisiniz.

Sigortanızın Genel Şartlarını İnceleyin

Sigortanın genel şartları, sigorta dışında kalan durumlar ve sigorta ile temin edilen yerler, sigorta yaptıran kişiye veya sigorta şirketine düşen görevler gibi temel konularda yapılacak olan düzenlemeleri kapsamaktadır. Satın alacağınız ürünle ilgili ayrıntılı bilgiye sahip olmak, sigorta yaptırdıktan önce veya sonra, ileride yaşanacak olan sorunları en aza indirmeniz için genel sigortanın genel şartlarını iyi bir şekilde incelemelisiniz.

Sigorta Poliçesinde Yer Alan Özel Şartları inceleyin

Sigorta şirketleri, yaptıkları sigortalarda bazı özel şartlar sunmaktadır. Bu şartlar genel sigorta şartlarının kapsamını azaltmaz ve sigorta yaptıran kişinin aleyhine olmaz. Eğer sigorta şirketinin sunduğu bu özel şartlar hakkında bilgi sahibi olursanız ileride karşılaşabileceğiniz bazı problemlerin üstünü örtmüş olabilirsiniz.

Poliçe Ücretini Okuyun

Sigortanın teminatı, sigorta ücretinin hepsinin ödenmesi veya taksitle ödenmesi şeklinde başlayacağını kapsıyorsa ilk taksitin ödenmesiyle başlar. Sigorta teminatının tam olarak başlayabilmesi adına sigorta şirketine poliçede belirtilen ücretin tamamının ödenmesi gerekir. Eğer poliçede yer alan prim sigorta yaptıran tarafından ödenmediyse sigorta şirketinin sorumluluğu başlamaz. Bu yüzden sigorta priminizi zamanında yatırın ve mutlaka makbuzunuzu saklayın.

Aklınıza Gelen Bütün Soruları Sorun

Sigortanızın poliçesinde ve eklerinde yer alan bütün hükümleri okumuş fakat bazılarını anlamamış olabilirsiniz. Anlamadıklarınızı mutlaka sigortanızı hazırlayan kişilere sorun ve detaylıca öğrenin. Eğer yeteri kadar bilgi alamadığınızı düşünüyorsanız sigorta konusunda uzman bir avukattan bilgi alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

  1. Sigorta Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler için yorumda bulun

    Sigorta Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sigorta Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler için ilk yorumu yapabilirsin.