Ayı ve Boğa Piyasası Eğilimi

Yatırımcıların ve özellikle yeni yatırımcıların duydukları zaman şaşırdıkları terimlerden olan “ayı” ve “boğa” eğilimleri, piyasası başta olmak üzere birçok piyasada kendini göstermekte olan terimlerdir. Bu terimler, piyasanın gidişatı ve piyasanın kısa vadeli geleceği konusunda öngörüyü ifade etmektedir.

Ayı ve Boğa Piyasası Eğilimi

Ayı Piyasasının Anlamı Nedir?

Yatırımcıların duymaktan pek haz almadığı piyasa terimi olan “ayı piyasası”, genel olarak piyasadaki fiyatların pekte iyi bir şekilde ilerlemediğini ifade etmektedir. Bu durum, bazı kullanıcıları endişeye sokara, yatırımlarını bir anca önce bozdurmalarına neden olurken, bazı kullanıcıların ise beklemeleri gerektiğinin en önemli habercisidir. Ayı piyasasının ağırlıktı olduğu dönemlerde, fiyat grafikleri daima aşağı yönde seyretmekte ve bu durum yatırımcıların canını hayli sıkmaktadır. Ayı piyasası, önünüzdeki dönem içerisinde piyasanın kötü gideceğini işaret ettiği için daha dikkatli olmanız konusunda size bir uyarı vermektedir. Ayı piyasası düşüşü ifade ederken, aynı zamanda kısa vadede zirve noktanın da görüldüğünü anlatmaktadır. Yani kısa bir süre önce piyasadaki dönemsel zirve görülmüş, ayı piyasasının hakimiyetinden sonra ise düşüşler başlamıştır.

Boğa Piyasasının Anlamı Nedir?

Gücün ve çevikliğin simgesi olan boğa, piyasalarda oldukça olumlu bir anlama sahiptir. Piyasada genel olarak boğa teriminin geçmesi, fiyatların iyiye gittiğine işaretken, yatırımcıların da adeta bayram havası yaşamalarına neden olmaktadır. Genel olarak bu dönemde çok çok ufak çaplı düşüşler söz konusu olsa da, bu düşüşler aslında devam eden yükselişin en önemli habercisidir. Boğa piyasasının hakim olduğu durumlarda, söz konusu ufak düşüşler piyasanın güçlenmesine ve git gide fiyat yükselmesinin söz konusu olmasına neden olmaktadır. Bu dönemde genel olarak kazanç sağlanırken, genel anlamda alımların boğa piyasasında gerçekleştiğini söylemek mümkün olacaktır. Boğa piyasası, ayı piyasasına tepki olarak ortaya çıkan bir piyasadır. Yatırımcılar fiyatların artık en dip noktayı gördüğünü düşünür ve alımlar yapmaya başlar. Haliyle artması piyasanın canlanmasına neden olur.

Boğa ve Ayı Piyasalarının Arasındaki Arz-Talep Durumu

Bu iki piyasa türünün birbirleriyle son derece ilişkili olduklarını söylemek pekte yanlış olmayacaktır.  Ayı piyasası, satışların çok olmasına neden olurken, fiyatların düşmesiyle birlikte ellerinde para bulunduran ve bu parayla yapmak isteyen kullanıcıların iştahını kabartır. Haliyle bu durum, yapılan alımların artmasına ve piyasanın bir anda yükselmesine sebep olur. Öte yandan piyasadaki belirli noktalar, piyasa hareketleri ve piyasanın tavırları, iyi bir şekilde analiz edilirse ve arz-talep durumu göz önünde bulundurulursa, kullanıcıların kazanç sağlaması kesin bir hal almaktadır.

Bir Cevap Yazın

  1. Ayı ve Boğa Piyasası Ayı ve Boğa Piyasası Eğilimi için yorumda bulun

    Ayı ve Boğa Piyasası Eğilimi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ayı ve Boğa Piyasası Eğilimi için ilk yorumu yapabilirsin.