Trafik Sigortası Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yalnızca ülkemizde değil tüm dünyada motorlu araç sahiplerinin yaptırmaları gereken sigortalardan biri olan zorunlu trafik sigortası, kaza anında araç sahibinin karşı tarafa verebileceği her türlü maddi ve manevi hasarı karşılama ilkesini temel alıyor. Kaskodan bu yönüyle ayrılan zorunlu trafik sigortası, karşı taraftaki araçta beliren zararın ödenmesi anlamına geliyor.

Bu yüzden de zorunlu trafik sigortasının son derece kapsamlı olması, karşıladığı teminat ve zararların sigortayı yaptıran kişiyi ciddi anlamda rahatlatması gerekiyor.

Bu yazımızda kısaca trafik sigortası yaptırırken dikkat etmeniz gereken birtakım noktalara değinmek ve sizleri trafik sigorta poliçelerine dair bilgilendirmek istiyoruz.

İşte, zorunlu trafik sigortası yaptırırken göz önünde bulundurmanız gereken noktalar:

  • Kaliteli bir sigorta firmasıyla anlaşın

Maalesef ki müşterilerini mağdur eden pek çok irili ufaklı firmanın sayısı, son dönemlerde giderek arttırmayı sürdürüyor.

Bu yüzden de sigorta yaptırmak isteyen kişilerin güvenilir ve referansları bol bir firma ile anlaşmaları sonradan pişman olmamaları adına oldukça önem arz ediyor.

  • Trafik sigorta teminat fiyatlarıyla ilgili önceden geniş çaplı bir araştırma yapın!

Trafik sigorta teminatları, Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlense de teminatların fiyatları yani ödemeniz gereken primler sigorta şirketleri arasında değişiklik gösterebiliyor.

En uygun fiyat garantisi sunan sigorta şirketini bulabilmeniz adına önceden geniş çaplı bir araştırmaya koyulmanız gerekiyor. Dilerseniz, firmaların internet siteleri üzerinde bulunan teminatların fiyatlarıyla ilgili olarak, sigorta şirketlerinden detaylı bilgi edinebilir; bu sayede aynı teminata daha yüklü meblağlar ödeme zorunluluğundan kurtulabilirsiniz.

  • Ödeme kolaylığı tanıyan firmalarla anlaşın

Trafik sigorta primlerini öderken zorluğa düşmemek adına size en makul fiyatı veren sigorta şirketi ile anlaşmanız gerektiğini söyleyebiliriz.

Aynı zamanda farklı ödeme seçenekleri ile size ödeme kolaylığı tanıyan firmalara yönelme şansınızın bulunduğunu da hatırlatmak istiyoruz. Örneğin, emekliyseniz ve maaşınızı 3 ayda bir olacak şekilde alıyorsanız, ödemelerinizi 3 aylık olacak şekilde yapmanıza fırsat sunan sigorta şirketleri ile anlaşabilirsiniz.

Peki, zorunlu trafik sigortası teminatları neleri kapsar?

Her trafik sigortasında bulunması gereken teminatların kişi başına vefat ve tazminat teminatı, araç ve kaza başına maddi hasar teminatı ve kaza başına vefat ve tedavi teminatı olmak üzere 3 ana maddede şekillendiğini ifade edebiliriz.

Zorunlu trafik sigortası bulunmayan araçların trafik polisleri tarafından görüldükleri yerde bağlandıklarını ve bağlanan araçların tekrar trafiğe çıkabilmelerinin pek çok prosedür gerektirdiğini hatırlatmak istiyor ve en kısa sürede trafik sigortası yaptırmanızı öneriyoruz

Bir Cevap Yazın

  1. Trafik Sigortası Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler için yorumda bulun

    Trafik Sigortası Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Trafik Sigortası Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler için ilk yorumu yapabilirsin.