Borsa Gündemden Nasıl Etkilenir?

Borsaya ilgisi olan, borsada yatırımı olan ve borsanın gündemden etkilendiğine dair söylentiler duyan birçok kişi, borsanın bu gibi etkenlerden nasıl etkilendiği kendilerince sorgulamaktadırlar. Öte yandan dünya üzerinde yapılan açıklamalar, yaşanan olaylar ve çeşitli gelişmeler, borsalar üzerinde ciddi dalgaların gerçekleşmesine neden olmaktadırlar. Bu nedenle borsaların gündemden nasıl etkilendiğini çözmek son derece önemli olan bir konudur.

Gündemden Nasıl Etkilenir?

Borsa Gündemden Nasıl Etkilenir

Aslında Gündemden Değil Yatırımcılardan Etkilenir

Borsalarda meydana gelen dalgalanmalar, yapılan açıklamalar ya da gündemdeki konularla doğrudan ilgili değildir. Bu noktada dolaylı bir etken vardır ve bu etken ise tamamıyla yatırımcılardır. Örnek verecek olursak, ABD başkanın yapmış olduğu bir küresel açıklama, dünya üzerinde bazı bölgelerde gerçekleşen terör olayları, büyük kuruluşların birtakım ekonomik faaliyetlere katılması ya da bu faaliyetlerden çekilmesi, borsaların etkilenmesine neden olmaktadır. Yatırımcılar, bu tür olaylar doğrultusunda kendilerince yatırımlarını çekmekte veya yatırımlarını daha çok arttırmaktadır. Yani yatırımcı, bu olaylar karşısında kar ya da zarar edeceğini düşünerek, borsalar ya da piyasalar üzerinde alım ya da satım işlemleri yaparak, borsaların etkilenmesinde önemli rol oynamaktadırlar.

Coğrafik Olaylar

Belirli bölgeler üzerinde yaşanan askeri ya da siyasi gelişmeler, yatırımcıların gözünü korkutan ve paralarını o bölgeye yatırdıkları zaman, kaptırabilme ihtimalini düşündüren gelişmelerdir. Olası krizler, direkt olarak yatırımcıları tedbir alma hissine kaptırmakta ve bu sayede yatırımcılar alım ya da satım işlemi gerçekleştirmektedirler. Yatırımcıların bu tür olaylara karşı vermiş oldukları her türlü tepki ya da hareket, borsaların etkilenmesine neden olmaktadır. Özellikle çeşitli bölgelerde yaşanan krizler, o bölgede yatırımı olan kişilerin yatırımlarını çekmeleriyle, bölgesel olarak borsaların etkilenmesine sebep olmaktadır.

Terör Olayları

Dünyanın birçok yerinde terör olayları bir dönem almış başını gidiyordu. Özellikle o dönemde ülkemizde de terör olaylarının baş gösterdiğini görebilmek mümkündü.  Gerek ülkemizde ve gerekse dünyanın birçok bölgesinde yaşanan terör olayları, yatırımcıları son derece huzursuz eden konulardır. Yatırımcılar bu olaylar sonrasında yatırımlarını azaltmakta ve kendilerini korumaya almaktadırlar. Bu nedenle terör olaylarının da borsalar üzerinde etkisi son derece büyüktür.

Doğa Afetler

Nerede olacağı belli olmaksızın, dünya üzerinde birçok üzerinde yaşanan doğal afetler, yine borsaların olumsuz etkilenmesinde etkilidir. Bu nedenle doğal afetlerin olduğu bölgelerde, dönemsel olarak borsalarda ciddi düşüşlerin yaşandığı görülmektedir. Kısacası dünya üzerinde bir bölgede meydana gelen her türlü olumsuz ya da olumlu durum, borsaların etkilenmesinde dolaylı yoldan yatırımcıları tedirgin ederek etkili olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

  1. Borsa Borsa Gündemden Nasıl Etkilenir? için yorumda bulun

    Borsa Gündemden Nasıl Etkilenir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Borsa Gündemden Nasıl Etkilenir? için ilk yorumu yapabilirsin.