Borsa’da Hangi Sektöre Yatırım Yapılmalı?

Hem yeni ve genç yatırımcıların hem de uzun yıllardır yatırım dünyasında yerini sağlamlaştırmayı başaran girişimcilerin en çok tercih ettikleri yatırım platformlarından biri olan borsa, doğru sektöre yatırım yapan kişilere ciddi anlamda gelir kazandırmaya devam ediyor.

Menkul kıymetlerin, dövizlerin, belirli malların alınıp satıldığı bir piyasa olan borsa piyasası, arz talep şeklinde dengelenirken, hisse senedi, bono ve tahviller; borsa piyasasının en çok rağbet gören yatırım araçları arasında yer alıyor.

Borsa piyasasına ilk kez adım atacaklara yönelik olarak hazırladığımız bu yazımızda borsada hangi sektöre yatırım yapmanız gerektiğine dair olarak, sizleri kısaca bilgilendirmek istiyoruz.

Peki, borsada hangi sektöre yatırım yapılmalı? Gelin, bu soruyu birlikte yanıtlamaya çalışalım:

 • Havacılık sektörü

Hisse senetleri borsada en çok işleme tutulan borsa yatırım araçları olsa da hisse senedi seçimi esnasında sektör ve şirket tercihinizde akıllıca davranmanız gerekiyor.

Özellikle İstanbul borsasına son derece hakim olan havacılık sektörü, doğru şirketleri tercih ettiğinizde ciddi anlamda kar elde edebilmenize olanak tanıyor.

Havacılık sektöründe en çok rağbet gören şirketler listesinde ise Türk Hava Yolları ilk sırada bulunuyor.

 • Bankacılık sektörü

Yıllara meydan okuyarak, borsa piyasasının her daim gözde yatırım sektörlerinden biri olmayı başaran ve zirveyi başka hiçbir sektöre kaptırmayan bankacılık sektörü, şayet yeterli banka, ekonomi ve finans bilginiz bulunuyorsa yatırım yapabileceğiniz bir diğer önemli sektör olma özelliği taşıyor.

 • Perakende sektörü

Toptan olmayan satış anlamına gelen perakendecilik sektörü, borsada yatırım yapabileceğiniz sektörler arasında yıldızı son zamanlarda oldukça parlayan bir sektör olarak kabul ediliyor.

Malların son tüketiciye azar azar satılması anlamına gelen bu sektörde gıda, giyim, teknoloji vb. pek çok ürünün alım-satım işlemlerini gerçekleştirebiliyorsunuz.

 • Otomotiv sektörü

Motorlu taşıtların, araçların ve otomotiv sektörüne dair tüm ekipmanların teknolojiyle uyumlu bir şekilde her geçen gün daha da yenilendiği ve geliştiği küresel dünyada otomotiv sektörü, uzun yıllar daha gerek borsa gerekse diğer yatırım platformların en çok tercih edilen sektörlerinden biri olacak gibi görünüyor.

Otomobillere ve araçlara ilgi duyuyorsanız, borsada otomotiv sektörüne bir şans verebilirsiniz.

 • Çimento

Ülkemizin en popüler sektörleri listesinde ilk on sırada yer alan çimento sektörü, yeni konut ve bina yapımına bağlı olarak büyürken, çimento sektöründen hisse senedi alanlar da kar elde etmeye devam ediyor.

 • Dayanıklı beyaz eşya

Teknolojinin bize sunduğu en büyük ve en güzel nimetlerden biri olan dayanıklı beyaz eşyalar, en çok kazandıran yatırım sektörlerinden biri olarak, yatırımcılara borsa piyasasında da cazip fırsatlar sunuyor.

 • Bilişim

Bilgisayar ve internetin hayatımızın tam da merkezine yerleştiği son günlerde bilişim sektöründe yenilikler devam ededursun, bu sektöre yatırım yapanlar günümüzün ve geleceğin milyoner adaylarına örnek olarak gösteriliyor.

Teknik açıdan yeterli olduğunuzu düşünüyorsanız, borsada bilişim sektörüne bir şans verebilirsiniz.

 • Gayrimenkul

Borsa denildiğinde akla ilk gelen sektörlerden biri olan gayrimenkul sektörü, arsa, ev, konut gibi taşınmaz malların alım ve satımını ifade ediyor.

Taşınmaz mal alım satımına ilgi duyuyor ve bu sektörde başarı gösterebileceğinize inanıyorsanız; borsanın vazgeçilmez yatırım sektörlerinden biri olan gayrimenkul sektöründe şansınızı deneyebilirsiniz.

Borsada Nasıl Başarılı Olabilirsiniz?

Yukarıda borsada en çok tercih edilen, gerek kısa gerekse uzun vadede kazanmanızı sağlayacak olan, en popüler ve en çok kazandıran sektörleri sizlerle paylaşmaya çalıştık.

Yukarıdaki sektörlerden birine ya da birkaçına yatırım yapmaya başlamadan önce mutlaka borsa eğitimi almayı ihmal etmemelisiniz.

Borsa eğitimi almak için borsa eğitim videolarını izleyebilir, borsaya dair günümüze kadar çıkmış ve satış rekorları kıran kitapları okuyabilirsiniz.

Borsa hakkında teoride bilgi edindikten sonra mutlaka bilgilerinizi pratiğe dökmek adına demo hesap açmalı, kendinizi denemelisiniz.

Hepsinden öte yatırım yapmayı planladığınız sektöre dair geniş kapsamlı bilgi edinmeli, sektöre dair en güncel haberleri ve yenilikleri yakından takip etmelisiniz.

 

Bir Cevap Yazın

 1. Borsa’da Hangi Sektöre Yatırım Yapılmalı? için yorumda bulun

  Borsa’da Hangi Sektöre Yatırım Yapılmalı? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Borsa’da Hangi Sektöre Yatırım Yapılmalı? için ilk yorumu yapabilirsin.