Sosyal Medya Üzerinden Nasıl Satış Yapılır?

Arkadaşlarımızla iletişim kurmak, günlük rutinimizi takipçilerimizle paylaşmak, bazen de ünlüleri ve en son trendleri takip etmek için kullandığımız sosyal medya araçları, günümüzde pek çok marka, kurum ve kişi tarafında satış, pazarlama hatta reklam aracı olarak kullanılıyor.

Özellikle sosyal medyada fenomen olmayı başaran kişiler, zamanla ciddi anlamda reklam gelirleri elde etmeye başlarken, pek çok butik, kurum, marka da sosyal medyayı aktif bir şekilde reklam vermek için kullanmayı tercih ediyor.

Sosyal medya üzerinden nasıl satış yapılır? başlıklı bu yazımızda Instagram, Facebook gibi en popüler ağları kullanarak, nasıl satışlarınızı yükseltebileceğinize değinmek istiyoruz.

İster kurumsal isterseniz de bireysel satış yapabileceğiniz sosyal medya araçları sayesinde sizler de ek gelir elde edebilir zamanla sosyal medyayı tek ve en önemli gelir kapınıza dönüştürebilirsiniz.

İşte, sosyal medya üzerinden satış yapmanın en etkili yöntemleri;

  • Öncelikle ürünlerinize ya da hizmetinize dair bir sayfa açın

Bireysel hesabınızdan satış yapmayı düşünüyor olabilirsiniz, lakin pek çok potansiyel müşteri adayının daha çok yalnızca satışa yönelik olarak açılan sayfaları takip ettiğini hatırlatmak istiyoruz.

Örneğin, bir butik işletiyorsanız, butiğinizin ürünlerinin yer aldığı fotoğrafları paylaştığınız bir Instagram sayfası açarak, satış yolunda ilk adımı atabilirsiniz.

  • Potansiyel müşterilerinizi takip edin

Milyonlarca kişinin kullandığı ve alışveriş yaptığı Instagram ve Facebook gibi sayfalarda şüphesiz ki potansiyel müşterileri teker teker takip etmeniz, sizin için son derece zor olabilir.

Bu noktada sosyal medya uzmanları tarafından satılan otomatik takip hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Bu program sayesinde 1 ay gibi kısa bir sürede yaklaşık 2000-3000 takipçi kazanabilirsiniz. 1 yıl sonunda ise 30 bin takipçiye ulaştığınızda ciddi anlamda kar elde etmeye başlayabilirsiniz.

  • Facebook ve Instagram’ın sponsorlu reklam hizmetlerinden yararlanın

Ürün ya da hizmet satışı gerçekleştirmek isteyenlere özel olarak Facebook, Instagram gibi pek çok sosyal medya araçları tarafından sunulan sponsorlu reklamlar; ürünlerinizin yani verdiğiniz reklamların potansiyel müşterilerinizin anasayfasına düşmesine olanak tanıyor.

Yani siz müşterilerinize ulaşamasanız da ürünlerinizi beğenen müşterilerinizin sayfanızı takip ederek, size ulaşma şansı bulunuyor.

Böylelikle 1 ay gibi kısa bir sürede bile onbinlerce takipçi kazanabiliyorsunuz.

Sosyal medyada satış yapabilmenin en etkili yolu olarak kabul edilen sponsorlu reklamların tek dezavantajı ise biraz maliyetli olmaları! Lakin satış potansiyeli oldukça yüksek olan Instagram, Facebook gibi ağlarda bu maliyetin en az 2-3 katını kısa bir sürede kazanmaya başlayacağınıza şüpheniz bile olmasın!

  • Komisyonlu satışa başlayın

Sosyal medya üzerinde satış yapmayı düşünüyor, kendinize yeni bir iş kurmak istiyor, ancak risk almaktan korkuyorsanız, öncelikle komisyonlu satış yaparak, satış potansiyelinizi, ürünlerinizin satılıp satılmadığını görebilir, kısacası piyasa analizi sonrasında kendi ürünlerinizi satmaya başlayabilirsiniz.

Komisyonlu satış yapmak için Instagram’da komisyonlu satış veren firmaları, butikleri takip edebilirsiniz.

Böylelikle herhangi bir riske girmek zorunda kalmadan ek gelir elde edebilirsiniz. Satışlarınızın umduğunuzdan daha iyi bir şekilde ilerlemesi durumunda yani kendinizi hazır hissettiğinizde kendi ürünlerinizi Instagram üzerindeki toptancılardan satın alarak, ürün satışına başlamaya koyulabilirsiniz.

  • Bloggerlara reklam verin

Kendi fenomenlerini yaratan ve pek çok kişinin binlerce hatta milyonlarca kişi tarafından takip edilerek sevilmesini sağlayan sosyal medyada satışlarınızı arttırmak, kısa sürede daha çok takipçi kazanmak için bloggerlara reklam verebilirsiniz.

Binlerce takipçisi olan bir bloggera ürünlerinizi yollayarak, ondan hem ürününüzün hem de firmanızın tanıtımını yapmasını isteyebilir, böylelikle sosyal medyada hızlı bir şekilde parlayabilirsiniz.

Bu noktada doğru sosyal medya fenomenleri ile iletişime geçmeli, bloggerlar hakkında araştırma yaptıktan sonra doğru kişileri tercih etmelisiniz.

Örneğin, butik işletiyor ve bayan giyim üzerine satış yapmak istiyorsanız, bayan takipçi sayısı yüksek olan bir bloggera ya da sosyal medya fenomenine ürünlerinizden gönderebilirsiniz.

Kısacası sosyal medya üzerinden satış yapabilmenin pek çok yöntemi bulunuyor. Yukarıda bahsettiğimiz adımları doğru ve planlı bir şekilde takip ettiğiniz takdirde sosyal medyada hızlıca yükselebilirsiniz.

Sosyal medya ile hiç aranız yoksa en son çare olarak, bir sosyal medya danışmanından yardım almanızı öneriyoruz.

 

 

Bir Cevap Yazın

  1. Sosyal Medya Üzerinden Nasıl Satış Yapılır? için yorumda bulun

    Sosyal Medya Üzerinden Nasıl Satış Yapılır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sosyal Medya Üzerinden Nasıl Satış Yapılır? için ilk yorumu yapabilirsin.