Dünyanın en başarılı yatırımcıları

Borsada işlem yapmak kesinlikle heyecan verici ve bir o kadar da riskli bir para kazanma yöntemi. Patronunuzun veya çevrenizdeki dostlarınızın hisse senedi alıp satarak ne kadar çok para kazandığını duyunca gözlerinizde beliren dolar işareti, para kazanma arzunuzu kamçılayıp sizi daha da motive edebilir. Sırf bu yüzden dünyanın en başarılı ve zengin yatırımcılarını sizin için bir araya getirdik.

Neticede herkes bir yerden ufak ufak işe başlamıştır. Bugün belki küçük miktarlarda borsada işlem yapan bir yatırımcı olabilirsiniz, ancak yarının ne getireceği hiç belli olmaz. Aşağıda listelenen zengin yatırımcılara bakarak siz de kendinize gerekli ilham kaynağını bulabilirsiniz.

Warren Buffett – 58.5 milyar dolar

“Kahin” olarak da adlandırılan Buffet, uzun vadeli yatırımlarıyla dünyanın en başarılı yatırımcıları listesinde ilk sırayı çekiyor. Kağıt seçerken inanılması güç kararlara imza atan Warren Buffet başarılı işletmelere yatırım yapmasıyla da biliniyor. Dünyanın dört bir yanından yüzbinlerce yatırımcı Buffet’ın her hareketini takip ederek hisse senedi alımı yapıyor. Diğerleri de Buffet’in firması olan Berkshire Hathaway’e yatırım yapıyor.

Prens El-Velid bin Talal – 20-30 milyar dolar

Dünyanın en başarılı yatırımcıları arasında yer alan Prens El-Velid bin Talal aynı zamanda Arap dünyasının en etkili isimlerinden de birisidir. Kingdom Holding Company isimli şirketin kurucu ve sahibi de olan Talal daha çok otel, emlak, finans ve bankacılık, medya, internet, teknoloji ve eğlence üzerine yatırımlarını yoğunlaştırıyor.

Carl Icahn – 24.5 milyar dolar

Ichan Enterprises şirketinin sahibi olan Carl Icahn, ABD’nin en tanınmış ve saygın yatırımcılarından birisi. Borsada birbirinden farklı iş kollarında hizmet veren şirketlerin senedini elinde tutan Icahn, oyunculuk sektörüne de yatırım yapmasıyla biliniyor. Gıda paketleme, metaller, emlak ve ev mobilyası gibi alanlar da ilgisi dahilinde. 60 bin kişiden fazla çalışana sahip olan Ichan Enterprises’in toplam değeri ise 24.5 milyar dolar olarak belirlenmiş.

Ronald Perelman – 14 milyar dolar

Pensilvanya Üniversitesi’ne bağlı Wharton İşletme Okulu’ndan mezun olan Ronald Perelman, edinmiş olduğu teorik bilgiyi pratiğe dökerek yatırımlarında başarıyı yakalamış bir isim. Ancak bu başarısını ne yazık ki evlilik hayatında gösteremediği için 5 kez evlenmiş birisi.

Bir Cevap Yazın

  1. Dünyanın en başarılı yatırımcıları için yorumda bulun

    Dünyanın en başarılı yatırımcıları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Dünyanın en başarılı yatırımcıları için ilk yorumu yapabilirsin.