Vedop İle Beyanname Sorgulama İşlemi

Vergi dairelerindeki iş yoğunluğunun ve yükünün azaltılmasını hedefleyen bir sistem olan vedop açılımıyla, “Vergi Daireleri Otomasyon Projesi” anlamına gelmektedir. Bu proje, vergi dairelerinde yapılması gereken işlemlerin elektronik ortama aktarılmasını hedeflemektedir. Bu proje sayesinde vergi dairesi işlemleri çok daha hızlı biçimde gerçekleştirilmektedir.

 

 Vedop İle Hangi İşlemler Yapılabilir?

 

Vergi mükelleflerinin tutmakla yükümlü olduğu defterlerin arşivlenmesi, vergi beyannamelerinin sorgulanması gibi işlemlerin kolayca yapılabildiği bir sistem olan Vedop’un hedefinde vergi dairelerinin işlemlerini tek bir merkezde toplamak ve buradan yönetmek bulunmaktadır. Ortak bir bilgi sistemi olarak da tanımlanabilen bu proje, eskiden vergi dairelerine gidilip, sıra beklenerek yapılan işlemlerin, sistem üzerinden yalnızca birkaç dakika içerisinde gerçekleştirilmesine olanak sunmaktadır. Hızlı ve güvenilir bir sistem olan bu proje, ülkemizde tüm vergi dairelerinde yapılan işlemlerin daha kolay gerçekleştirilmesini sağlayan bir veri tabanıdır. Bu sistemin sağladığı kolaylıklarla, kayıtların daha güvenli korunması sağlanmaktadır.

 

 Vedop Beyanname Sorgulama İşlemleri

 

Vergi mükellefleri, bu sistemi kullanarak beyanname sorgulama işlemini gerçekleştirebilirler. Bu işlemi yapmak için beyanname numarası bilgisine ihtiyaç duyulmaktadır. Sistem üzerinde öncelikle beyanname sorgulama bölümünü açıp, sonrasında beyanname numarasının girilmesiyle vedop beyanname sorgulama işlemine devam edilebilir. Yapılan bu sorgulama ile birlikte dilerseniz beyannamenin durumunu sorgulama işleminin yanında, çıktı seri numarasının kontrol edilmesini ve AZO durumunu da inceleme imkanına sahip olabilirsiniz. Bunu sağlamak için belirtilen seçeneklerin de ekran üzerinde işaretlenmesi yeterli olacaktır.

 

Gereken bilgiler ekran üzerinde işaretlendikten sonra, sistem tarafından size sunulan güvenlik kontrol bölümünde istenen işlemleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bunun için sistemin size sunmuş olduğu şekillerden belirtilen şekli tutup, dairenin içerisine sürüklemek gerekiyor. Daha güvenli biçimde sisteme giriş yapmanızı sağlayan bu aşamanın ardından “sorgula” kısmına tıklayarak beyanname sorgulama işlemini kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.

kaynak : www.finanscidayi.com

Bir Cevap Yazın

  1. Vedop İle Beyanname Sorgulama İşlemi için yorumda bulun

    Vedop İle Beyanname Sorgulama İşlemi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Vedop İle Beyanname Sorgulama İşlemi için ilk yorumu yapabilirsin.