Bireysel Emeklilik Nedir? Nasıl Çalışır?

Gelir düzeyimiz her ne kadar iyi olursa olsun, emekli olduğumuz zaman maalesef ki gelirimizin önemli bir bölümünde kesinti ile karşılaşmak zorunda kalıyoruz.

Neredeyse yarıya düşen gelirimizle geçinmek, hayatımızın en güzel dönemi olan ve tam da tatil hayalleri kurduğumuz bir dönemde bizi epeyce zorlayabiliyor.

Kesilen gelirimizle geçinmek zorken bir de üzerine yaşlılık dönemimizdeki sağlık masrafları eklendiğinde maddi sıkıntılar kaçınılmaz bir boyuta ulaşıyor.

Neyse ki son dönemin oldukça popüler uygulamalarından biri olan bireysel emeklilik ile bu sorunları aşabilmemiz mümkün bir hale geliyor.

Bu yazımızda emeklilik sonrasındaki hayatını güvence altına almak isteyenler için bireysel emeklilik nedir? bireysel emeklilik nasıl çalışır? sorularını kısaca yanıtlamak istiyoruz.

İşte, bireysel emeklilik sistemine dair bilmeniz gerekenler:

Kişinin kendi isteği doğrultusunda başvurduğu bir yatırım çeşidi olan bireysel emeklilik; uzun vadeli bir birikim sistemidir.

Kişi, bireysel emeklilik sistemine dahil olduğunda en az 10 yıl boyunca ve 56 yaşını doldurmak koşuluyla aylık ya da yıllık olarak yatırım yapabilme imkanına sahip olur.

Devlet katkısıyla desteklenen bir yatırım ve tasarruf sistemi olan bireysel emeklilik sisteminden fiil ehliyetine sahip olan ve 18 yaş üstündeki herkes yararlanabilir.

Kişi; bireysel emeklilik sistemi sayesinde emekli olduğunda yalnızda SGK tarafından her ay düzenli olarak hesabına yatırılan maaşı ile geçinmek zorunda kalmaz. Yani aslında bireysel emeklilik; bir nevi ek gelir kapısıdır.

Bu sisteme her ne kadar erken bir yaşta dahil olursanız; yatırım yapma ve tasarrufta bulunma şansınız da o denli artar. Yani erken yaşta bireysel emeklilik sistemine katılarak; emekli olduğunuzda daha iyi bir gelir elde edebilirsiniz.

Şayet sigortalı bir işte çalışmıyorsanız da bireysel emeklilik sisteminden yararlanabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sistemi Nasıl Çalışır?

Bireysel emeklilikte yatırım yapabilmek ve tasarrufta bulunabilmek adına aylık gelirinizin en az %10-15 gibi bir bölümünü prim olarak ödeyebilirsiniz. Sisteme katıldığınız takdirde vergi avantajlarından da faydalanabilir, birden çok yatırım aracı ile yatırım yapma şansına sahip olabilirsiniz.

Bireysel emeklilik sisteminde yatırım yapabileceğiniz yatırım araçlarını ise nakit, vadeli ve vadesiz mevzuat, hisse senetleri, vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri, borsa para piyasası işlemleri, yatırım fonu katılma belgeleri, kıymetli madenlere ve gayrimenkullere dayalı varlıklar, borçlanma araçları vb. Sermaye Piyasası Kurulu tarafından desteklenen her türlü sermaye piyasası aracı şeklinde sıralayabiliriz.

Kısacası emekli olduğunuzda mevcut hayat standartlarınızın altında düşmemek, maddi sıkıntılar ile boğuşmak zorunda kalmamak adına bireysel emeklilik sigortası yaptırabilirsiniz.

 

 

Bir Cevap Yazın

  1. Bireysel Emeklilik Nedir? Nasıl Çalışır? için yorumda bulun

    Bireysel Emeklilik Nedir? Nasıl Çalışır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bireysel Emeklilik Nedir? Nasıl Çalışır? için ilk yorumu yapabilirsin.